środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Więcej pieniędzy dla OSP, ale i więcej obowiązków

2019-07-10 13:00:43 (ost. akt: 2019-07-10 13:14:03)

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Rząd rozszerzył zadania ochotniczych straży pożarnych; na nowe zajęcia chce przekazać w tym roku z budżetu państwa dodatkowe 82 mln zł.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Rozszerzone zostały także zadania OSP.

„Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami i pomagają ofiarom wypadków drogowych. Jednak oprócz tego wykonują też inne działania, które w wymiarze publicznym pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną. Dlatego właśnie rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskają rangę ustawową – pozwoli to m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania” – wyjaśnia MSWiA w komunikacie.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przeciwpożarowej poza gaszeniem pożarów zadaniem OSP będzie także organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, wydarzeń oświatowo-kulturalnych, upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystko oczywiście ma być związane z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

Wymienione zadania są wykonywane przez Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat, ale obecnie są uregulowane jedynie w statutach OSP.

Wydatki na realizację nowych zadań wpisanych do ustawy będą pochodziły z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe. W 2019 r. OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa 82 mln zł.

Teraz projekt trafi do Sejmu. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Kurier PAP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alex #2760347 | 217.99.*.* 10 lip 2019 22:12

  Widać, że powiększa się banda dilerów sprzętu i atestów. Najpierw ich nienapasione mordy wszak trzeba napchać a to co zostanie to podzielą i rzucą jako ochłapy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OLEK #2760273 | 88.199.*.* 10 lip 2019 19:49

  NAJPIERW NIECH SIE NAPASIA FREDZLE.POZNIEJ ZOSTANIE JUZ TYLKO NA TOPORKI I BIALE KOSZULE BY ICH PROMOWAC NA UROCZYSTOSCIACH

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. HAAA #2760189 | 86.248.*.* 10 lip 2019 16:51

  Będzie OSP-PIS

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz