Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Kiedy ruszy remont al. Sybiraków w Olsztynie i jak będzie wyglądała nowa ulica? Sprawdziliśmy!

2019-07-20 13:56:59 (ost. akt: 2019-07-19 12:51:00)
Sybiraków do remontu

Sybiraków do remontu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Coraz więcej zniszczonych ulic w Olsztynie jest remontowanych. Tak było z ul. Pieniężnego czy Partyzantów, które od dawna potrzebowały gruntownej przebudowy. Na modernizację wciąż czeka jednak al. Sybiraków, ale czy się doczeka?

Stan alei Sybiraków w Olsztynie jest fatalny. Ulica jest wyboista i dziurawa. Sporym problemem są również miejsca parkingowe, a właściwie ich bardzo mała liczba. Łatwego życia nie mają również piesi. Stan chodników, podobnie jak jezdni, jest opłakany. Przejście krzywym chodnikiem jest często wyzwaniem dla osoby dorosłej, więc łatwo sobie wyobrazić, jakim kłopotem jest to dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z wózkiem. Bezpieczeństwa pieszych z pewnością nie poprawia również oświetlenie. Jest ono wyjątkowo słabe, a co gorsza, jadąc ulicą po zmroku, często można było zauważyć, że latarnie w rejonie przejść dla pieszych nie palą się w ogóle!

Aleja Sybiraków to jednak nie jedyny problem komunikacyjny Zatorza, bo w coraz gorszej kondycji jest również wiadukt Powstańców Węgierskich 1956 roku — bezpośredni dojazd do placu Bema. Warto dodać, że w tym miejscu mamy ruch tranzytowy i wiaduktem codziennie przejeżdżają tysiące samochodów, z czego znaczna cześć to ciężarówki. Jego remont jest zatem niezbędny.

Czy jest szansa na poprawę jakości dróg w północnej części Olsztyna? — Projekty przebudowy wiaduktu i budowy alei Sybiraków są gotowe — powiedziała nam Marta Bartoszewicz z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie.

Chociaż są już projekty, to wciąż nie wiemy, kiedy rozpocznie się przebudowy zarówno alei Sybiraków, jak i wiaduktu nad torami. Powód? Chodzi oczywiście o pieniądze. — Zgodnie z wyceną wiadukt i przebudowa Sybiraków będzie nas kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych — dodaje Marta Bartoszewicz. — Na razie nie mamy takich środków w budżecie miasta. Ale oczywiście szukamy możliwości, żeby pozyskać dofinansowanie na te inwestycje.

Wiele wskazuje więc na to, że zarówno na nowy wiadukt, jak i przebudowę al. Sybiraków, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Mimo to sprawdziliśmy, jaki kształt będzie miała ulica po przebudowie.

Tutaj nie powinno być zaskoczenia. Nowa Sybiraków, jeśli oczywiście projekty się nie zmienią, będzie łudząco podobna do ulic, które w ostatnim czasie doczekały się modernizacji. Podobnie jak w przypadku ulic Partyzantów i Pieniężnego, nowa Sybiraków ma mieć po dwa pasy w każdym kierunku, z czego skrajne będą buspasami. Wyznaczone zostaną na nich bezzatokowe przystanki. Przebudowane zostanie również skrzyżowanie alei Sybiraków i Wojska Polskie. Co ważne, z projektów można wyczytać, że zostanie zainstalowana tam... sygnalizacja świetlna. Warte odnotowania jest również to, że przy skrzyżowaniu al. Sybiraków z ul. Rataja ma powstać parking typu Park&Ride.

Jeśli chodzi o wiadukt, to w tym przypadku ruch praktycznie w żaden sposób nie będzie różnił się od obecnego. Istotna zmiana wprowadzone zostanie jednak na ul. Limanowskiego, na której obecnie kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Po wprowadzeniu zmian, dwa skrajne pasy mają stać się buspasami.

Jakie to może mieć konsekwencje? Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Na Zatorzu już teraz mamy do czynienia z gigantycznymi korkami i to nie tylko w godzinach szczytu. Co będzie, gdy kierowcom odbierzemy dodatkowe pasy ruchu na głównych ulicach tej części miasta, a dodatkowo zakończy się budowa gigantycznych bloków, m.in. przy ul. Poprzecznej? Tego też chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć...

Kuch

Od autora: To, jaki wpływ na komunikację w Olsztynie ma zwężanie ulic i wprowadzanie buspasów, widać gołym okiem. Żeby wjechać na pl. Bema z ul. Partyzantów, czasami trzeba stać aż od skrzyżowania z ul. Kajki. Ul. Pieniężnego? Jadąc w kierunku śródmieścia, też trzeba swoje odstać. I o ile ograniczanie ruchu w centrum miasta jestem jeszcze w stanie zaakceptować, to zwężanie ulic przy wjeździe do miasta i na ulicach, po których prowadzony jest ruch tranzytowy jest według mnie absurdem. Dlatego dopóki jeszcze nie jest za późno, apeluję: władzo, nie idź tą drogą!


Sybiraków do remontu

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Apel mieszkańca #2766298 | 89.39.*.* 23 lip 2019 12:11

  Grzymowicz, nie idź tą drogą. Zapewniam cię, że większymi korkami nie spowodujesz, że mieszkańcy zaczną korzystać z komunikacji miejskiej! To tak nie działa - tym bardziej gdy mówimy o ulicach tranzytowych, pełnych tirów. Buspasy sprawią, co najwyżej że korki staną się dwukrotnie dłuższe - będą się ciągnąć od Wojska Polskiego do Bema. Jeszcze jedna kwestia - bez dodatkowego wiaduktu na Zatorze - ta część Olsztyna w ciągu kilku lat skazana będzie na komunikacyjną katastrofę - już teraz jest fatalnie,a z rosnącymi inwestycjami deweloperskimi i statusem społecznym mieszkańców (dążymy do średniej 2 samochodów / rodzinę) będzie tragicznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom #2765587 | 145.237.*.* 22 lip 2019 09:05

  A główna arteria miasta (ul. Piłsudskiego) doczeka się kiedyś remontu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dderr #2765542 | 188.146.*.* 22 lip 2019 08:10

   ...a będzie pobity rekord długości wykonania z ul.Partyzantów??? Myślę ,że jest na to szansa!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. www #2765513 | 88.156.*.* 22 lip 2019 06:28

   Fajnie , w większości podobają mi sie Wasze komentarze, oczywiście te negujące te durne pomysły i plany!! Niestety komentowanie wyłącznie tu nie przyniesie efektu. Trzeba przychodzić na spotkania osiedlowe i spotkanie w Ratuszu i protestować. A także pisać bezpośrednio do ratuszai zdzit-u!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. za debili nas mają #2765492 | 88.156.*.* 21 lip 2019 23:51

   Proponuję przy okazji buspas na ul. Jagiellońskiej - od Wojska Polskiego do samego Wadąga!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)