Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Kolejne remonty dróg w powiecie olsztyńskim

2019-07-08 16:05:00 (ost. akt: 2019-07-08 16:08:05)

Autor zdjęcia: archiwum starostwa

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że realizacja głównego celu strategii rozwoju województwa, jakim jest „spójność ekonomiczna, społeczna i przestrzenna Warmii i Mazur z regionami Europy” nie będzie możliwa bez rozwoju systemu komunikacyjnego regionu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Z racji ograniczonych środków możemy go realizować tylko metodą małych kroków. I dwa takie „kroczki” właśnie wykonaliśmy.

W tym tygodniu władze powiatu wraz z władzami gminy Purda podpisały umowę wykonawczą na realizację projektu modernizacji drogi powiatowej 1995N na odcinku od Ostrzeszewa do obwodnicy Klebarka Małego. Drugim zadaniem w tym projekcie współfinansowanym przez gminę i starostwo jest budowa chodnika i kanalizacji deszczowej oraz przebudowa sieci wodociągowej na odcinku od DK16 do Klebarka Małego (obwodnica). Koszt tych zadań to ok. 3,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi po połowie z budżetów obu samorządów. Trzecim zadaniem realizowanym w tym przedsięwzięciu, finansowanym już tylko przez gminę Purda, jest przebudowa drogi gminnej w Klebarku Wlk.

Cały projekt pn. „Poprawa Ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Purda” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, z którego pozyskano 5,5 mln zł.

– Lepsze drogi, nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe na pewno udogodnią codzienne życie naszym mieszkańcom. Z kolei powstanie zatok autobusowych znacznie poprawi ich bezpieczeństwo – mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda.

Realizacja tzw. „dużej pętli”, czyli przebudowy 27-km odcinka drogi powiatowej łączącej DK51 w Spręcowie z DK16 w Barczewie, to z kolei przedmiot porozumienia podpisanego przez starostę z władzami gminy Dywity.

– Przebudowa tej drogi to ważny i największy nasz projekt drogowy, który pozwoli rozwinąć komunikację publiczną i ożywi gospodarczo północno-wschodnią naszej gminy – mówi Daniel Zadworny, wójt Dywit.

Na mocy podpisanego porozumienia gmina przekaże powiatowi prawie 130 tys. zł na pokrycie połowy kosztów związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej i na zatrudnienie inżyniera kontraktu.

Przetarg na wykonanie „dużej pętli” zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jesienią, a inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat.

– Nie są to inwestycje może tak spektakularne, jak otwarta niedawno obwodnica Olsztyna, ale wiemy, że nie mniej potrzebne naszym mieszkańcom – dodaje A. Abako, starosta olsztyński.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gg #2759043 | 79.225.*.* 8 lip 2019 16:30

    a kiedy powiat olsztyński zrobi chodnik z Kieźlin do cmentarza przy Wadąskiej?????????????????????????????? ???? czy czekacie aż dojdzie kiedyś do tragedii??????????????????????????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz