Jaka będzie nasza oświata? Wkrótce Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny

2019-08-29 17:19:38(ost. akt: 2019-08-29 17:39:20)
Premier Mateusz Morawiecki i  Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski

Premier Mateusz Morawiecki i Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski

Autor zdjęcia: Departament Informacji i Promocji/ MEN

Wojewoda Artur Chojecki i Krzysztof Marek Nowacki, kurator oświaty, organizują 4 września Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny. Na debatę zostali zaproszeni przedstawiciele rad rodziców, dyrektorzy szkół, nauczyciele, samorządy uczniowskie.
— Stół edukacyjny to inicjatywa pana premiera Mateusza Morawieckiego, będąca realizacją postulatu, który pojawił się przy Ogólnopolskim Okrągłym Stole Edukacyjnym — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Organizując debaty wojewódzkie nie chcemy zmarnować ogromnego zainteresowania rozmowami o polskiej szkole. To cenny społeczny kapitał, który chcemy rzetelnie wykorzystać.

Wojewoda podkreśla, że wspólnie z Krzysztofem Markiem Nowackim, warmińsko-mazurskim kuratorem oświaty, organizują 4 września w Olsztynie Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny.

— Na debatę zostali zaproszeni przedstawiciele rad rodziców, dyrektorów szkół, szkół niepublicznych, nauczycieli, organizacji samorządowych działających na rzecz oświaty, reprezentatywnych związków zawodowych, samorządów, pracodawców oraz samorządów uczniowskich. Uczestniczyć będą również członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego oraz przedstawiciele olsztyńskiego środowiska akademickiego. I podobnie jak na debacie warszawskiej, wojewódzki stół będzie okazją do rozmowy o przyszłości polskiej oświaty.

Uczestnictwo szerokiego przedstawicielstwa podmiotów związanych z systemem edukacji w obradach Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego umożliwi dyskusję i wypracowanie wniosków dotyczących podnoszenia jakości systemu oświaty w kraju i w województwie warmińsko-mazurskim.

Dyskusje na temat zmian w polskiej oświacie skupione będą w kilku obszarach tematycznych, których podmiotami będą kolejno: uczniowie, nauczyciele, rodzice. Kolejne tematy dotyczyć będą nowoczesnej szkoły i jakości w systemie edukacji.

Poruszone zostaną sprawy dotyczące roli nauczycieli, rodziców, samorządów oraz instytucji wspomagających system edukacji w celu zapewnienia uczniom jak najlepszych warunków nauki i wychowania.

— Wnioski płynące z debat wojewódzkich posłużą rządowi do wypracowania dalszych zmian w prawie oświatowym. Mamy za sobą reformę edukacji, która w głównej mierze dotyczyła zmiany struktury szkół — podkreśla wojewoda. — Teraz chcemy podjąć dialog, w jaki sposób należy zmieniać szkołę pod względem jakościowym. Najważniejsze jest to, że nasza młodzież, nasze dzieci muszą być kształcone w szkołach w sposób kompleksowy i nowoczesny.
der