Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Na emeryturę trzeba zapracować

2019-04-24 20:03:29 (ost. akt: 2019-04-24 14:56:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Z roku na rok pogarsza się relacja emerytur do płac. Co gorsza, te nożyce dalej będą się rozwierać. Jeśli nie chcemy klepać przysłowiowej biedy na emeryturze, to musimy dłużej pracować albo na nią dodatkowo oszczędzać, odkładając każdy grosz.

Osoby, które przechodzą na emeryturę, zderzają się z twardą rzeczywistością, którą ekonomiści — zajmujący się systemami emerytalnymi — nazywają tzw. stopą zastąpienia. To stosunek wysokości pierwszej emerytury do wysokości ostatniej pensji, albo też relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia. I niestety, czasem to zderzenie bywa bolesne.

Jak podał Business Insider Polska — na podstawie danych ZUS-u — relacja przeciętnej wypłacanej emerytury względem średniej krajowej w 2018 r. wyniosła 56,4 proc. I co gorsza, ta stopa zastąpienia z rok na rok spada.

W 2014 r. przeciętna miesięczna wypłata emerytury stanowiła 61,8 proc. przeciętnej miesięcznej krajowej pensji. Z analiz ZUS wynika, że w 2030 r. ta relacja będzie wynosić już tylko 47,1 proc. a w 2060 r., kiedy przeciętna emerytura wyniesie zaledwie 24,6 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju. I to nie są dobre wiadomości dla przyszłych emerytów.

Dlaczego stopa zastąpienia spada? Co jest powodem pogorszenia się relacji między średnią emeryturą a średnim wynagrodzeniem? — Skoro nasze życie się wydłuża, a my nie chcemy pracować dłużej, to będziemy mieli mniejsze emerytury — tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekonomista i doradca zarządu konfederacji Lewiatan. — Obecny wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn został ustalony 80 lat temu, a w tym czasie nasze życie wydłużyło się o ponad 15 lat.
Średni czas pracy zawodowej:
• Polak —35 lat, Polka —30
• Niemiec — 40 lat, Niemka — 36 lat
• Szwed — 42 lata, Szwedka — 40 lat
(dane: Eurostat)

Warto przyjrzeć się, jak wygląda to w innych państwach. I niestety Polska wypada blado na tle innych krajów. Pokazują to dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Z krajów, które analitycy wzięli pod uwagę, gorszą stopę zastąpienia, w przypadku wysokości emerytury w stosunku do wynagrodzenia, od nas mają mieć jedynie Meksykanie. W przypadku osoby rozpoczynającej pracę w 2016 r. ta stopa zastąpienia w Meksyku wynosić będzie 26,4 proc., a w Polsce — 31,6 proc. Dla porównania w Niemczech, gdzie procentowe obciążenie pensji na składki emerytalne, jest podobne jak w Polsce, będzie to 50, 9 proc., w Portugalii — 74 proc., a w Holandii aż 96,9 proc.

Jak wynika z raportu OECD w 2017 r. polski pracownik dostawał pierwszą emeryturę w wysokości 38,6 proc. ostatniej pensji.

To wszystko daje wiele do myślenia, a już na pewno tym, którzy osiągnęli wiek emerytalny i stają przed dylematem: czy pracować dalej czy może już korzystać z zasłużonego odpoczynku?

Co robić, żeby chociaż spróbować podwyższyć sobie emeryturę na starość? Nasz system premiuje dłuższą pracę. Dlatego tu rada może być tylko jedna. Trzeba dłużej pracować, nadal wpłacać składki do systemu, dzięki czemu nasza emerytura będzie wyższa. — Jednak ponad 90 proc. Polek i Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodzi na emeryturę — zauważa Jeremi Mordasewicz. — Jesteśmy za krótko aktywni zawodowo. W Polsce wskaźnik aktywności zawodowej (osoby dorosłe i pracujące) wynosi 56 proc., w Czechach — 60 proc, Niemczech — 61 proc. a w Szwecji 65 proc.

Liczba osób aktywnych zawodowo (dorośli):
• Polska — 56 proc. osób
• Czechy — 60 proc.
• Niemcy — 61 proc.
• Szwecja — 65 proc.

Ekonomia to jeden z powodów, dla których z roku na rok rośnie liczba pracujących seniorów. Liczba pracujących emerytów wzrosła w ostatnich czterech latach aż o 30 proc., co przede wszystkim wynika z dobrej koniunktury gospodarczej, ale też korzystnych zasad łączenia pracy z pobieraniem świadczenia. Na koniec ubiegłego roku liczba pracujących emerytów wyniosła 747,2 tys. osób, a wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet, bo 56 proc. To nie dziwi, bo kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów.

