środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Plastikowe butelki wkrótce przestaną zanieczyszczać środowisko?

2019-08-12 14:00:45 (ost. akt: 2019-08-12 15:17:13)
Jest szansa, że już wkrótce plastikowe butelki przestaną zanieczyszczać środowisko

Jest szansa, że już wkrótce plastikowe butelki przestaną zanieczyszczać środowisko

Autor zdjęcia: pixabay.com

Polska może być kolejnym krajem Unii Europejskiej, która wprowadzi system kaucyjny. Wielu Polakom ten pomysł się podoba. Zapytaliśmy o to mieszkańców regionu.

Powinny być w kontenerach na śmieci, ale wiele wala się po lasach czy plażach. Mowa o butelkach, szklanych lub plastikowych. W dziesięciu europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie działa system kaucyjny. Nad takim samym rozwiązaniem zastanawia się Ministerstwo Środowiska.

Zdaniem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, wprowadzenie kaucji od np. plastikowej butelki spowodowałoby, że konsumenci by ich nie wyrzucali, tylko zwracali, żeby odzyskać pieniądze. — Kaucja powinna być. Nie chcę tu mówić o pieniądzach konkretnych, natomiast kaucja powinna być taka, żeby się opłacało odnieść to opakowanie do skupu. By dla konsumenta był to towar warty zainteresowania, żeby nie trzeba było go porzucać — stwierdził w rozmowie z Radiem Plus.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego to korzyść dla środowiska, ale też olbrzymie koszty.


Przeprowadzona w 2017 roku analiza wykazała, że jego wprowadzenie w Polsce, w oparciu o automaty do odbioru plastikowych butelek i opakowań, to koszt od 19 do 24 mld zł. Koszt takiej maszyny, w zależności od wielkości, waha się od 75 tys. zł do 160 tys. zł, a trzeba byłoby ich postawić ok. 118 tys.

Skąd taka różnica w kosztach? Różnica wynikała z możliwości zastosowania dwóch wariantów. Jeden z nich jest automatyczny. Polegałby na ustawianiu, na przykład w sklepach, specjalnych urządzeń do zbiórki odpadów. Miałoby stanąć 118 tysięcy takich automatów. Koszt tego rozwiązania to 24 miliardy złotych w ciągu pięciu lat.

Drugim wariantem jest system mieszany. Ta opcja zakłada połączenie automatów do zbiórki w większych sklepach z możliwością odpłatnego zwrotu opakowania w małych punktach handlowych. Eksperci prognozują, że w ciągu pięciu lat pochłonąłby około 19 miliardów złotych.
— Najwcześniej w 2020 roku producenci, którzy wprowadzają na rynek opakowania, będą musieli zapłacić za ich zbiórkę i późniejszy recykling — zapowiedział w mediach Kowalczyk.

Według Forum Gospodarki Odpadami, ściągniecie od przemysłu opakowaniowego nawet 2 groszy od opakowania mogłoby dać ok. 2 mld zł, które pokryłby część kosztu zbiórki i zagospodarowania takich odpadów.

Dyrektywa przewiduje też, że do końca 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu opakowań plastikowych po napojach ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Od 2025 roku wszystkie butelki PET w UE będą musiały w co najmniej 25 proc. składać się z surowców wtórnych, a od 2030 roku — w minimum 30 proc.

„Gazeta Olsztyńska” przeprowadziła sondę. Zapytaliśmy na naszym portalu gazetaolsztynska.pl, czy mieszkańcy naszego regionu opowiadają się za wprowadzeniem kaucji za butelki. Zadaliśmy pytanie: „Czy kaucja za butelki to dobry pomysł?” Za pomysłem opowiedziało się 86 proc. badanych, przeciwko było 14 proc. ankietowanych.

Wielu internautów wyrażało dodatkowo swoją opinię w komentarzu.


Monika: — Kaucja to bardzo dobry pomysł nie tylko na szklane butelki i puszki. Warto pomyśleć także o plastikowych butelkach... Będzie czysto, tak jak teraz jest na Litwie.
Simon: —Za butelki i puszki również. W Danii to działa od wielu lat. Efekt? Nie znajdziesz puszki czy plastikowej butelki na ziemi.
Aneta: — Słusznie... przynajmniej będzie czysto wszędzie i jaka oszczędność.
Jacek:— Kiedyś za 3 butelki można było kupić bilet do kina. Skup butelek jest dobrym rozwiązaniem.
Liza: — Niech będzie kaucja, ale więcej punktów skupu! Przez miesiąc uzbierało mi się w szafce 11 butelek po różnych piwach. Postanowiłam odnieść do sklepu, a sprzedawczyni chce paragon...
Tadeusz: — Bardzo dobry pomysł, tylko powinno być więcej punktów skupu butelek.
Marek: — Pomysł jest zły: butelki wielokrotnego użytku generują straty wody na mycie, wzrasta zużycie detergentów i ciepłej wody (energia elektryczna i CO2 + smog). Powstaje także zużycie paliwa (znowu CO2 i smog) bo butelki trzeba transportować; znacznie taniej jest wrzucać szkło to worków na szkło — zostanie ono przetopione w znacznie prostszym cyklu

O zdanie zapytaliśmy też mieszkańców podczas ulicznej sondy.


