Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Do szczęścia wystarczy jeden dzień pracy w tygodniu

2019-09-16 19:41:04 (ost. akt: 2019-09-16 18:13:43)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Czasami każdy z nas chciałby rzucić wszystko i zająć się tylko tym, co sprawia przyjemność. Na przykład wyjechać w Bieszczady. Brytyjczycy zbadali, jaka dawka obowiązków wystarczy, by poprawić nasze samopoczucie.

Praca jest potrzebna, o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Dzięki pracy spełniamy się — oczywiście, pod warunkiem, że ją lubimy. Zarabiamy na życie: na żywność, czynsz, opłacenie rachunków... Wiadome jest, że aktywność zawodowa przynosi także inne korzyści — często psychologiczne — takie jak na przykład lepsza samoocena. Potwierdzają to liczne badania. Brytyjczycy poszli o krok — i to duży — dalej. Uczeni z University of Cambridge i Salford postanowili zdefiniować zalecaną „dawkę” pracy dla optymalnego samopoczucia. Przez blisko 10 lat analizowali stan psychiczny i czas poświęcony na pracę ponad 70 tysięcy osób.

— Dysponujemy skutecznymi przewodnikami dawkowania wszystkiego, od witaminy C po godziny snu, aby pomóc nam poczuć się lepiej, ale jest to pierwszy raz, kiedy zadano pytanie o płatną pracę — stwierdził w ich podsumowaniu współautor badań socjolog dr Brendan Burchell.

Wyniki badań opublikowane w magazynie Social Science and Medicine pokazały, że stan psychiczny znacznie poprawiał się u osób, które przebywały na bezrobociu, a potem wreszcie udało im się znaleźć pracę. Wskaźnik stanu emocjonalnego jednak spadał wraz ze wzrostem czasu poświęcanego na sprawy zawodowe. Okazało się też, że najlepiej funkcjonowały osoby, które mogły spędzać w pracy znacznie mniej niż 40 godzin tygodniowo.

Badając wnikliwie optymalną dawkę płatnej pracy, naukowcy doszli do wniosku, że, aby uzyskać maksymalną korzyść dla psychiki człowieka, należy mu zaaplikować jeden dzień pracy w tygodniu.

— Wiemy, że bezrobocie często szkodzi dobrostanowi ludzi, negatywnie wpływając na tożsamość, status, czas i poczucie wspólnego celu. Mamy teraz pojęcie, ile pracy jest potrzebne, aby uzyskać psychospołeczne korzyści z pracy i okazuje się, że wcale nie tak dużo — stwierdził socjolog.

Naukowcy odkryli również, że zadowolenie z życia mężczyzn wykazało wzrost dobrego samopoczucia o około 30 proc. przy nawet ośmiu godzinach płatnej pracy, podczas gdy kobiety nie zauważyły ​​podobnego wzrostu aż do przepracowania 20 godzin.
Zauważyli też, że „znacząca różnica w zdrowiu psychicznym i samopoczuciu występuje między osobami pracującymi zawodowo, a tymi, które nie wykonują żadnej pracy” oraz że tydzień pracy można znacznie skrócić „bez szkodliwego wpływu na zdrowie psychiczne i samopoczucie pracowników”.

Według autorów badań, warto ponownie przemyśleć, jak długo powinniśmy być w pracy. Automatyzacja powoduje i będzie powodować zmniejszenie liczby etatów, więc ograniczenie liczby godzin pracy mogłoby nie tylko poprawić poziom zadowolenia z życia, ale też zwiększyć liczbę miejsc pracy. Jak wskazują, już zaobserwowano takie zjawiska, jak zmniejszony konsumpcjonizm i więcej czasu spędzanego z rodziną w krajach, gdzie liczba godzin pracy została ustawowo zmniejszona.

Zespół sugeruje zmianę polityki firm związaną z ograniczeniem pracy, w tym „pięciodniowe weekendy”, praca tylko przez kilka godzin dziennie lub zwiększanie rocznego urlopu z tygodni do miesięcy — nawet dwa miesiące wolnego na każdy przepracowany miesiąc w pracy.

Twierdzą również, że redukcja godzin pracy mogłyby poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, zwiększyć wydajność i ograniczyć emisję CO2 wywołaną dojazdami do pracy. Wskazują jednak, że redukcja godzin musiałaby być jednakowa dla wszystkich, aby uniknąć narastających nierówności społeczno-ekonomicznych.

— Tradycyjny model, w którym wszyscy pracują około 40 godzin tygodniowo, nigdy nie opierał się na tym, ile pracy było dobre dla ludzi. Nasze badania sugerują, że mikroprzedsiębiorstwa zapewniają takie same korzyści psychologiczne, jak praca w pełnym wymiarze godzin — powiedział Senhu Wang, współautor badania i socjolog z University of Cambridge. — Jednak jakość pracy zawsze będzie miała kluczowe znaczenie. Miejsca pracy, w których pracownicy są lekceważeni lub podlegają niepewnym umowom, nie zapewniają takich samych korzyści.

Gdy amerykańscy naukowcy zapytali pracowników, czy wolą otrzymać dwutygodniowy zarobek, czy dwa tygodnie wolnego, dwukrotnie więcej ankietowanych chciało odpocząć od pracy. Z kolei, gdy brytyjscy badacze chcieli się dowiedzieć, czy lepiej jest wygrać na loterii, czy mniej pracować, dwa razy większa liczba ankietowanych wybrała drugie rozwiązanie.

Ludzie na całym świecie, od Japonii po Stany Zjednoczone, chcą pracować krócej. Krótsza praca zwiększa naszą otwartość i gotowość na inne, równie istotne sprawy, takie jak rodzina, działalność społeczna czy wypoczynek.

Prawdziwy czas wolny nie jest ani luksusem, ani złem. — Jest tak samo niezbędny naszemu mózgowi, jak witamina C naszemu ciału. Nie ma osoby na świecie, która na łożu śmierci pomyślałaby: „Gdybym mógł jeszcze spędzić kilka godzin w biurze albo przed telewizorem” — napisał Rutger Bregman w swojej książce "Utopia dla realistów. Recepta na idealny świat".

Milena Siemiątkowska

Prof. Marek Sokołowski, kierownik Katedry Socjologii WNS UWM w Olsztynie:
— Myślę, że najsensowniejszym rozwiązaniem byłaby jednak praca pięć dni w tygodniu, jednak krócej niż tradycyjne 8 godzin. Przede wszystkim chodzi tu o sens pracy. Kiedyś mówiono, że praca kształtuje człowieka, że go uszlachetnia i jest nam niezbędna. Ale dzisiaj patrzymy na to w zupełnie innym wymiarze, stricte ekonomicznym: co nam daje ta praca i jakie efekty przynosi. To byłby jakimś kompletny paradoks, gdybyśmy mieli pracować tylko jeden dzień w tygodniu. Co by się działo, gdybyśmy mieli tak dużo wolnego czasu? Przecież dzisiaj, jak grzyby po deszczu wyrastają firmy, które zajmują się dostarczaniem ludziom atrakcji, przyjemności i zagospodarowują ich czas wolny, ponieważ ludzie tak naprawdę nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić. Stara mądrość ludowa mówiła, że bez pracy nie ma kołaczy. Abstrahując jednak od czynników ekonomicznych, związanych z gospodarką w różnych krajach, praca sama w sobie daje dużo radości, o ile oczywiście nie jest monotonna. Wolałbym raczej podejść do tych badań bardziej humorystycznie niż realistycznie. Odwołując się do klasyki dziecięcej literatury, chciałbym przypomnieć postać Pinokia. Chciał być w krainie wiecznej szczęśliwości, cały czas się bawić, nie chodzić do szkoły i niczego nie robić. Zabrał się w podróż z kolegami, wyrosły im ośle uszy i długo nie chcieli się wcale kręcić na tych karuzelach i żyć w takim świecie. Także pracujmy, bo inaczej wyrosną nam ośle uszy i będziemy głupcami. Nie idźmy w tę stronę.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gez #2792031 | 88.156.*.* 16 wrz 2019 22:57

  Brzmi jak program wyborczy pewnej partii, której "się należy". Bądźmy rozsądni przy urnach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #2791983 | 88.156.*.* 16 wrz 2019 21:28

   " Ludzie na całym świecie, od Japonii po Amerykę, chcą pracować krócej. Krótsza praca zwiększa naszą otwartość i gotowość na inne sprawy ..... rodzina, działalność społeczna, czy wypoczynek", dodam jeszcze ekologiczną żywność, jak na ostatnich targach ( chleb 24, wędlina pow 45 za kg, piwo 10 zł ...) Tylko za co ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. qwerty #2791955 | 83.5.*.* 16 wrz 2019 20:46

    Ludzie na łożu śmierci przeważnie żałują, że za mało czasu poświęcili tym, których kochali, bo w zamian za to całe życie gonili za kasą na "lepsze jutro".

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. PRZEMO #2791941 | 83.9.*.* 16 wrz 2019 20:23

    Najlepiej to 3 lub 4 dni pracy po 6-8 godz i 3-4 dni wolnego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz