środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Czy e-papierosy i podgrzewacze tytoniu faktycznie są "zdrowsze"?

2019-06-04 18:02:58 (ost. akt: 2019-06-04 17:40:58)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Aż 8 milionów Polaków pali papierosy. Wielu z nich sięga po alternatywne wyroby tytoniowe. Niestety, robią to na własną rękę. Kuleje edukacja w tym temacie. Gdyby była rzetelna informacja, palacze mogliby wybrać zdrowszą alternatywę.

Polakom walka z nałogiem palenia nie idzie zbyt dobrze. Od 2015 roku po papierosa sięga ponad 8 mln osób. Ta liczba, niestety, nie zmniejsza się. Na pewno wielu naszych rodaków zamieniłoby zabójczy dymek na bezpieczniejszą alternatywę. Tylko jaką?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez przez firmę Maison & Partners na zlecenie Fundacji Forum Konsumentów kuleje edukacja i dostęp do wiarygodnych informacji na temat mniej szkodliwych alternatyw.

Zdaniem 77 proc. badanych, ważna jest edukacja na tematy związane z używkami i ich działaniem. Wiedza na ten temat jest bowiem bardzo niska.

Informacje na temat papierosów i produktów, które mogą stanowić mniej szkodliwą alternatywę, jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, pozyskujemy przede wszystkim z internetu (40 proc.). Tymczasem aż 81 proc. badanych domaga się rzetelnej informacji.


Z badań wynika, że alternatywne wyroby tytoniowe są coraz bardziej popularne. Na co palacze zwracają szczególną uwagę? Po pierwsze zależy im, żeby produkty były jak najmniej szkodliwe dla nich (30 proc.) oraz dla otoczenia ( 24 proc.) Mimo tego 25 proc. polskiego społeczeństwa wybiera tradycyjne papierosy. Cztery lata temu przestała rosnąć liczba osób rzucających palenie.

4 lata temu przestała rosnąć liczba osób rzucających palenie
Jeśli istnieje choć cień szansy na ograniczenie epidemii palenia w postaci używania e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu, to dorosły konsument powinien z niej skorzystać, a także w rzetelny sposób być o niej poinformowany — wynika z badania.

Aż 10 proc. Polaków ocenia, że dużo wie na temat e-papierosów, ale aż 62 proc. uważa, że ich wiedza na ten temat jest mała. Jeszcze gorzej wyniki te wyglądają jeśli chodzi o podgrzewacze tytoniu - w tym przypadku za ekspertów uważa się tylko 3 proc. badanych, a ponad połowa nie ma żadnej wiedzy o tych produktach.

Każdego dnia z powodu przerw na papierosa firmy w kraju tracą blisko 31 milionów złotych. Po papierosa w pracy sięga ponad 23 procent Polaków.
Zdecydowana większość, bo 77 proc. ankietowanych dostrzega potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie używek i ich działania (również jeśli chodzi o papierosy i ich alternatywę). Podobny odsetek, bo 75 proc., pozytywnie ocenia podjęcie działań w kierunku ograniczenia szkodliwości palenia. Chcieliby, aby poza działaniami promującymi rzucanie palenia wspierać produkty o obniżonym ryzyku.

A jakie to produkty? Najczęściej tradycyjne papierosy zastępuje się e-papierosami. Czy rzeczywiście to mniejsze zło? — Spadek stężenia kadmu obserwujemy tylko u użytkowników elektronicznych papierosów, a nie u tzw. duali, czyli palaczy hybrydowych, którzy palą zarówno papierosy zwykłe i elektroniczne. U nich takiego spadku nie obserwujemy. W tym momencie papierosy elektroniczne możemy traktować jako terapię substytucyjną, czyli zastępujemy wysoce szkodliwe papierosy konwencjonalne wyrobem mniej szkodliwym — uważa prof. Andrzej Sobczak, który przewodził grupie naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy prowadzili badania nad szkodliwością e-papierosów niemal od momentu ich pojawienia się na rynku.

Z kolei dr Maria Ołdziejewska wielokrotnie w rozmowie z nami podkreślała, że e- papierosy są szkodliwe. Szczególnie dla młodych ludzi. — Nikotyna dostaje się do organizmu. To jest bardzo niebezpieczne. Jak młody organizm przyzwyczai się do nikotyny, będzie potem sięgał po więcej. Na przykład po dopalacze. W ankietach dotyczących nałogów jest rubryka e-papierosy. To mówi samo za siebie. To nałóg, jak każdy inny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powtarza, że papierosy elektroniczne stanowią poważne ryzyko dla zdrowia i nie powinny też być sprzedawane niepełnoletnim.


Specjaliści wskazują „możliwość długofalowych konsekwencji dla rozwoju mózgu w przypadku wystawienia na działanie nikotyny w okresie płodowym, w dzieciństwie i w okresie dojrzewania". Zdaniem naukowców e-papieros może powodować stany zapalne w układzie oddechowym. Uszkadza także komórki, które odpowiadają za usuwanie z organizmu szkodliwe bakterie i alergeny.

Aleksandra Tchórzewska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bierny palacz konopny #2743341 | 83.9.*.* 6 cze 2019 11:46

  Tylko konopie. Nikogo nie zabiły a zakazane. A nie sięganie po świństwo takie jak papierosy. Kiedyś paliłem przerzuciłem się na ziółko i jest cool

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. posiadacz IQOSA #2742896 | 37.248.*.* 5 cze 2019 18:56

  polecam IQOS-a. Palę czuje się lepiej niż po standardowych. Aura Centrum można kupić

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a czemu #2742875 | 37.7.*.* 5 cze 2019 18:27

  dopalacze są zabronione? , jeśli papierosy są szkodliwe to czemu ich nie usunąć z rynku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Serio? #2742709 | 83.0.*.* 5 cze 2019 12:34

  "Nikotyna dostaje się do organizmu. To jest bardzo niebezpieczne. Jak młody organizm przyzwyczai się do nikotyny, będzie potem sięgał po więcej. Na przykład po dopalacze." Jak można publikować takie głupoty? -.-

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. papierosy są zdrowe #2742527 | 184.82.*.* 5 cze 2019 07:36

  palcie unikniecie wielu chorób tak jak ja pale i nigdy nie choruje ,grypy mam gdzieś 40 lat pale od młodych lat

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)