Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Polacy kochają e-dymka?

2019-08-08 20:00:32 (ost. akt: 2019-08-08 11:59:28)
Palacze hybrydowi palą tradycyjne papierosy i korzystają z e-dymka

Palacze hybrydowi palą tradycyjne papierosy i korzystają z e-dymka

Autor zdjęcia: Pixabay

Polski rynek e-papierosów rośnie w siłę. Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o nowych użytkowników e-papierosów. Coraz więcej polskich palaczy sięga jednak po elektronicznego, nie rezygnując z tradycyjnego papierosa.

Wielu polskich palaczy uważa elektronicznego papierosa za bezpieczniejszą alternatywę niż tradycyjny. Dlatego sięgają po e-papierosy, mimo że nie rzucają swojego nałogu. To tak zwani palacze hybrydowi.

Jeżeli chodzi o nowych użytkowników e-papierosów, to Polska jest liderem w Europie. Według danych e-Smoking Institute w naszym kraju już w 2016 r. było 1,7 mln użytkowników e-papierosów. Prześcigaliśmy pod tym względem Brytyjczyków – 1,4 mln użytkowników, Francuzów (1,2 mln) i Niemców (0,7 mln).

— To nieprawda, że po e-papierosy sięgają przede wszystkim osoby dorosłe uzależnione od papierosów tradycyjnych, które chcą pozbyć się nałogu. Ta grupa jest w zdecydowanej mniejszości – zdementował pogłoski podczas konferencji prasowej dr Krzysztof Przewoźniak z European Network for Smoking and Tobacco Prevention i wicedyrektor Ośrodka Współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.

Rynek elektronicznych papierosów w 2018 r. wyceniany był na ponad 11 mld dolarów. W ciągu pięciu następnych lat ma urosnąć o prawie kolejne 7 mld dolarów. Jeżeli zaś chodzi o sprzedaż e-papierosów, to jesteśmy w tyle za Włochami i Wielką Brytanią.

Niektórzy tradycyjnego papierosa zamieniają na IQOS, czyli podgrzewacz tytoniu. Na polskim rynku istnieje dopiero od dwóch lat, ale już podbił serca amatorów dymka. Nawet amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała podgrzewacz za lepszą alternatywę od papierosa dla ochrony życia publicznego.


Podgrzewacz sporo namieszał też na japońskim rynku i spowodował spadek sprzedaży tradycyjnych papierosów: z 82 na 71 proc. na jednego mieszkańca.
Jak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej („Konsumpcja nikotyny”, Warszawa 2018 r.) dotyczącego konsumpcji nikotyny podgrzewacz tytoniu IQOS, to coraz częściej sposób na zmianę przyzwyczajeń palacza lub na rzucenie nałogu w ogóle.

Blisko połowa (49,2 proc.) z tych, którzy palą teraz lub palili kiedyś tradycyjne papierosy oraz tych używających podgrzewaczy do tytoniu deklaruje, że po IQOS sięgnęli, by przestać palić. I zdecydowanie wolą go od elektronicznego. Prawie połowie z nich (49,7 proc.) udało się dzięki IQOS rzucić całkowicie palenie. Do palenia zwykłych papierosów zaś wrócił mniej niż co czwarty (22,6 proc.).

Nie wszędzie jednak e-papieros święci triumfy. Na przykład w San Francisco władze samorządowe zdecydowały się na wycofanie e-papierosa ze sprzedaży. Dlaczego? Tam po e-papierosa sięga coraz więcej nastolatków. Ustawa ma wejść w życie za 7 miesięcy. Nadal za to można będzie kupić podgrzewacz IQOS, tradycyjnego papierosa a nawet... marihuanę.


Mimo że Polacy coraz częściej sięgają po mniej szkodliwe alternatywy, to nadal brakuje dostępu do wiarygodnych informacji na ten temat. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez przez firmę Maison & Partners na zlecenie Fundacji Forum Konsumentów Zdaniem 77 proc. badanych, ważna jest edukacja na tematy związane z używkami i ich działaniem. Wiedza na ten temat jest bowiem bardzo niska. Informacje na temat papierosów i produktów, które mogą stanowić mniej szkodliwą alternatywę, jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, pozyskujemy przede wszystkim z internetu (40 proc.). Tymczasem aż 81 proc. badanych domaga się rzetelnej informacji.

Dlaczego alternatywne wyroby tytoniowe są coraz bardziej popularne? Po pierwsze palaczom zależy, żeby produkty były jak najmniej szkodliwe dla nich (30 proc.) oraz dla otoczenia ( 24 proc.)

Mimo tego 25 proc. polskiego społeczeństwa wybiera tradycyjne papierosy. I na koniec zła wiadomość — cztery lata temu przestała rosnąć liczba osób rzucających palenie.

Dr Maria Ołdziejewska: E-papierosy to wcale nie jest mniejsze zło. To nałóg. Nikotyna dostaje się do organizmu. To jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla młodych ludzi. Jak młody organizm przyzwyczai się do nikotyny, będzie potem sięgał po więcej. Na przykład po dopalacze. W ankietach dotyczących nałogów jest rubryka e-papierosy. To mówi samo za siebie. To nałóg, jak każdy inny.


AT
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kto nie pali jest złodziejem #2774619 | 198.98.*.* 9 sie 2019 16:38

  zdechlak myśli tylko co ukraść bo nie pali

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2774358 | 5.172.*.* 9 sie 2019 10:46

  Od 8 lat używam e- papierosa po 30 latach palenia normalnych papierosów.Piszę normalnych bo obecnie to większość siana zmieszana z tytoniem.Kto pamięta Sporty po 3.50zł Marlboro po 24 zł Carmeny 18 złotych.Wystarczy że Camel został swojego cofnął koncesję na swoje papierosy dla Polski.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Złomiarz #2774247 | 188.146.*.* 9 sie 2019 06:07

  Palenie to najgorszy syf jaki człowiek wynalazł na dodatek na swoją zgubę. Na szczęście jestem wolny od tego smrodu !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. asd #2774199 | 88.156.*.* 8 sie 2019 22:10

   Mam 30 lat. Nigdy nie palilem i palic nie bede i nie czaje jak mozna marnowac tyle kasy zeby sobie jakas trucizne powdychac? Mowie o zwyklych papierosach i tych elektrycznych. Glupota.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Uuu #2774169 | 88.156.*.* 8 sie 2019 21:11

    Też kiedyś palilem, a teraz uważam że tylko glupki palą. A ze mamy wiele głupkow stad pelno kiepow i smierdzieli palacych wszędzie nawet na placach zabaw. Niestety ludzie mają skłonności do autodestrukcji.. Alkohol, papierosy, marihuana, hazard.. Ale glupkami łatwiej sterować

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)