W ubiegłym roku w Polsce przeciętna emerytura kobiet wynosiła 1625 zł, a mężczyzn o ponad tysiąc złotych więcej, bo 2633 zł. Świadczenia wypłacane na Warmii i Mazurach są jednak nieco niższe.

— W ubiegłym roku średnie świadczenie dla kobiet w Elblągu wyniosło 1551 zł, dla mężczyzn 2520 zł — poinformowała Anna Ilukiewicz. — Natomiast w Olsztynie średnie świadczenie dla kobiet to 1570 zł, a dla mężczyzn 2414 zł.

Najniższe świadczenia w przypadku pań otrzymywały w ubiegłym roku kobiety w Rzeszowie i było to średnio 822 zł. Natomiast najwyższe emerytury dla kobiet wypłacane były w Warszawie, gdzie wysokość świadczenia wyniosła 1982 zł. Mężczyźni najwyższe emerytury dostawali w Rybniku. Tu średnia ich emerytura to 3588 zł.

am

W Olsztynie średnia emerytura kobiet: 1570 zł, mężczyzn 2414 zł

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pamela Raymond #2725324 | 197.210.*.* 2 maj 2019 01:45

  Czesc, moi ludzie, czy jestes w kryzysie finansowym i potrzebujesz pozyczki na oplacenie rachunków i zalozenie firmy? oto odpowiedz na twoje problemy finansowe, poniewaz dzisiaj wlasnie dostalem pozyczke w wysokosci 90 000 euro od firmy pozyczkowej Globel provsion i chce szybko skorzystac z okazji, aby powiedziec ci wszystko, co prowokacja Globel jest prawdziwa i zgodna z prawem, po prostu zrób to, co zapytales i w ciagu 3 godzin bedziesz mial odpowiedz na swój problem finansowy, a zobaczysz, ze globel prowokacja jest jedyna osoba, której mozemy zaufac, a teraz jestem bardzo szczesliwa dzisiaj, wiec skontaktuj sie z nimi dzisiaj w sprawie tego maila ponizej {globalprovissioncompany@gmail.com} sa jedyna firma, która moze pomóc Ci w kryzysie kredytowym i dzis ja i moja rodzina jestesmy bardzo szczesliwi, poniewaz oczyscilem tez swój dlug bankowy, wiec skontaktuj sie z nimi dzisiaj i czekam tutaj na twoja odpowiedz dzisiaj.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ABC #2724252 | 213.241.*.* 29 kwi 2019 07:56

  Moja matka pracowała ponad 40 lat, ojciec też tyle. Od zarobków każdego z nich były odprowadzane składki do ZUS. Ojciec zmarł w tym roku, w którym przeszedł na emeryturę. Matka ma emeryturę wypłacaną z własnych składek. Co się stało ze składkami mojego ojca? Będąc małżeństwem tworzyli przecież jedno gospodarstwo domowe. Gdyby np. ojciec wziął na siebie kredyt w banku i zmarł przed jego spłatą, bank by zaraz upomniał się o spłatę u jego żony. Wszak stanowią jedno gospodarstwo domowe i prawo RP jest po stronie banku. Ogromna liczba Polaków umiera w wieku 55-65 lat, ogromna liczba dożywszy emerytury zaraz umiera. Ostatnio nawet podano, że średnia długość życia Polaków się skraca. Przecież ich składki emerytalne pozostają w kasie ZUSu. Czysty biznes, a tymczasem bajdy, że na emerytury nie ma. Dla kogo nie ma, dla tego nie ma; dla kogo ich nie będzie, dla tego nie będzie. Dla wybranych zawsze będą i to na super poziomie - kler, politycy, mundurowi, sędziowie, prokuratorzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2724199 | 95.223.*.* 28 kwi 2019 23:20

  W Niemczech sa tak zwane emerytury zakladowe. Pracodawca wplaca na osobne konto emerytalne ustalona kwote i pracownik przechodzac na emeryture dostaje co miesiac dodatkowo w zaleznosci od przepracowanych lat 100-300 Euro. Moze cos takiego wprowadzic w Polsce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zenek #2723021 | 82.31.*.* 25 kwi 2019 23:33

  "Z roku na rok pogarsza się relacja emerytur do płac" a to ciekawe bo lesery i lewusy z PRL co stały oparte o łopate i tylko skakały od imieninki Krysi do imieninki Marysi, wpłacały po 5 dolarów składki podostawały po 700 dolarów emerytury kilka lat temu uciekając na emeryture. A teraz ludzie młodsi, którzy juz odprowadzają składki coraz bardziej zachodnie dostaną mniej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Asd #2722950 | 94.254.*.* 25 kwi 2019 20:51

  Człowiek po przepracowaniu swoich lat powinien otrzymać cała emeryturę z gory aby mógł zadecydować co z tym zrobić a nie co miesiąc brać po 800 zł i żyć w nędzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)