środa, 20 listopada 2019. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Dlaczego krzesło z podnóżkiem jest tak ważne w pracy biurowej? Ergonomia pracy w trybie siedzącym

2019-07-12 14:45:42 (ost. akt: 2019-07-12 14:45:31) Artykuł sponsorowany

Praca w pozycji siedzącej może po kilku latach doprowadzić do wielu schorzeń. Zespół cieśni nadgarstka, częste bóle głowy i kończyn to najczęściej spotykane dolegliwości w pracy biurowej. Jak ochronić pracownika przed negatywnymi skutkami ośmiogodzinnego siedzenia na krześle?

Według raportu Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego „Polacy w pracy biurowej” 82% respondentów używa krzeseł z możliwością regulacji siedziska, a jedynie 18% badanych takich nie posiada. Ponad połowa badanych – 53% – w swoim miejscu pracy dysponuje krzesłem z możliwością regulacji oparcia. Wśród ¼ badanych istniała możliwość ustawienia tylko jednej płaszczyzny – wysokości (11%) lub odchylenia (14%). Podnóżek w pracy ma jedynie 17% ankietowanych osób. Z badań wynika, że znaczny odsetek osób w pracy biurowej ma ograniczone możliwości przeciwdziałania częstym schorzeniom. Zaliczane są do nich bóle odcinka szyjnego, kręgosłupa, głowy i kończyn. Według tego samego badania bóle ramion, łokci, nadgarstków i głowy odczuwa kilka razy w tygodniu ponad 50% badanych. Problem ten można rozwiązać w bardzo prosty sposób – wystarczy, by pracodawca wyposażył stanowisko pracy w ergonomiczne krzesło i podnóżek.

Stanowisko pracy na miarę XXI wieku


Wydajny pracownik to osoba zdrowa i dyspozycyjna. Jak zatem uniknąć sytuacji, gdy pracownik coraz częściej musi korzystać ze zwolnień w wyniku wyżej wymienionych schorzeń? Czasami wystarczy kupić krzesło z regulacją oparcia, siedziska i zagłówka. Nowoczesne krzesła biurowe mają wiele użytecznych opcji nastawy, są wykonane z trwałych materiałów, a ich koszt nie przekracza 2 tys. zł. Wspomagają przy tym pracę układu mięśniowego, idealnie podpierając kręgosłup i utrzymując go w linii prostej; dzięki temu zmęczone kończyny mogą odpocząć. Dobre krzesło zawsze jest uzupełnione o nowoczesny podnóżek, który poprawi ukrwienie stóp i ud oraz pozwoli uniknąć silnego odrętwienia nóg i męczącego mrowienia w stopach. Ergonomiczne krzesło i podnóżek można znaleźć na stronie takiego producenta jak AJ Produkty.

Krzesło z wieloma możliwościami regulacji


Większość osób pracujących w biurze nie może pochwalić się w pełni ergonomicznym krzesłem ani podnóżkiem. A jak krzesło wpływa na pracownika? Na stronie wspomnianego producenta można znaleźć krzesło biurowe Stanley w zestawie z podłokietnikami i zagłówkiem. Krzesło podpiera kręgosłup i odcinek lędźwiowy przez mechanizm synchroniczny, który podąża za ruchem ciała użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu cały niemal tułów jest cały czas podpierany bez względu na pochył czy odchył. Wsparcie dla rąk zapewniają podłokietniki regulowane w kilku poziomach – w zakresie góra/dół oraz przód/tył. Zagłówek można dostosować do pozycji nachylenia podparcia i wysokości podłokietników. Regulowane jest również siedzisko, za sprawą mechanizmu synchronicznego. Krzesło dodatkowo jest wyposażone w specjalną siatkę, umożliwiającą odpowiednią wentylację ciała, co chroni pracownika przed przegrzaniem szczególnie w upalne dni (źródło: https://www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/krzeslo-biurowe/6205400-28712210.wf?productId=28712209).

Mała rzecz, ale jak ważna – podnóżek


Wiele schorzeń takich jak żylaki, mrowienie w stopach czy spuchnięte nogi to wina podkulania nóg pod krzesło. Aby zapobiec zmęczeniu stóp i bólom kończyn podczas pracy siedzącej, warto wyposażyć stanowisko pracy w podnóżek z regulacją wysokości. Jest on regulowany w 12 różnych pozycjach. Kąt nachylenia zależy wyłącznie od użytkownika, a zmian w położeniu platformy można dokonywać naturalnymi ruchami stóp – dociskając je. Regulacja sprawia, że stopy się nie męczą, mrowienie ustępuje, podobnie jak odrętwienie w kończynach, a użytkownik przestaje kulić nogi pod krzesło. Zwiększa się też natlenienie mięśni, dzięki czemu nie męczą się one tak szybko.

Wyniki testu pokazują, że sytuacja ergonomii stanowisk komputerowych nie jest najlepsza. Jedynie 25 osób z ponad 3 tys. badanych pracuje na stanowiskach, które w pełni spełniają wymogi ergonomii. Jest to tylko 1% respondentów.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB