Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Konferencja CAEM 2019. System musi działać spójnie

2019-05-12 16:00:00 (ost. akt: 2019-05-14 10:36:32)
Dr n. med. Rakesh Jalali (obok prof. Andrzej Zawadzki): Chcemy, aby konferencja odbywała się cyklicznie, przynajmniej co dwa lata

Dr n. med. Rakesh Jalali (obok prof. Andrzej Zawadzki): Chcemy, aby konferencja odbywała się cyklicznie, przynajmniej co dwa lata

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Dyskusja wokół tematyki poświęconej jednej z najmłodszych specjalności medycznych, jaką jest medycyna ratunkowa, i wymiana wiedzy na temat jej nowych kierunków badań. Taki był cel konferencji naukowej, która odbyła się na UWM.

Konferencja CAEM 2019 poświęcona była współczesnym aspektom medycyny ratunkowej i stanowiła idealną okazję do wymiany międzynarodowych doświadczeń. Do udziału w konferencji i wygłoszenia wykładów zaproszone zostały uznane autorytety w dziedzinie medycyny ratunkowej, zarówno z Polski, jak i ze świata. Wszyscy spotkali się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

— Medycyna ratunkowa jest jedną z najmłodszych specjalizacji lekarskich i w ostatnim czasie jest ona traktowana trochę po macoszemu. W związku z tym wspólnie z profesorem Andrzejem Zawadzkim (kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego UWM w Olsztynie — red.) wpadliśmy na pomysł, aby na Warmii i Mazurach zorganizować taką konferencję, która będzie mówiła o jej współczesnych aspektach i najnowszych standardach. Tak, aby ludzie: ratownicy, pielęgniarki, lekarze mogli wziąć w niej udział i dowiedzieć się o najnowszych wytycznych i o tym, jak powinniśmy działać sprawniej — powiedział dr n. med. Rakesh Jalali, kierownik Katedry Medycyny Ratunkowej UWM w Olsztynie.

— Konferencja miała charakter międzynarodowy. Skupiona była na wymianie dobrych praktyk i doświadczeń, w tym doświadczeń międzynarodowych czy doświadczeń z innych ośrodków zajmujących się ratownictwem medycznym. Wszystko po to, aby poprawiać jakość i lepiej organizować system ratownictwa — podkreśla Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

WSPÓŁCZESNE ASPEKTY MEDYCYNY RATUNKOWEJ
Wykład inauguracyjny prof. Wojciecha Maksymowicza
Fot. Karol Kiłyk


Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 9 maja wykładem inauguracyjnym prof. Wojciecha Maksymowicza. Trzydniowa konferencja została podzielona na sesje tematyczne, które miały zarówno w formę wykładów, jak i prowadzonych równolegle warsztatów.

— Warsztaty były poświęcone przede wszystkim tzw. systemowi TRIAGE (procedury segregacji medycznej — red.) w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym: jak najlepiej zbadać pacjenta i jak najszybciej udzielić mu pomocy po zastosowaniu tego systemu. Drugim elementem warsztatów była nauka najskuteczniejszego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Trzecie warsztaty były poświęcone wykonaniu USG w warunkach SOR-u — wymienia dr n. med. Rakesh Jalali.

I dodaje: — Natomiast wykłady były podzielone na trzy różne sesje: dla studentów, ratowników medycznych i lekarzy. Sesje dzieliły się na grupy: neurologia, intensywna terapia, krótkotrwała intensywna terapia oraz serce i mózg. Rozmawialiśmy na takie tematy: wprowadzenia antybiotykoterapii, jak postąpić z pacjentem z urazami mózgowo-czaszkowymi, jak postąpić z pacjentami z wypadków, jak postąpić przy udarze mózgu, jak postąpić przy zawale mięśnia sercowego, jak ważny jest czas w przypadku takich pacjentów i jak najlepiej należy postąpić z takimi pacjentami w leczeniu przedszpitalnym i wewnątrzszpitalnym.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział około 170 osób, łącznie z prelegentami i zarejestrowanymi uczestnikami.

— Ratownictwo jest jednym z trudniejszych działów w medycynie, ponieważ musi podejmować szybkie decyzje i nie zajmuje się jednym rodzajem schorzeń. Zajmuje się wszystkim: od urazów poprzez bóle serca czy schorzenia neurologiczne. Jest to trudny dział medycyny, interdyscyplinarny, dlatego takie konferencje są bardzo potrzebne i samo to, że frekwencja tak dopisała, jest tylko dowodem na to, że idealnie wpisaliśmy się w potrzebę rynku medycznego — ocenia Irena Kierzkowska.

— Była to pierwsza taka konferencja na Warmii i Mazurach. Teraz otrzymuję wiadomości od wykładowców i uczestników, że to była świetna konferencja i należy ją powtórzyć. Jak to się mówi pierwsze koty za płoty i następna będzie może jeszcze lepsza z jeszcze większym uczestnictwem. Chcemy, aby odbywała się ona cyklicznie, przynajmniej co dwa lata — powiedział dr n. med. Rakesh Jalali.

I dodał: — Organizacja konferencji nie udałaby nam się, gdyby nie współpraca z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim, Warmińsko-Mazurskim Urzędem Marszałkowskim oraz Warmińsko-Mazurską Izbą Lekarską. To instytucje, które nas wsparły zarówno duchowo, jak i finansowo. Dziękujemy także firmom, które sponsorowały i chciały wziąć udział w naszej konferencji. Patronatem objęły nas również media.

Milena Siemiątkowska


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.pngPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB