Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Będzie więcej łóżek w Budziku

2019-04-17 21:30:00 (ost. akt: 2019-04-17 21:28:16)
W Klinice Budzik dla dorosłych od lewej: rektor Ryszard Górecki, Ewa Błaszczyk i prof. Wojciech Maksymowicz

W Klinice Budzik dla dorosłych od lewej: rektor Ryszard Górecki, Ewa Błaszczyk i prof. Wojciech Maksymowicz

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

Zdrowie\\\ W Klinice Budzik dla dorosłych, działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przybyło 7 łóżek. Oznacza to, że już od lipca będzie mogło się tu leczyć 15 pacjentów. Ponad dwieście osób czeka w kolejce na przyjęcie.

W środę obchodzimy Dzień Pacjenta w Śpiączce — święto uchwalone w 2012 roku przez Sejm RP. Wspomniał o tym na konferencji prasowej w Budziku prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. — To doskonała okazja, aby pokazać, jak ważne jest takie miejsce jak to — mówił. — Rodziny chorych błagają o przyjęcie do wyspecjalizowanej placówki, która daje osobom w śpiączce większe szanse na powrót do kontaktu.

Z 30 przyjętych do tej pory pacjentów wybudziło się 16.
Obecnie w klinice jest 8 łóżek. Dodatkowych siedem będzie dostępnych od lipca. Do tego czasu w budynku musi powstać m.in. nowoczesna winda.

Koszt rozbudowy Budzika oszacowano na 1 mln zł, z czego połowę pokryje Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?".
— Budzik dla dzieci funkcjonuje dłużej niż ten dla dorosłych — tłumaczyła. — Dzisiaj dowiedzieliśmy się o 55 wybudzeniu. Kiedyś ludzie w śpiączce nie mieli szans, trafiali do domu, gdzie po prostu umierali, nawet z powodu prozaicznych infekcji. Ważne jest, by mieć świadomość, że się z tego stanu wychodzi. Trzeba się nad tym pochylić w odpowiednim czasie i wykonać kawał ciężkiej pracy — podkreśliła znana aktorka.

Rocznie w śpiączkę zapada od 400 do 600 osób.

Liczba ta jest porównywalna z danymi z innych państw, znajdujących się na podobnym poziomie rozwoju co Polska.
— Ponad 200 osób czeka w kolejce, żeby się nimi zaopiekować — dodał prof. Maksymowicz. — Chcemy pomagać tym chorym i ich rodzinom. Potrzeby są jednak znacznie większe niż nasze możliwości.

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie w Warszawie przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w ciągu trzech lat powstanie druga klinika dla dorosłych w śpiączce. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało na ten cel 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości.
— Ośrodek w Warszawie jest bardzo potrzebny — zaznaczył prof. Maksymowicz. — Myślę, że powstanie dwóch dodatkowych ośrodków w kraju mogłoby zaspokoić te potrzeby. Chciałbym jednak podkreślić, że ważne są budynki, ale kluczową sprawą jest kadra specjalistów. Są wybitni. Bardzo dziękuję pielęgniarkom, fizjoterapeutom, rehabilitantom, terapeutom, neurologopedom i psychologom, którzy są niezwykle oddani tym pacjentom. Dziękuję również lekarzom, którzy koordynują to wszystko.

W konferencji udział wziął prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, który poinformował o przyznaniu 5 mln złotych na następny etap budowy szpitala.

— W najbliższych miesiącach rozpoczniemy budowę drugiego skrzydła szpitalnego, a także mam nadzieję, że najpóźniej na początku przyszłego roku rozpocznie się budowa siedziby Medycyny Sądowej — zapowiedział. — Przeznaczyliśmy na ten cel pieniądze z tzw. obligacji skarbowych w wysokości 10 milionów zł. Udało nam się również pozyskać od samorządu Olsztyna 30-arowy teren pod budowę. Będzie to pierwszy taki obiekt w tej części Polski.

Przypomnijmy, że do olsztyńskiego Budzik trafiają pacjenci, którzy skończyli 18 lat w dniu przyjęcia, są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Na takich pacjentów czeka obecnie 8 łóżek, a od lipca będzie ich 15.

SZ, MZG

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 16 z 30 wybudzonych? #2719203 | 95.90.*.* 18 kwi 2019 20:02

  Chylę czoła! Przydałoby się z 50 łóżek, choć zdaję sobie sprawę z tego, że to niemożliwe. Wykształcić osoby w takiej ilości to lata.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. SUPER #2718794 | 95.160.*.* 18 kwi 2019 09:00

  Brawo Olsztyn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ox #2718694 | 5.173.*.* 18 kwi 2019 06:47

  Super .Oby na to zawsze była kasa.Życzę zdrowia pacjentom :-).

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kaminskp@tlen.pl #2718679 | 95.160.*.* 18 kwi 2019 04:14

  Dzień dobry Jestem niepełnosprawnym pacjentem przychodni neurologicznej w szpitalu akademickim. Byłem pod kontrolą różnych neurologów. Dla mnie Neurologia w szpitalu akademickim jest dobra. Pierwszy raz byłem przyjęty przez wspaniałego Profesora Bacię. Takich specjalistów nam trzeba. Ten poziom mamy dzięki Profesorowi Maksymowiczowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz