Quantcast

Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Ceny za leczenie rosną prawie najszybciej w tym stuleciu

2019-06-20 19:54:24 (ost. akt: 2019-06-19 18:15:09)
Zdrowie kosztuje nas coraz więcej

Zdrowie kosztuje nas coraz więcej

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wszystko drożeje. Ostatnio po kieszeni najbardziej biją nas ceny jedzenia. Ale te niedługo spadną. Coraz więcej płacimy za usługi medyczne. Ceny za leczenie rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu.

Usługi medyczne podrożały w maju aż 5 proc. rok do roku. Zupełnie niewspółmiernie z inflacją, która wyniosła 2,4 proc. — zauważa ośrodek badawczy SpotData. Również GUS zauważa skok cen. Niestety sytuacja będzie coraz trudniejsza. Między innymi z powodu braków kadry medycznej. Dziś na 10 tys. Polaków przypada 22 lekarzy, czyli najmniej w całej Unii Europejskiej. Na 100 tys. pacjentów przypada jedynie 9 studentów kierunków medycznych. I to także jest jeden z najniższych wskaźników w Unii. Ale dużo do powiedzenia ma nasz wiek.

Za 30-40 lat jednym z najstarszych społeczeństw w Unii Europejskiej. To oznacza skokowy wzrost kosztów opieki medycznej, która w przypadku osób przed 65. rokiem życia szacowana jest na średnio 1,2 tys. zł rocznie, a powyżej tego wieku — na 3,5 tys. zł.

Mało tego, dzietność w Polsce należy do najniższych na świecie. Według danych GUS w 1988 roku osoby powyżej 65 roku życia stanowiły w Polsce 14 proc. populacji. W 2016 roku było to już 24 proc., natomiast do końca przyszłej dekady ten odsetek ma wzrosnąć do 30 proc. Z kolei z szacunków Eurostatu wynika, że już w 2020 roku co czwarty Polak będzie miał więcej niż 60 lat. Wtedy leczenie będzie jeszcze droższe, ale już teraz galopuje. Ceny usług lekarskich rosną najszybciej w tej dekadzie i niemal najszybciej w tym stuleciu.

— Poszłam ostatnio do dentysty i aż mnie zmroziło. Musiałam zapłacić 200 zł, a wcześniej wydawałam na jeden ząb 150 zł — przyznaje Maria Stefanowicz z Olsztyna. — Usłyszałam od lekarza, że wszystko drożeje. Rzadko chodzę prywatnie, częściej leczę się na NFZ. Dlatego jeszcze tak bardzo nie odczuwam podwyżek. Ale skoro tak się dzieje, to nasza służba zdrowia już całkowicie pójdzie z torbami…

— Drożeją też leki. Ostatnio wydałam w aptece 15 zł więcej niż zazwyczaj — dodaje pani Krystyna z Olsztyna. — Może to nie jest majątek, ale gdy wszystko zbierze się do kupy, to można na dobre się rozchorować. A najgorsze jest to, że ceny leków różnią się w zależności od apteki. Gdzieniegdzie można zapłacić nawet dwa razy więcej!

Miało być więcej leków za darmo dla seniorów, a są podwyżki tych, które są częściowo refundowane. Dodatkowo w Polsce mamy kryzys. W aptekach brakuje 100 lekarstw — zwłaszcza tych stosowanych przy cukrzycy, chorobach tarczycy, serca, a także leków przeciwbólowych. Powód? Władze chińskie zamknęły kilkanaście fabryk, w których produkuje się substancje czynne do leków. Niestety apteki otrzymują sygnały, że będzie jeszcze gorzej. A na pewno drożej. Bo im mniej fabryk w Chinach i mniej substancji czynnych, tym produkt droższy.

Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu cen w branży medycznej jest coraz większa świadomość pacjentów. Ci coraz częściej korzystają zarówno z opieki medycznej, jak i z profilaktyki. Oczekują też zastosowania do diagnostyki i terapii najnowocześniejszych technologii. To nie jest tanie. Na szczęście w Olsztynie podwyżki nie dają jeszcze tak o sobie znać.

— Prowadzę działalność prywatną, ale tylko jako kontaktową z NFZ i z firmami ubezpieczeniowymi. Stawki nie wzrosły. Są zresztą jednakowe w całej Polsce. Wobec tego gdy przychodzi do mnie pacjent prywatny albo nieubezpieczony, cenę od lat płaci taką samą. Laboratorium czy pracownia USG i rentgenowska, z którymi współpracuję, również nie podniosły cen. Trudno mi natomiast mówić o gabinetach prywatnych — przyznaje Maria Ołdziejewska, internista z Olsztyna. — Zmiany może przyjdą. Być może będzie to zauważalne po wakacjach, bo wtedy są wzrosty stawek kapitacyjnych, czyli kwoty określonej przez NFZ , jaką lekarz otrzymuje na leczenie pacjenta. Na razie jednak o niczym mi nie wiadomo.

Ada Romanowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Była Zwoleniczka PO - Puste Obietnice #2751538 | 83.6.*.* 23 cze 2019 21:41

  Głupota dziennikarzynów na usługach niemniaszków i " icków' rośnie najszybciej w tym Tysiącleciu !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dd #2750937 | 176.221.*.* 22 cze 2019 12:12

  Ja jestem skłonny płacić dużo za opiekę zdrowotną, bo to jest ważna rzecz. Tylko że to musi mieć ręce i nogi, a nie jakieś jeżdżenie na odczytanie wyniku, leki placebo, kolejki, brak koordynacji, kompletny śmietnik w internecie. I powinno się pracować nad sztuczna inteligencja do diagnostyki, bo ja nie wierze że ci lekarze są tak na bieżąco i potrafią powiązać wszystkie fakty. Jada na schematach, niektórzy maja grubo ponad 70 lat i gubią się na prostych sprawach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. polishclub.org #2750887 | 31.212.*.* 22 cze 2019 11:25

  Musisz się przyzwyczaić Obywatelu, że jesteś tylko i włącznie po to, aby płacić właścicielowi wysokie podatki. Zupełnie nie ma znaczenia, jakie aktualnie stanowisko zajmujesz. Zawsze jesteś tylko pionkiem na szachownicy............. http://www.p olishclub.org/2019/06/09/do-ludzi-myslac ych-bojkot-bojkot-bojkot/

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jj #2750856 | 89.228.*.* 22 cze 2019 10:31

  pisie trolle w akcji. widać dudy bolą, bo ludzie już odczuwają rozdawnictwo, zaraz odczują BILIONOWY DŁUG państwa (ciekawe, że pisie marionetki zabrały LICZNIK DŁUGU...).

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. az #2750793 | 83.5.*.* 22 cze 2019 09:19

   Skierowanie do chirurga- pilne !! Albo czekasz z bólem na wizytę do końca września albo wizyta prywatna. Ból nie do wytrzymania - idę prywatnie. 25 minut w gabinecie - 250 zł. Skierowanie na operację - oczywiście w prywatnej klinice - 12 tysięcy !!! Na to mnie nie stać. Tak się leczy w Polsce.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)