Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Ważne ułatwienia dla firm. Ruszył cykl spotkań „Prawo do przedsiębiorczości”

2019-05-17 09:40:42 (ost. akt: 2019-05-17 09:39:52) Artykuł sponsorowany
Małgorzata Oleszczuk, Prezes PARP podczas spotkania z przedsiębiorcami.

Małgorzata Oleszczuk, Prezes PARP podczas spotkania z przedsiębiorcami.

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Ponad 180 tys. beneficjentów „Ulgi na start”, większa przeżywalność firm, wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych oraz lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami – to efekty pierwszego roku obowiązywania Konstytucji Biznesu

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”- pod tym hasłem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczynają drugą edycję konferencji poświęconych nowym ułatwieniom dla przedsiębiorców. Podczas spotkań przedsiębiorcy dowiedzą się, jak korzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP czy Mały ZUS, a także innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie lub niedługo zaczną obowiązywać.

- W zeszłym roku PARP z MPiT przeprowadziły ponad 80 konferencji w całej Polsce. Ich celem było omówienie zmian dla przedsiębiorców, które wniosła m.in. Konstytucja dla Biznesu - mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - W tym roku, w maju i czerwcu organizujemy 20 konferencji w całej Polsce. Odwiedzimy wszystkie miasta wojewódzkie. Będziemy mówić zarówno o tym, jakie zmiany już zostały wdrożone oraz o tym, jakie są planowane - dodaje.

Jak tłumaczy Oleszczuk, przedsiębiorcy podczas spotkań bardzo często poruszają temat współpracy z administracją. - Najczęściej jest to administracja skarbowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędy gmin i powiatów. Przedsiębiorcy również bardzo często zwracają uwagę na to, w jaki sposób są obsługiwani i w jaki sposób są traktowani - wylicza i dodaje: to, że przedsiębiorcy tak licznie goszczą na naszych konferencjach to sygnał, że relacje administracji państwowej i biznesu zmieniają się na lepsze.

http://m.wm.pl/2019/05/orig/image16-550624.jpg

Podczas spotkania, które odbyło się 14 maja br. w hotelu Omega w Olsztynie, przedsiębiorcy dowiedzieli o setkach korzystnych zmian dla biznesu, szczególnie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zostały wprowadzone. W szczególności jakie gwarancje daje im Konstytucja Biznesu oraz jakie uprawnienia przysługują im podczas kontroli. Ponadto podczas prezentacji otrzymali niezbędne informacje na temat tego, jak wykorzystać już istniejące oraz wprowadzane udogodnienia prawne i administracyjne.

Przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Mateusz Marciniak w trakcie swojej prezentacji mówił także o ułatwieniach dla osób, które chcą dopiero założyć firmę. Jak tłumaczył, zainteresowanie jest spore, ponieważ już około 74 proc. przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą skorzystało z ulgi na start, czyli możliwości niepłacenia składek społecznych ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności.

- Ponad 180 tys. beneficjentów „Ulgi na start”, większa przeżywalność firm, wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych oraz lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami – to efekty pierwszego roku obowiązywania Konstytucji Biznesu – wyliczał przedstawiciel MPiT.

Jak zaznaczył widać także inne pozytywne efekty Konstytucji Biznesu, takie jak lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami.

„Świadczy o tym choćby wyrok NSA, który odwołał się do zasad ogólnych, rozstrzygając spór na korzyść przedsiębiorcy. To dowód na to, że Konstytucja Biznesu działa, a przedsiębiorcy powinni odważnie sięgać do Konstytucji Biznesu i powoływać się na nią w swoich relacjach z administracją.
- mówi Mateusz Marciniak.

Wymienia tu między innymi zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; zasadę pewności prawa, czy też zasadę interpretacji wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść przedsiębiorców. - To są te zasady, na które przedsiębiorcy najczęściej się powołują - dodaje.

Uczestnicy konferencji mogli też skorzystać z konsultacji ekspertów. Elementem konferencji była bowiem strefa konsultacyjno - informacyjny, w której przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czy Enterprise Europe Network byli do dyspozycji licznie przybyłych przedsiębiorców.

http://m.wm.pl/2019/05/orig/image13-550623.jpg

Podczas spotkania w Olsztynie przedsiębiorcy uzyskali także niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Podczas swojego wystąpienia, Krzysztof Słomiński z Polskiego Funduszu Rozwoju starał się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych, zarówno z punktu widzenia pracownika jak i przedsiębiorcy.

- PPK to inaczej indywidualny plan oszczędzania na okres po 60. roku życia. Indywidualny w tym sensie, że każdy z nas, jako pracownik, będzie miał utworzony w instytucji finansowej swój rachunek, na który trzy strony - pracodawca, ja (jako uczestnik - pracownik) oraz państwo - będą dokonywać wpłat. Te środki będą pracowały do naszego 60. roku życia, a po tym okresie będziemy mogli z nich korzystać - wyjaśnia Krzysztof Słomiński. - Program jest nowy, jesteśmy na początku drogi. Mamy nadzieję, że z każdym miesiącem świadomość dotycząca zalet będzie sukcesywnie rosła - dodaje.

W zeszłym roku w spotkaniach „Prawo do przedsiębiorczości” wzięło udział ok. 6 tys. przedsiębiorców. Tegoroczną edycję rozpoczęły spotkania w Olsztynie i Poznaniu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Formularz oraz daty konferencji można znaleźć na stronie internetowej cyklu.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB