Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Przychodzili na badania, byli namawiani do zakupów. Prawie 3 miliony zł kary za sprzedaż na pokazach

2019-07-10 11:56:00 (ost. akt: 2019-07-10 11:58:53)

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kara w wysokości ponad 2,7 miliona złotych, to reakcja urzędu na działalność spółki, która organizowała pokazy handlowe i wprowadzała konsumentów w błąd.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko VGET w lutym 2019 r. Podstawą do zajęcia się tą sprawą były doniesienia prasowe oraz skarga Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Suwałkach. Żeby wyjaśnić sprawę, pracownicy UOKiK wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w jednej z organizowanych przez firmę prezentacji.

W trakcie kontroli UOKiK ustalił, że firma zapraszała konsumentów telefonicznie na bezpłatne badania w ramach "Akademii Zdrowia" albo akcji "Zdrowa Polska". Nie ujawniała handlowego charakteru pokazów. W trakcie prezentacji uczestnicy byli badani przy użyciu urządzenia AM Scan, a przedstawiciele interpretowali wyniki tych badań i diagnozowali choroby. Później namawiali do zakupu produktów, takich jak VitronMed czy VitronMagnetic, które miały pomóc w pozbyciu się rzekomych dolegliwości. Jednak AM Scan nie jest wyrobem medycznym do oceny stanu zdrowia, a oferowane urządzenia nie leczą chorób. Urząd stwierdził więc, że konsumenci byli wprowadzani w błąd, a informacja o chorobach mogła wpływać na decyzję o zakupie.

"Na pokazy handlowe organizowane pod pozorem bezpłatnych badań przychodzą często osoby starsze. Łatwo takich ludzi przestraszyć złym stanem zdrowia i namówić do zakupu drogich produktów, które rzekomo miałyby im pomóc" – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ponadto, prowadzący pokazy zachęcali do zakupu w ramach "promocji". Urząd ustalił jednak, że sprzedaż następowała w ramach standardowej oferty Spółki, a informacja o rzekomej "promocji" miała jedynie zachęcić konsumentów do zakupu w trakcie prezentacji.

UOKiK nałożył na firmę VGET Polska karę w wysokości ponad 2,7 mln złotych (2 723 917 zł). Firma musi zaniechać stosowania nieuczciwych praktyk. W tym zakresie prezes UOKiK nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto przedsiębiorca musi listem poleconym poinformować o decyzji wszystkich klientów, z którymi zawarł umowy między 1 stycznia 2017 r., a 24 czerwca 2019 r.

"To bardzo ważna decyzja i jedna z wyższych w historii UOKiK kar nałożonych na firmę organizującą pokazy handlowe. Mam nadzieję, że stanie się ona przestrogą dla innych firm i sprawi, że praktyki wprowadzania w błąd podczas pokazów zaczną znikać z rynku. Wywieranie presji na konsumentach i straszenie ich złym stanem zdrowia jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również niemoralne" – dodaje Marek Niechciał.

To już kolejna decyzja dotycząca pokazów handlowych w ostatnich miesiącach. Na przykład maju UOKiK ukarał firmy Vitaldream oraz R.A.M. Polska, które sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego, a w grudniu 2018 zapadła decyzja w sprawie firmy ACS Medica.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Art.76 konststucji #2760701 | 83.9.*.* 11 lip 2019 17:53

  KNF...UOKiK...nie spać ......zanim jakaś firma roszcząca sobie prawo do działalności rynkowej.. zostanie zarejestrowana należy ją "przetrzepać" od skarpetek po czubek nosa prezesa...i nadzor szczególny przez pierwsze min. 3-lata Jedno uchybienie i prezes winien oglądać kraty z drugiej strony. ...by chronić potencjalnych klientów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tych spółek jak psów #2760595 | 91.233.*.* 11 lip 2019 14:05

  Spólka Hausfauer wcześniej Housefire ,Veneda ,armenti,Good Line ,Mat Line,Virgin, Eco Vital, Mat Medic, Eco Bon Ton, pollana med, Simply Healfy, Virgam, Maks Medica Pacyna, A to tylko kilka z nich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karać wszystkich!!! #2760505 | 83.9.*.* 11 lip 2019 10:14

  A czym to kłamliwe (przestępcze) "namawianie do zakupów" różni się od kłamliwych reklam namawiających do oszukańczych zakupów, albo od... namawiania do głosowania na PIS !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 3 miliony? #2760320 | 91.233.*.* 10 lip 2019 21:19

   A jaki to jest % ich obrotu przez rok? Żeby nie było że w tydzień to odrobią. A zapłacą następni naiwni. Przy takiej skali złodziejstwa właściciel powinien siedzieć.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Taka prawda #2760300 | 95.160.*.* 10 lip 2019 20:53

   Kogo obchodzą fraj**y frankowicze? Trzeba było brać kredyt w zł. Suckers!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)