środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

FOLM - z natury do rynku pracy

2019-05-17 19:11:00 (ost. akt: 2019-05-17 19:23:19)
Obrady konferencji w siedzibie Banku Żywności w Olsztynie

Obrady konferencji w siedzibie Banku Żywności w Olsztynie

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

From Outdoors to Label Market to metoda skutecznie aktywizująca młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Warmia i Mazury będą trzecim, obok Instytutu Technologii w Limerick w Irlandi oraz hiszpańskiego Regionu Cantabria partnerem tego projektu.

Nowatorska koncepcja naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu polega na przysłowiowym „powrocie do natury”, dzięki któremu młodzi ludzie uczą się odnajdywać swoje miejsce w grupie oraz nabierają prawdziwego poczucia własnej wartości, niezbędnego do odnalezienia później swojej drogi w życiu. Określa się tę metodę jako „outdoor learning” czyli „uczenie się na zewnątrz”.

Uczestnicy projektu idą, wraz z trenerami, na kilka dni do lasu, gdzie pracują, w warunkach naturalnych, nad rozwojem osobistym. Rozwija się w ten sposób tzw. „umiejętności miękkie“, jak radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, kreatywność, współpraca w grupie, kompetencje przywódcze czy asertywność.

Regionalna Konferencja New Education Forum inaugurująca projekt FOLM w Polsce odbyła się w środę w siedzibie Banku Żywności w Olsztynie. — Nie stać nas na to, żeby nie mieć rąk do pracy - rozpoczęła obrady Joanna Bochniarz, prezes Centrum Innowacyjnej Edukacji, lidera w projekcie FOLM.

— Tu nie chodzi jednak tylko o rynek pracy. Młodym ludziom zaczyna brakować motywacji do angażowania się w pracę zawodową i budowania dalej swojego życia. — Gdyby nie rzetelni pracownicy przyjeżdżający z małych miejscowości, którzy naprawdę potrafią pracować, mielibyśmy bardzo poważne problemy z obsadzeniem wszystkich stanowisk w naszej firmie — dodała Beata Tokarczyk, pełnomocnik zarządu ds. operacyjnych Grupy WM.

Problem dostrzegają także władze naszego regionu. Marszałek Gustaw Marek Brzezin zauważył, że chcąc rozwijać nasze europejskie regiony musimy bardzo mocno stawiać na młode pokolenie. — Kiedyś nie do pomyślenia było, żeby nie realizować siebie osobiście poprzez pracę.

Gościem konferencji był ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria, który potwierdził zainteresowanie władz jego kraju programami aktywizującymi młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. — Bardzo ważna jest dla Hiszpanii międzynarodowa współpraca międzyregionalna w sferze edukacji. Nie wyobrażam sobie, żeby projekt FOLM miał być realizowany w inny sposób.

Dr Justyna Godlewska-Szyrkowa z Instytutu Polityki Społecznej UW specjalizuje się w temacie wchodzenia młodych ludzi na rynek pracy. — Oni muszą dowiedzieć się trochę o sobie, w czym są dobrzy oraz potrzebują wsparcia doradczego, jak odnalezć się potem w życiu.

— Kiedy zaczynaliśmy ten projekt pięć lat temu mieliśmy wielki problem z bezrobociem. Teraz młodzi ludzie nauczyli się już odnajdywać swoje własne możliwości rozwoju — dodała Elisabeth O’Brien z Limerick Institute of Technology w Irlandii.

Prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca Konfederacji LEWIATAN, zwrócił uwagę na kłopoty związane z brakiem motywacji młodych ludzi do podjęcia pełnowymiarowej pracy. Zdaniem profesora sytuacja na rynku pracy Warmii i Mazur, które były jeszcze niedawno „liderem bezrobocia”, uległa ostatnio znacznej poprawie.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
l.czarnecki@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2735414 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:44

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz