Węgiel wciąż nas dusi

2019-05-25 17:56:17(ost. akt: 2019-05-25 13:31:26)
Czego pragniemy dla przyszłości Ziemi?

Czego pragniemy dla przyszłości Ziemi?

Autor zdjęcia: Pixabay

Nie ma tygodnia, a ostatnio wręcz dnia, by nie bombardowano mnie na zmianę z gazet, telewizji, Internetu hiobowymi wieściami, jakoby planeta Ziemia stała nad przepaścią i dni jej zostały policzone.
Giną orangutany, wymiera las deszczowy, regularnie nawiedzają nas kataklizmy, a w Polsce już od ponad dekady z czterech pór roku zrobiły nam się dwie: w miarę łagodna, bezśnieżna i z niewielkimi mrozami zima oraz upalne, suche i wywołujące klęski nieurodzaju lato. Dalej — jakiś węgiel z Donabsu płynie ponoć do Polski nader szerokim i wartkim strumieniem, ludzie jedynie udają, że segregują śmiecie, skutkiem czego prezydenci miast inwestują w worki z kodem oraz system monitoringu kontenerów, a ostatnio człowiek dokonał wiekopomnego czynu, zanurkował mianowicie na dno Rowu Mariańskiego, tyle że pierwsze, na co się natknął, to nie był gatunek dawno uznanej za wymarłą ryby czy rafy koralowej, a kawał plastiku…!


A tymczasem… Na zlecenie Greenpeace Polska, tej samej, która zorganizowała i 14 maja z sukcesem wykonała akcję z czarnymi transparentami — firma Kantar Polska pod koniec kwietnia br. przeprowadziła badanie, którego celem było zbadanie stosunku Polaków do odejścia od produkcji energii z węgla. Z prawie tysiąca przebadanych osób 76 proc. (czyli ponad ¾) popiera odejście od produkcji energii z węgla w Polsce na rzecz źródeł odnawialnych do 2030 r., z czego aż 47 proc. jest zdecydowanie na tak. Żal, że wciąż co piąty respondent (19 proc.) takiemu podejściu się sprzeciwia. Co jednak pocieszające, społeczne poparcie dla odejścia Polski od węgla systematycznie rośnie. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku przeciwników produkcji energii z węgla było 69 proc. Powiększenie się ich grona o 7 proc. w ciągu niespełna pół roku daje nadzieję, że Polacy z dnia na dzień zaczną się jednak losem Matki Ziemi przejmować.


— Składaliśmy uwagi do dyskutowanej na EKG Polityki Energetycznej Polski 2040, od lat wydajemy raporty pokazujące wzrastające koszty węgla i konieczność przejścia na odnawialne źródła energii. Nasze uwagi, oparte o dane naukowe, są konsekwentnie ignorowane. Nasz kraj musi całkowicie odejść od węgla w energetyce do roku 2030 — powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

A Matka Ziemia, na ostatnim już oddechu i przyciśnięta do muru, czeka. Na lniane siatki wielokrotnego użytku zamiast plastikowych reklamówek. Na szklane butelki do soków i własne kubki na kawę w kawiarniach. Na bambusowe szczoteczki do zębów. Na pozbierane i odpowiednio posegregowane śmieci z plaży, z lasu, z najbliższej okolicy. Na świadomy dobór produktów spożywczych i nie marnowanie ich. Na dbałość i walkę z marnotrawstwem wody. Na oszczędzanie energii. Na samochody hybrydowe. I na drzewa, które niech rosną i dają oddech całe wieki — a nie padają jedno po drugim jak wykałaczki…

Magdalena Maria Bukowiecka

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nc #2738473 | 79.190.*.* 27 maj 2019 15:03

    NIE TYLKO WĘGIEL ALE I PO ..TEŻ

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. gaweł #2738155 | 109.243.*.* 27 maj 2019 08:10

    Polska przestanie palić węglem i świat zostanie uratowany... serio?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. hhhhh #2738123 | 155.136.*.* 27 maj 2019 07:42

      PIS WYGRALO I WEGIEL BEDZEI HURAAAAAA

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. zet #2738100 | 213.184.*.* 27 maj 2019 07:08

      Widać że ktoś kazał pani Magdalence napisać durny artykulik no i jest.Polska posiada wegiel więc skoro go posiada powinna go użytkować oczywiście posiadać nowoczesne technologie a nie kupować inne żródła energetyczne za gruba kasę

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    3. samochody zlkwidować #2738074 | 77.111.*.* 27 maj 2019 06:30

      teraz latem to dopiero smog jeden za drugim jedzie korki a jeśli chodzi o państwo to 1 miejsce w smogu ma usa i nałożyć usa sankcje za smog i wyprowadzic ich z polski za smog

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (7)