Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

W Nidzicy to mają szczęście

2019-07-16 11:31:41 (ost. akt: 2019-07-16 11:56:21)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Mieszkańcy Olsztyna jednego na pewno mogą pozazdrościć mieszkańcom Nidzicy. Nie działa tam Forum Rozwoju Olsztyna. Dzięki temu mieszkańcy Nidzicy już niedługo doczekają się nowego dworca. Stary przestał wreszcie ich straszyć.

Obyło się bez niespodzianki. FRO i dwa inne stowarzyszenia kolejny raz odwołały się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, który odmówił wpisania do rejestru zabytków olsztyńskiego kompleksu dworcowego (dworce PKP i PKS i biurowiec). Argumenty w sumie padły takie same, jak przy poprzednich odwołaniach.

— To obiekt pod wieloma względami wyjątkowy, bezsprzecznie posiadający walor autentyzmu oraz stanowiący źródło informacji historycznych oraz naukowych związanych z jedną ważniejszych epok w dziejach Olsztyna — czytamy w piśmie FRO. — Olsztyn Główny jest jako duży dworzec modernistyczny obiektem zupełnie wyjątkowym w północno-wschodniej Polsce. Teza ta znalazła w ostatnich dniach kolejne potwierdzenie: 5 lipca br. rozpoczęto wyburzanie modernistycznego dworca kolejowego w Nidzicy — czytamy dalej.

To, co smuci FRO, cieszy za to mieszkańców Nidzicy. Teraz w miejsce ponurego i za dużego jak na potrzeby gmachu powstanie tam nowy, ładny dworzec, utrzymany w stylu dworca Olsztyn Zachodni.

Przypomnijmy, że FRO nie poprzestało na samym odwołaniu. Złożyło bowiem wcześniej nowy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków, w którym wniosło, aby ten oddzielnie rozpatrzył kwestię uznania za zabytek obu dworców, oddzielnie zaś zajął się biurowcem.

Przypomnijmy, że do tej pory dla Forum Rozwoju Olsztyna kompleks dworcowy stanowił całość oraz „wartościowe dzieło artystyczne, posiadające klarowną kompozycję przestrzenną. Układ litery „L” (na wolnym planie), ustanawiający dwie czytelne pierzeje placu przed dworcem, wraz z charakterystyczną wertykalną dominantą w postaci budynku biurowego jest najbardziej udanym założeniem urbanistycznym w tej części miasta”.

W tej sprawie do trzech stowarzyszeń apelowali politycy (12 posłów z naszego regionu zaapelowało wcześniej do generalnego konserwatora zabytków, żeby nie wpisywać kompleksu dworcowego do rejestru zabytków), samorządowcy i prezydent Olsztyna. Prosili, aby stowarzyszenia nie odwoływały się po raz kolejny od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak widać — bezskutecznie.

O opinie pytaliśmy też znanych mieszkańców Olsztyna i osoby związane z naszym miastem. Na naszych łamach wypowiadali się między innymi: Irena Telesz (aktorka), Zbigniew Staniszewski (kierowca rajdowy i przedsiębiorca), Stefan Brzozowski (kompozytor i wykonawca piosenek literackich, autor znanej piosenki „Olsztyn kocham”), Norbi (piosenkarz oraz prezenter telewizyjny i radiowy), dr Waldemar Kozłowski (ekonomista z UWM) oraz Zbigniew Lubiejewski (były siatkarz AZS Olsztyn i mistrz olimpijski z Montrealu), Krzysztof Daukszewicz (satyryk), Przemysław Opalach (bokser, mistrz świata Federacji WB) i profesor Małgorzata Chomicz (uczy grafiki na UWM).

— Po długim okresie niebywania na dworcu w Olsztynie, tym razem wyruszyłam w drogę właśnie stamtąd. Co za obraz nędzy i rozpaczy! Szkaradny, niefunkcjonalny, określiłabym go jako „nieprzyjazny podróżnym i niezachęcający turystów” — powiedziała nam wtedy pani profesor.

I dodała: — Jako rodowita olsztynianka byłam naprawdę w szoku. Odwiedzam wiele dworców na świecie z racji częstego podróżowania i nagle doznaję szoku na dworcu we własnym mieście. Osobiście nie jestem po stronie obrońców obecnego dworca jako zabytku. Nie wiem, co jest w nim do obronienia.

Co dalej? Teraz wszystko jest w rękach wiceminister Magdaleny Gawin, która jest generalnym konserwatorem zabytków. To do niej trafiły odwołania. Wiceminister może je odrzucić lub przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Może też wydać własną decyzję. Konserwator analizuje również nowy wniosek złożony przez FRO.

— Każda procedura, która oddala rozstrzygnięcie kwestii, czy zespół dworcowy jest zabytkiem, czy nie, nie jest korzystna z punktu widzenia planowanej przez PKP SA inwestycji — podkreśla Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

red., am

PKP chce postawić nowy dworzec. W miejscu obecnego dworca PKS chce zbudować galerię z funkcją dworca autobusowego. Oba budynki mają stanowić całość z już stworzonym przez miasto Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym. Olsztyński ratusz zbadał, co o tym myślą mieszkańcy Olsztyna. Aż 91 proc. ankietowanych opowiedziało się za budową nowego dworca. Niemal identycznie rozłożyły się głosy w sondzie, którą zamieściliśmy na gazetaolsztynska.pl.


pod foto

Ten modernistyczny dworzec przestał już straszyć mieszkańców Nidzicy
Fot. Zuzanna Leszczyńska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2763423 | 81.190.*.* 17 lip 2019 10:53

  zablokowac te stowarzyszenia!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wandeczka #2763385 | 88.156.*.* 17 lip 2019 09:24

  W Nidzicy będą mieli szczęście dopiero wtedy, gdy dworzec otworzą. Na razie są plany i dziura w ziemi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mnie najbardziej wkurza ten Wieżowiec #2763370 | 109.241.*.* 17 lip 2019 08:55

  zawalidroga - brudny, z gazetami w oknach. Coś okropnego. To Wizytówka Olsztyna. Czyj on jest. Czy to prawda, że został ...... złodziejsko sprywatyzowany

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mm #2763369 | 79.184.*.* 17 lip 2019 08:54

  dworzec główny w Olsztynie to żaden zabytek. Tyle że to co chce nam PKP wybudować za 20 mln to będzie drugi zachodni. Pozostałą część będzie stanowiła paskudna galeria handlowa. Ja już wolę remont obecnej bryły niż kolejny pasztet rodem z Krakowa czy Poznania

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. JanuSZ #2763082 | 213.184.*.* 16 lip 2019 15:39

  Trzeba by te z@srane FRO obciążyć kosztami tego całego zamieszania to by inaczej ćwierkali. Co trzeba mieć we łbie żeby takimi rzeczami się zajmować Zróbcie coś z pożytkiem dla ludzi a nie Wam się pierdy w doopach lęgną

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)