Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Kiedy w mieszkaniach będzie ciepło?

2019-09-19 16:47:17 (ost. akt: 2019-09-19 15:44:07)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Zimno, coraz zimniej... Polacy marzą, żeby kaloryfery znów były ciepłe. Kiedy zacznie się sezon grzewczy? Wszystko zależy tylko od spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Niektóre w naszym regionie już zaczęły dostarczać ciepło.

Od wczoraj Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nad Jarem” w Elblągu rozpoczęła sezon grzewczy. Tak samo jest w Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” w Ełku. Z kolei mieszkańcy bloków należących do Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Ełku ciepło w kaloryferach poczują już dziś.

Tak samo jak lokatorzy budynków należących do SM „Pojezierze” w Olsztynie. Nic dziwnego — w ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszcza — noce są chłodne, a za oknami jesienna szaruga.

Pytanie „od kiedy zaczyna się sezon grzewczy” było wczoraj jednym z najpopularniejszych wyszukiwań w Google. Właśnie: kiedy?

Tutaj trzeba się powołać na rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 roku, w którym czytamy, że okres grzewczy to czas, „w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Jednak w przepisach nie znajdziemy konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu grzewczego. Dlaczego? Bo to jest związane z temperaturą. O rozpoczęcie dostaw ciepła wnioskują spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

— Rozporządzenie nie określa precyzyjnych wytycznych, kiedy należy rozpocząć lub zakończyć ogrzewanie — podkreśla Andrzej Mróz, zastępca prezesa ds. technicznych SM „Pojezierze”. — My uruchomimy centralne ogrzewanie w czwartek.

Jaka jest minimalna temperatura panująca w różnego rodzaju pomieszczaniach? Dla pokojów mieszkalnych, kuchni czy biur jest to minimum 20 stopni, z kolei dla łazienek, szatni, pływalni czy oddziałów położniczych — 24 stopnie. Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy budynków biorą pod uwagę właśnie ten wyznacznik i rozpoczynają sezon grzewczy, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganego minimum. Najczęściej sezon grzewczy zaczyna się we wrześniu lub w październiku.

Podobnie rzecz ma się w przypadku zakończenia sezonu grzewczego. Kiedy na zewnątrz robi się na tyle ciepło, że temperatura w pomieszczeniach wzrasta powyżej 20 stopni, spółdzielnie kończą sezon grzewczy. Przyjmuje się, że nie trwa dłużej niż do końca kwietnia. Wtedy temperatury są już na tyle wysokie, że nie opłaca się produkować i dostarczać ciepła do mieszkań.

Co robić, jeżeli w mieszkaniu jest zimno, a zarządca budynku wciąż nie zaczął grzać? Wtedy mieszkaniec danego budynku może wystąpić o włączenie centralnego ogrzewania i rozpoczęcie sezonu grzewczego bez względu na to, jaka jest pora roku.

Może się również zdarzyć, że spółdzielnia mieszkaniowa sezon grzewczy już rozpoczęła, ale w mieszkaniu lub w którymś pomieszczeniu kaloryfery nadal są zimne. Najprawdopodobniej winowajcą jest zapowietrzony kaloryfer. W takiej sytuacji trzeba go odpowietrzyć, poluzowując odpowiednie pokrętło. Gdy powietrze skończy się ulatniać, powinna zacząć kapać woda, która wypełnia kaloryfer. Jeśli to nie pomoże, należy skontaktować się z zarządcą, by zgłosić awarię centralnego ogrzewania.

I choć przepisy o tym nie mówią, wiele spółdzielni zaczyna rozprowadzać ciepło, kiedy przez trzy dni temperatura utrzymuje się poniżej 10 stopni.

Aleksandra Tchórzewska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Me #2798487 | 88.156.*.* 2 paź 2019 09:11

  Od kilku dni na osiedlu Kormoran nie grzeją, a od 1 października nie ma ciepłej wody, jakaś awaria, ale gdzie ta awaria, co się stało - nie wiadomo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. co za idiota to wymyślił? #2793952 | 37.8.*.* 20 wrz 2019 19:41

  "Co robić, jeżeli w mieszkaniu jest zimno, a zarządca budynku wciąż nie zaczął grzać? Wtedy mieszkaniec danego budynku może wystąpić o włączenie centralnego ogrzewania i rozpoczęcie sezonu grzewczego bez względu na to, jaka jest pora roku." Już to widzę jak ogrzewanie MPEC włącza bo tak chce ktoś. Od tego są Zarządy we wspólnotach. A najlepiej niech ten ktosiek zażyczy sobie grzania w czerwcu :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2793786 | 88.156.*.* 20 wrz 2019 13:01

  Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa jak co roku rządzi się swoimi prawami i mimo monitów i próśb o ciepło zbywa lokatorów byle jakimi wymówkami. Ogrzewanie włącza z opóźnieniem co najmniej 2-tygodniowym w stosunku do innych Spółdzielni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. UWAGA #2793784 | 88.156.*.* 20 wrz 2019 12:59

   Na Dajtkach będą latać dronem i wystawiać mandaty.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. JaBol #2793670 | 79.188.*.* 20 wrz 2019 09:48

   Na Dajtkach już czuć , że zaczęli grzać

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)