Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Duże wyróżnienie w olsztyńskiej policji. Tomasz Klimek został generałem [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-07-26 11:29:14 (ost. akt: 2019-07-26 12:29:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację generalską. Jest to wydarzenie historyczne dla Warmii i Mazur, bo po raz pierwszy komendant garnizonu warmińsko-mazurskiego dostąpił takiego zaszczytu.

24 lipca to data szczególna dla policjantów i pracowników Policji - data święta polskiej Policji, a rok 2019 jest jubileuszowym - obchodzimy bowiem setną rocznicę powstania Policji Państwowej. W tym wyjątkowym dniu, podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie, prezydent Andrzej Duda mianował komendanta insp. Tomasza Klimka na stopień nadinspektora.

Awanse generalskie przyznane zostały na podstawie art. 48 ust. 3 Ustawy o Policji na wniosek Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek.

W piątek (26.07) przed Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie oficjalnie przywitano nadinsp. Tomasza Klimka.
Nadinsp. Tomasz Klimek urodził się w 1970 roku. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Komendzie Rejonowej Policji w Mrągowie. Początkowo związany ze służbą prewencyjną, od 1995 roku pracował w służbie kryminalnej. Komendant Klimek od 2003 roku zajmuje w policji stanowiska kierownicze. I tak, od 2006 roku pełnił służbę na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Biskupcu, od 2007 r. Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie i od listopada 2010 roku do stycznia 2016 roku Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie. Dokładnie 27 stycznia 2016 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji powołał insp. Tomasza Klimka na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Komendant Główni Policji wówczas swoją decyzję uzasadnił słowami:

„Przez ćwierć wieku swojej służby insp. Tomasz Klimek dał się poznać jako świetny fachowiec i znakomity organizator. Wysokie kwalifikacje zawodowe, umiejętności menedżerskie, doświadczenie w kierowaniu jednostkami organizacyjnymi Policji oraz zaangażowanie w pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności uzasadniają jego wybór na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie”.

Nadinsp. Tomasz Klimek jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończył także studia o kierunku administracja na Uniwersytecie w Białymstoku.

Komendant był wielokrotnie wyróżniany medalami i odznaczeniami m.in. Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Srebrną Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej. Nie każdy wie, że nadinsp. Tomasz Klimek był odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

W 2014 roku z okazji Święta Wojska Polskiego decyzją Prezydium „Stowarzyszenia Pamięci Generała Zygmunta Berlinga i Jego Żołnierzy” insp. Tomasz Klimek został wyróżniony Złotym Krzyżem.

W listopadzie 2013 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się w Ostródzie pod pomnikiem Obrońców Niepodległości i Suwerenności RP, insp. Tomasz Klimek został wyróżniony Medalem XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Policjant odznaczony został również Medalem 70-rocznicy Bitwy pod Leniono. Inspektor Tomasz Klimek posiada także Brązowe Odznaczenie za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie jest żonaty, ma dwoje dzieci. W wolnych chwilach zgłębia tajniki archeologii śródziemnomorskiej.

Źródło: KWP Olsztyn


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także