Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

E-recepta na jesienną infekcję

2019-09-06 09:15:49 (ost. akt: 2019-09-06 09:56:26) Artykuł sponsorowany

Wraz z końcem wakacji i powrotem do pracy, szkoły czy przedszkola coraz więcej osób zaczyna chorować, zwłaszcza dzieci. W przychodniach wzrasta liczba pacjentów. W tym okresie dużym ułatwieniem dla pacjentów będzie e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta. E -recepta działa już od połowy 2018 r., a od 1 stycznia 2020 r. zastąpi całkowicie papierowe recepty.

E-recepta działa już od połowy 2018 r.,
a od 1 stycznia 2020 r. zastąpi całkowicie papierowe recepty.


Przychodnia Rejonowa przy ul. Wańkowicza
w Olsztynie ma zawsze dużo pacjentów, ale jesienią ich liczba jeszcze się zwiększa. Przewlekle chorzy, jak pan Wojciech, woleliby ominąć kolejki u lekarza w czasie, kiedy w poczekalni wszyscy kichają i kaszlą. A pacjenci np. z grypą czy anginą chcieliby przyspieszyć swoją wizytę.
Teraz jest to możliwe dzięki e-recepcie. Pan Wojciech, by kontynuować terapię, nie musi już tak często odwiedzać swojego diabetologa. Otrzymuje od niego e-receptę drogą elektroniczną, którą na dodatek może zrealizować w różnych aptekach i dowolnym czasie.

Pan Wojciech, tak jak i inni pacjenci, e-receptę ma dostępną zawsze na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Nie musi już się martwić zgubieniem lub zniszczeniem druczku. Dostęp do niej, po wcześniejszym upoważnieniu, mogą mieć farmaceuci, lekarze, a także nasi bliscy, co znacznie ułatwia opiekę np. nad osobami przewlekle chorymi. W internetowej aplikacji widzimy nie tylko nazwę leku, ale także sposób jego dawkowania i wysokość refundacji.

Bezpieczne rozwiązanie

E-recepta to ułatwienie także dla lekarza. Eliminuje ryzyko błędów, jakie pojawiały się w receptach papierowych, zwłaszcza w związku z koniecznością wpisywania wysokości refundacji leku.

Także farmaceuci często mieli problem z właściwym zakwalifikowaniem refundacji wskazanej przez lekarza lub odczytaniem jego pisma i odsyłali pacjenta po nową receptę. Dziś e-recepta eliminuje większość takich błędów. Dodatkowo umożliwia farmaceucie, po wcześniejszym upoważnieniu przez pacjenta, wgląd w listę przyjmowanych przez niego leków i np. zwrócenie mu uwagi, że niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane interakcje. Nowe rozwiązanie nie tylko oszczędza czas lekarza, farmaceuty i pacjenta, ale przede wszystkim zmniejsza w trakcie terapii ryzyko niepotrzebnych powikłań.

Jak dostać e-receptę


Pierwszy krok: załóż profil zaufany
Profil Zaufany to rodzaj elektronicznego podpisu niezbędny do załatwiania wszelkich spraw urzędowych przez internet, np. złożenie e-PIT czy wniosku o 500 +. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go bezpłatnie.

E-recepta ułatwiła mi życie:
Od jakiegoś czasu przyjmuję leki stabilizujące ciśnienie i na arytmię. Lekarz zwykle zapisywał mi je na jednej papierowej recepcie, ale nie wszystkie były dostępne w naszej aptece. Jeździłem po okolicy w poszukiwaniu apteki, w której będą dostępne wszystkie leki. Teraz z e-receptą jest łatwiej. To taki numerek, który dostaje się zwykle SMS-em. Wystarczy podać go w aptece wraz z numerem PESEL. Dzięki e-recepcie nie muszę kupować wszystkich leków od razu – mogę zrobić to w innym terminie, albo w innej aptece, nie tracąc przy tym refundacji. To bardzo wygodne
Wojciech Kondej (l. 60) z Olsztyna


Przez internet

Zaloguj się na swoje konto bankowe


Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego


Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!


W urzędzie

Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl


Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)Drugi krok: zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta aktywuje się bezpośrednio po wejściu na stronę pacjent.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego. Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub e-mailem należy ustawić powiadomienia w zakładce „moje konto”.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia korzystanie z e-recept, ale nie tylko. To zebrane w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje medyczne każdego pacjenta: e-skierowania, historia wizyt refundowanych przez NFZ, zaplanowane wizyty lekarskie w ramach NFZ, itp. Każdy pacjent może nadać dostęp do swojego Internetowe Konto Pacjenta swoim bliskim, a rodzice mają poprzez swoje konto wgląd w dane niepełnoletnich dzieci.

Trzeci krok: U lekarza poproś o e-receptę, która automatycznie pojawi się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Otrzymasz powiadomienie na telefon oraz e-mail z 4-cyfrowym kodem, który pokazujemy w dowolnej aptece wraz z podaniem swojego numeru PESEL. Jeżeli pacjent nie ma aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta zamiast powiadomień elektronicznych otrzyma od lekarza wydruk informacyjny e-recepty.
Czwarty krok: W aptece farmaceuta, na podstawie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL lub wydruku informacyjnego wydaje zaordynowane leki - wszystkie lub tylko niektóre.

Krok piąty: W innej aptece możesz wykupić pozostałe leki z tej samej recepty. Można je kupować sukcesywnie w różnych aptekach w całym kraju bez utraty refundacji.

Krok szósty: W domu, wchodząc przez internet na swoje Internetowe Konto Pacjenta (samemu lub korzystając z pomocy bliskich) uzyskasz informację o wszystkich zapisanych na receptę i wykupionych lekach (od
1 stycznia 2019).

Pomóż bliskim aktywować konto

Mariusz Zawadzki (l.22) studiuje w Łodzi. Często odwiedza dziadków w Olsztynie, którzy mieszkają na trzecim piętrze bez windy i coraz trudniej im wychodzić z domu. Dlatego aktywował każdemu z nich Internetowe Konta Pacjenta. Dzięki temu może zdalnie kontrolować, jakie leki zażywają i czy je wykupują. Starsze osoby nie zawsze sobie radzą z cyfryzacją i dobrze, jeśli bliscy mogą im w tym pomóc. Dziadkowie
Mariusza mogą teraz nie tylko otrzymywać
e-recepty drogą elektroniczną ale także wnuczek może je im wykupić i wysłać prosto do domu.Ministerstwo Zdrowia od początku mojej kadencji mocno stawia na rozwój technologii i informatyzację. Polacy od wielu lat czekali na możliwość skorzystania z rozwiązań e-zdrowia, które w ostatnich miesiącach stają się już stałym elementem systemu ochrony zdrowia. E-recepta, e-zwolnienie czy IKP to e-usługi, które znają mieszkańcy innych krajów i dlatego jednym z moich priorytetów było to, aby mogli z nich korzystać także Polacy. Jestem lekarzem i dlatego istotne znaczenie ma także fakt, ich wdrożenie poprawia przepływ informacji w ochronie zdrowia. A to dla pacjenta oznacza lepsze leczenie, większe bezpieczeństwo i więcej czasu poświęconego przez personel medyczny, który nie musi tracić go na zbędną biurokrację

prof. Łukasz Szumowski
minister zdrowia

http://m.wm.pl/2019/09/orig/logotypue2-575528.jpg
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bb #2787977 | 95.160.*.* 8 wrz 2019 11:46

    nam potrzebne są leki NOWEJ GENERACJI , e-recepta tego nie załatwi !!!!!!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jak nic #2787960 | 37.8.*.* 8 wrz 2019 11:21

    Problem braku szczepień a zwłaszcza przeciw odrze i tyfusowi plamistemu . O zagrożeniu przez ASF już nawet nie wspomnę . Dziwne tylko ,że Szumowski w tym temacie _OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA PRZECIW WSZYSTKIEMU PRZECIW CZEMU SIĘ TYLKO DA - JESZCZE SZUMU MEDIALNEGO NIE NAROBIŁ

    ! - + odpowiedz na ten komentarz