Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Polki: rozważne i rozsądne

2019-05-06 01:00:00 (ost. akt: 2019-05-05 19:28:37)

Autor zdjęcia: Pixabay

Kobiety kochają zakupy? Na pewno jest w tym ziarenko prawdy, ale to wcale nie oznacza, że są rozrzutne. Niestety, nie dlatego, że gospodarność panie mają we krwi, ale dlatego, że ...zarabiają mniej od mężczyzn.

Kobiety to łowczynie okazji i imponujących promocji. Aż 54,2 proc. pań szuka produktów w niższych cenach. Dla porównania - tylko 45 proc. mężczyzn jest zainteresowanych promocjami. Panie kuszą szczególnie świąteczne i letnie wyprzedaże (40 proc.) Przekonały się także do aplikacji mobilnych sklepów, żeby
zbierać punkty i zamieniać je na zniżki. Jaki efekt? Dzięki promocjom kobiety są w stanie zaoszczędzić rocznie nawet 1200 zł (tak deklaruje ok. 40 proc. badanych).

Kobiety robią zakupy częściej i... dłużej. Według Instytutu Badawczego GfK Polonia, panie spędzają podczas jednorazowej wizyty w centrum handlowym na zakupach nawet 120 minut. Mężczyznom na załatwienie sprawunków wystarczy od 40 do 90 minut. Mimo że czasy patriarchatu już dawno za nami, nadal 70 proc. kobiet zaopatruje swoją rodzinę w produkty spożywcze. Co druga z nich płaci za nie kartą kredytową.

Mimo że pracują, pną się po szczeblach kariery, to nadal są strażniczkami domowych budżetów. Odkładają pieniądze na remont czy wyprawkę szkolną.
Dbają o wszystkich domowników nawet za cenę własnego komfortu.

Aż 42 proc. kobiet jest w stanie odmówić sobie przyjemności, by sfinansować wyprawkę. W przypadku mężczyzn taką deklarację składa tylko co piąty mężczyzna.

Jak wynika z cyklu badań „Polaków Portfel Własny” Santander Consumer Banku, płeć piękna jest bardziej zachowawcza w wydawaniu pieniędzy, a różnice w podejściu do finansów kobiet i mężczyzn są znaczące.

Karolina Słodowska jest mamą 2, 5 rocznego Antka. — Kobieta potrafi wygospodarować na różne potrzeby — mówi. — Najpierw zaspokoi te podstawowe, ale potrafi zostawić też na coś ekstra. Na pewno trochę to wynika z intuicji, a także z tego, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni i muszą umiejętnie funduszami gospodarować.

Karolina Słodowska ( na zdjęciu z synem Antkiem): — Kobiety w wydawaniu pieniędzy są rozsądne

W rodzinie pani Karoliny to ona zarządza domowym budżetem. Nie kryje, że wyprzedaże uwielbia. — Wiem kiedy są i lubię z nich korzystać — opowiada. — Mam radochę, jeśli uda mi się kupić coś za fajną cenę.

Podobne zdanie ma Anita z Olsztyna, mama 3- letniego Patryka.— Biegam na wyprzedaże nie dlatego że jestem zakupoholiczką, ale dlatego że nie lubię przepłacać. Uwielbiam też zbierać pieczątki na różne zniżki. Nawet jak uda mi się uzbierać na jedną kawę na mieście, to już to jest oszczędność. Najpierw jednak kupuję najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka. Wydatki związane z domem i dzieckiem to priorytet.

I co najważniejsze - kobiety jak ognia unikają długów. Z mitem kobiecej rozrzutności rozprawia się raport BIG InfoMonitor oraz BIK.

Według badania tylko 1 na 10 kobiet przyznaje, że nie planuje wydatków wcześniej. Kłóci się to z powszechną opinią, że to najczęściej panie lubią trwonić pieniądze na zbędne zakupy, własne przyjemności. Dodatkowo na pytanie, dlaczego musiały wziąć kredyt czy pożyczkę, aż 45 proc. kobiet twierdzi, że za mało zarabia, by radzić sobie z nieplanowanymi wydatkami i większymi bieżącymi opłatami. Podobną deklarację złożyło 38 proc. mężczyzn. Gdy już przychodzi do pożyczania, 60 proc. kobiet ostateczną decyzję podejmuje przez ponad tydzień, u mężczyzn tyle czasu zastanawia się co drugi, a co piątemu wystarczy tylko kilka godzin.

– Zebrane dane pokazują, że w momencie zaciągania kredytu czy pożyczki, to panom częściej towarzyszy poczucie ulgi (28 proc. przy 23 proc. kobiet), ponieważ doskonale wiedzą, że dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki, będą mieli jeden problem z głowy mniej. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o stres związany ze spłatą. To kobiety bardziej niż mężczyźni obawiają się skutków podjęcia złej decyzji i rozmyślają o tym, jakie mogą być konsekwencje w przypadku braku terminowej spłaty – komentuje Agnieszka Kunkel, ekspert Intrum.

Czy panie są tak rozsądne i podejmują rozważne decyzje finansowe z natury? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Za to zdecydowanie można przyznać, że do takiego podejścia kobiety niejako zmusza sytuacja życiowa. Nierówność kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest nadal faktem. Nie wszyscy pracodawcy wspierają kobiety, które decydują się łączyć karierę zawodową z życiem prywatnym i zakładaniem rodziny. Wiele z nich po urodzeniu dziecka jest zmuszona zrobić sobie przerwę w karierze zawodowej, nawet na kilka lat. To odbija się negatywnie na finansach całej rodziny. Jeżeli kobieta jest samotną matką, jej zobowiązania finansowe wzrastają kilkukrotnie.

— Te czynniki sprawiają, że panie muszą być odpowiedzialne w podejmowanych decyzjach finansowych. Nie mogą pozwolić sobie na drogie „zachcianki” i popadnięcie w długi. Nie zapominajmy również o tym, że w naszym kraju przyjęło się, że to kobiety rządzą domową kasą czy finansami w związku. Co za tym idzie, są odpowiedzialne za płacenie rachunków i robienie zakupów, czyli są doskonale świadome tego, ile kosztuje życie i wzrostu cen, z którymi mamy regularnie do czynienia. To także skłania je do bycia oszczędnymi — wyjaśnia Agnieszka Kunkel, ekspert Intrum.

Kobiety nie tylko są bardziej skrupulatne w tej kwestii i w planowaniu wydatków od mężczyzn, ale również rzadziej wpadają w kłopoty finansowe.

Aleksandra Tchórzewska, Lightscape

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2736727 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:55

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ania22 #2736722 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:54

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rrr #2727369 | 80.53.*.* 6 maj 2019 14:20

  Najbardziej w galeriach tam moga liczyc na zakupy sponsorowane przez starszych panow za laske bluzka albo kosmetyki np. w olsz. sam widziałem jak starszy pan kupowal potem poszli na parking taaak pewnie go tylko odprowadzala mlode ku...y

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Babcia #2727235 | 193.243.*.* 6 maj 2019 11:51

   Alienatorki i alimenciary, a system jeszcze je promuje. Niszczy się dzień po dniu białego mężczyznę, a biorą w tym udział sądy, policja, mopsy i in.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Przemoc kobiet nazywa się przedsiębiorczością #2727234 | 193.243.*.* 6 maj 2019 11:49

   https://parenting.pl/przemoc-ekonomiczna -wobec-mezczyzn?fbclid=IwAR3Eb-ZiYPADMQp 7sz5Oy3NmlUhBmWFMrBAUqGK0yyws5qzxkwQYnKR V5Ho

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)