— Kaucja na butelki to warunek konieczny — uważa Jan Szorkus, którego spotkaliśmy na spacerze z córką Nell. — Na co dzień mieszkam w Niemczech i tam to jest normalne. Za plastikową butelkę otrzymuje się 25 centów, a za szklaną 8 centów. Dobrze by było, gdyby butelkomat stał przed wejściem każdego dużego sklepu. Można by wtedy na podstawie otrzymanego biletu z automatu odliczyć kwotę za butelki od paragonu w sklepie.

Podobnego zdania są koledzy Krystian Czarnecki i Mateusz Lutowski. — To bardzo dobry pomysł, żeby wprowadzić kaucje. To oszczędność i ekologia — mówią zgodnie.

Część butelek po piwie to opakowania zwrotne. Sklepy pobierają za nie kaucje. Tyle że teraz nie ma jednej urzędowej stawki — producenci sami ustalają opłatę za swoje opakowanie. W przypadku branży piwowarskiej jest to obecnie zwykle 50 groszy.

AT
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spoko #2776357 | 80.50.*.* 13 sie 2019 10:44

  za moich czasów jeździł facet i skupywał butelki i szmaty !!!!ja miałem na lizaka a on zarabiał !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Babcia #2776339 | 178.36.*.* 13 sie 2019 10:20

  Od wielu lat Polska nie potrafi zorganizowac skupu szklanych butelek. To co tu mowic o butelkach plastikowych, puszkach itp?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tak tak tak #2775958 | 81.190.*.* 12 sie 2019 18:03

  Tak ,tak,tak. Wszystko co może pomóc środowisku jestem za...,Jeszcze zakaz sprzedaży foliowych reklamówek w Unii Europejskiej i na całym świecie. To wstyd,że używamy foliowe reklamówki a nie wielokrotnego użytku. Wystarczy je wycofać a ludzie w jeden dzień się przyzwyczają aby używać wielokrotnego użytku. W Kenii w Afryce wprowadzono zakaz używania foliowych reklamówek a my tacy rozwinięci jak o sobie mówimy a dalej używamy foliowe reklamówki. To samo w Etiopii..... ludzie potrafili w 12 godzin posadzić 350 milionów drzew. Wstyd ,że my wielcy wspaniali Europejczycy nie potrafimy też tak zrobić i sądzić drzewa.Potrafimy je wycinać....!! Nie potrafimy razem się zebrać i posadzić tyle drzew co Etiopczycy. Czy to nie jest wstyd ,że my się nazywamy wielkimi rozwiniętymi krajami a Afryka a przede wszystkim ludzie tam mieszkający potrafią się zjednoczyć w imię ochrony środowiska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z"ukosa" #2775886 | 83.9.*.* 12 sie 2019 15:32

   Celem zwrotu butelki ...plastikowej czy szklanej ..puszki ....jest.....?....1...powtórne wykorzystanie ..2. ochrona środowiska .... By ten cel zrealizować niezbędne są dwie równolegle funkcjonujące reperkusje dla nabywców/posiadaczy tych "surowców wtórnych". 1. Żadnych kaucji ...wrzucasz gratis do odpowiednich pojemników na te "odpady" ...które ustawia np. sprzedawca .. (.....)...temat do rozstrzygnięcia kto ..? albo oddajesz sprzedawcy ( wedle uznania)..jeżeli pobrał kaucję ...lub komukolwiek jeżeli skupuje inny podmiot. 2. Jeżeli masz inne ( niecne)zamiary ..np. by wyrzucić byle gdzie ...poza obieg kontrolowany ..np. w lesie ..parku . itp.....to ( niech cię Bóg chroni)grozi ci kara min. 1000 zł .....ktoś da więcej. ..? Podstawową kwestią w tym temacie jest nałożenie na obywatela "kagańca"...by nawet nie pomyślał że w/w opakowania może pozostawić byle gdzie ....!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Elwira #2775874 | 46.77.*.* 12 sie 2019 15:06

   W Polsce nadal będą się walać butelki. Jaka to motywacja dostać kilka groszy za butelkę jak za nic dostaję się 500+? Do tego dziecko takiego pasożyta uczy się na koszt innych podatników, leczy się na koszt innych podatników i obciąża cudze kieszenie na wiele innych sposobów. Może dość tego Mikołaja? 500+ powinno być tylko dla osób pracujących i dokładających się do budżetu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz