Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Na dobry start 500 plus

2019-07-04 17:46:27 (ost. akt: 2019-07-04 17:04:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Nabór wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus ruszył 1 lipca. Jego beneficjentami są dzieci do 18 roku życia, bez względu na to, jaki dochód mają ich rodzice. Zapytaliśmy olsztynian, na co przeznaczą pieniądze ze świadczenia.

Katarzyna Żółcińska z Olsztyna już 1 lipca złożyła świadczenie o 500 plus. Ma jedynego syna, Łukasza. — Syn ma 16 lat, więc jeszcze przez dwa lata skorzysta ze świadczenia — opowiada. — Ale pieniądze będą nie do ruszenia. Będziemy je odkładać na jego przyszłość.

Na razie Łukasz jeszcze nie wie, jak będzie ona wyglądała. Po wakacjach pójdzie dopiero do liceum. Świetnie się uczy, jest finalistą wielu konkursów. Jak mówi, w przyszłości będzie mieszkał w Olsztynie lub Gdańsku.

Pani Monika z Olsztyna ma dwójkę małych dzieci. — Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko złożyłam już w niedzielę po północy — opowiada. — Dlaczego tak szybko? Moi synowie od września idą do przedszkola. Trzeba będzie kupić dla nich sporo rzeczy. Na początku chyba też są jakieś składki. Mam nadzieję, że świadczenie wpłynie przed wrześniem. Bardzo mi to pomoże, bo zostałam z chłopcami sama i nie jest lekko...

Z kolei Anna Kamińska złożyła wniosek o 500 plus oraz na wyprawkę Dobry start. Dobry start to 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów, bez względu na dochód rodziny. Wyprawkę otrzymają uczniowie do 20. roku życia lub, w przypadku niepełnosprawności, do 24 roku życia, z wyłączeniem dzieci, które w roku szkolnym 2018/2019 idą do przedszkola lub tzw. „zerówki”. W województwie warmińsko-mazurskim w ubiegłym roku ze świadczenia skorzystało 165,7 tys. dzieci. Do rodzin trafiło więc 49,7 miliona złotych.

— Rok temu też złożyliśmy o Dobry start. Wtedy kupiłam córce porządny plecak. Ma problemy z kręgosłupem, więc słono za niego zapłaciłam. Świadczenia 500 plus jeszcze nigdy nie brałam, mimo że samotnie wychowuję córkę. Nie zarabiam dużo. Cieszę się, że w końcu wszystkie dzieci zostały sprawiedliwie potraktowane — podkreśla.

Na Facebookowym fan- pag'u „Gazety Olsztyńskiej” zapytaliśmy, na co rodzice wydadzą świadczenie 500 plus. Nie zabrakło tam gorzkich refleksji.
Ewka: Na przedszkole, bo na państwowe nie ma co liczyć.
Justyna: Pieniądze już się odkładają na przyszłe wydatki, bo wszystko cudownie drożeje...
Sabina: Na żłobek i nie zostaje nic...
Yvonna: My też na połowę żłobka, bo na tyle starczy. Chyba że rzucę pracę, zarejestruję się jako bezrobotna, to wówczas dostanę żłobek za darmo. Naprawdę sensowny mamy system.
Piotr: Niedługo zapewne tak ceny pójdą w górę, że nie wiem, czy w ogóle z jednego socjalu na to starczy.
Krzysztof: Na życie... jedzenie, opłaty.
Beata: Wszystkie dzieci zasługują na godne życie! Na pomoc państwa —oczywiście! Na możliwość nauki i rozwoju, ale od tego są rodzice, rodzice, którzy pracują! A nie — państwo ma, państwo da! Jedni wykorzystają te pieniądze w dobry sposób, a inni nie i to jest najgorsze. I wkurza mnie to, że niektórzy nie idą do pracy, bo — jak twierdzą — nie będą pracować, bo od państwa mają więcej?!

Jak poinformowała nas Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie do tej pory (stan na środę, g. 9.00) wpłynęło 4160 wniosków o świadczenie 500 plus. Natomiast 2055 wniosków wpłynęło na Dobry start. Nic dziwnego, że rodzice spieszą się ze składaniem wniosków: złożenie ich w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie 500 plus, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października 2019 roku.

at

Bezpieczeństwo w 5 krokach
Najszybciej można złożyć wniosek przez internet, ale uwaga na oszustów, którzy czyhają, jak przechwycić nasze pieniądze.
1. Wybieraj tylko zaufane strony – np. serwis transakcyjny swojego banku, oficjalną stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, serwis Emp@tia, rządową stronę GOV.pl.
2. Uważaj na strony, do których zostałeś odesłany, np. poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub tablicę ogłoszeń.
3. Złożenie wniosku w programie „Rodzina 500+” jest bezpłatne. Nie korzystaj z usług odpłatnie oferujących pomoc.
4. Zawsze korzystaj z zaufanego komputera, najlepiej swojego.
5. Uważnie przyglądaj się odwiedzanym stronom. Każda niestandardowa sytuacja, ikona, grafika powinny wzbudzić twoją nieufność.
źródło: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. L #2758305 | 83.9.*.* 6 lip 2019 17:42

  Te wszystkie plusy to produkcja niepracujących leni , oszustów, złodzieji. Biorą plusy i pracują na czarno. Dałem ogłoszenie , że szukam pracownika, wszyscy co sie zgłosili chcieli pracować na czarno !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkanka Pasymia #2758170 | 83.6.*.* 6 lip 2019 11:15

  Na spotkaniu w naszym mieście przybyli V-ce wojewoda Sadowski chyba z pracownicą Urzędu Skrzypą i z ich objaśnień zrozumiasłam, że to oni wprowadzili 500+ na pierwsze . Z gderania Skrzypy zrozumieliśmy, że to jej możemy zawdzięczać te pieniądze ale co do tego mamy wątpliwości. Chyba w jej przypadku mamy doczynienia przerostu formy nad trescią

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do roboty lenie #2757942 | 176.221.*.* 5 lip 2019 18:03

  Myślicie, ze z socjalu się dostatek bierze? Bogactwo bierze się z pracy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kolo #2757837 | 83.15.*.* 5 lip 2019 13:35

  jak Korwin powiedział - jakbym miał dać 500 - musiałbym wziąć 700

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #2757712 | 79.124.*.* 5 lip 2019 10:10

  PiS-owska metoda jest prosta dla osiągnięcia dobrych notowań - pracującym zabrać a leniom dać ...socjalne programy to okradanie pracującego człowieka

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (18)