środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Dzisiaj uczniowie mają pisać egzamin gimnazjalny. Czy się odbędzie?

2019-04-10 07:11:00 (ost. akt: 2019-04-10 10:32:57)
Egzamin gimnazjalny w SP 5 w Olsztynie

Egzamin gimnazjalny w SP 5 w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wczoraj minął drugi dzień strajku nauczycieli. Dziś powinny rozpocząć się egzaminy gimnazjalne. W wielu szkołach zgłaszają się nauczyciele, w tym emerytowani, gotowi pracować przy egzaminach. Czy egzaminy się odbędą? Oto raport naszych dziennikarzy.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w szkołach w Olsztynie i regionie [LIVE] Strajk nauczycieli. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w szkołach w Olsztynie i regionie [LIVE] Niedzielne rozmowy w sprawie postulatów nauczycieli zakończyły się fiaskiem. Porozumienie przygotowane przez rząd podpisała tylko Solidarność. Od samego...

Zapewnienia o tym, że egzaminy nie są zagrożone słyszeliśmy z ust rządzących wielokrotnie. Tę narrację powieliła wczoraj Beata Szydło stwierdzając jasno: — Egzaminy jutro (w środę — red.) się odbędą, odpowiedzialni za egzaminy są dyrektorzy szkół i Centralna Komisja Egzaminacyjna — powiedziała na konferencji prasowej wicepremier.

Tymczasem związkowcy z „Solidarności” oświatowej rezygnowali z członkostwa w strukturach związku. Co więcej, Szkolna Komisja Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” przy Zespole Szkół Technicznych w Olecku podjęła uchwałę, w której wyraziła swoje zażenowanie stanowiskiem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarność” w sprawie propozycji rządowych.

„W związku z tym żądamy rezygnacji z funkcji związkowych wszystkich członków NSZZ „Solidarność”, którzy zaangażowali się w działalność polityczną, co jest destrukcyjne dla naszego związku” — taką uchwałę podjęli w poniedziałek 8 kwietnia, w pierwszym dniu ogólnopolskiego strajku w oświacie, członkowie „Solidarności” przy ZST w Olecku.

Rozbieżności w danych na temat liczby strajkujących nauczycieli wynikają z tego, że rząd bierze pod uwagę m.in. szkoły i przedszkola niepubliczne, samorządowe oraz społeczne, których związek do tej statystyki nie wlicza.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie uwzględnia w swojej statystyce szkół i przedszkoli niepublicznych, społecznych, a także innych placówek, które znajdują się w Systemie Informacji Oświatowej (SIO), jak np. Specjalny Ośrodek Wychowawczy, czy ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego. W tych placówkach nie działa ZNP.


W Olsztynie specjalną konferencję prasową w sprawie protestu i egzaminów zwołał Krzysztof Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

— W skali kraju protest nie odbywa się w 51,5 proc. szkół (dane MEN — red.). Chciałbym podziękować kolegom i koleżankom, którzy realizują obowiązki przypisane do stanu nauczycielskiego. Mimo to 44 placówki w Olsztynie zawiesiły zajęcia. Będę to starał się wyjaśnić z władzami Olsztyna — zapowiedział Krzysztof Nowacki. — Chciałbym się zwrócić do moich koleżanek i kolegów, którzy strajkują o rozważenie zawieszenia akcji strajkowej w związku z egzaminem, który jutro (w środę — red.) ma się odbyć. Jestem optymistycznie nastawiony do możliwości jego przeprowadzenia ze względu na dwie przesłanki. Pierwsza to fakt, że 85 proc. dyrektorów poinformowało mnie, że przeprowadzą egzamin. To ich decyzja związana z wiedzą o placówce, nauczycielach i stanowisku lokalnych struktur związkowych. Jedynie 15 proc. poinformowało, że może być zagrożenie, ale to nie znaczy, że nie nastąpi egzamin. Druga przesłanka jest związana z etymologią słowa pedagog, czyli ktoś, kto prowadzi dziecko nie zostawi go w dniu egzaminu. OKE w Łomży stwierdziło też, że dyrektorzy nie zgłaszają, że egzamin nie będzie przeprowadzony. Mam także informację od wielu kolegów, że na czas egzaminu wypełnią rolę przypisaną zawodowi nauczycielskiemu — przekonywał kurator. — Prawo oświatowe mówi też jasno, że zajęcia opiekuńcze muszą być realizowane. Strajk nie może powodować nierealizowania misji placówki. Jest dyrektor, wicedyrektor, kierownik świetlicy i nie wszyscy protestują.


— Do szkół docierają testy egzaminacyjne — dodał Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. — Nie mamy pewnych informacji, że w jakiejś ze szkół na terenie Warmii i Mazur egzamin się nie odbędzie. To nie znaczy jednak, że monitorujemy to w takim błogim stanie. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami gimnazjów i szkół podstawowych, bo w niektórych z nich są trzecie klasy gimnazjalne. Będziemy mieli pełny obraz, gdy dostaniemy wszystkie informacje.

— W piątek przedstawiliśmy też informację o nowym rozporządzeniu, które umożliwia dyrektorom zatrudnienie każdej osoby posiadającej kwalifikacje pedagogiczne do zasiadania w komisjach nadzorujących — przypomniał Krzysztof Nowacki.
W bazie, którą kuratorium utworzyło w piątek, są 174 osoby chętne do pomocy w organizacji egzaminów. Egzaminy rozpoczynają się dziś o godzinie 9. Dyrektorzy będą musieli ten fakt zgłosić do OKE.

To, czy egzaminy w ogóle się odbędą, spędza sen z powiek uczniom i ich rodzicom. Ale wygląda na to, że w wielu przypadkach uda się uniknąć najgorszego scenariusza.

Olsztyn
W poniedziałek zawieszono zajęcia m.in. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Olsztynie. Dzisiejszy egzamin jest jednak niezagrożony. Taką informację uzyskaliśmy wczoraj w sekretariacie szkoły.

W SP 5 egzaminy ... — ... w środę i czwartek się odbędą. Co do piątku nie wiem, bo wciąż kompletujemy komisje — powiedział nam we wtorek Andrzej Tymecki, dyrektor SP 5.

W Dywitach z kolei...
— Mieliśmy problem ze skompletowaniem komisji. Wspomogły nas inne placówki — mówi Ewa Romanowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Dywitach. — Na pewno nie będzie problemu z przeprowadzeniem egzaminu w środę i czwartek. Co do piątku pewności nie ma.

Piątek to dzień egzaminów językowych. Potrzeba zatem więcej nauczycieli do obsadzenia komisji. I z tym dyrektorzy mają duży problem.

We wszystkich 18 gimnazjach w Olsztynie trwa wielka mobilizacja.

— Dyrektorzy szukają rezerwowych zespołów nadzorujących — mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna. — Robią wszystko, by umożliwić młodzieży zdawanie egzaminów. Wspomaga ich w tym, powołany przez nas, Zespół Interdyscyplinarny. Wszyscy poszukują osób, mających odpowiednie kwalifikacje. Muszę przyznać, że część z nich odmawia. Rozumieją sytuację i jej powagę, ale chcą wesprzeć nauczycieli w strajku — dodała. — Cały czas walczymy o to, żeby egzaminy wszędzie się odbyły.

Sławomir Broniarz pochodzi z Rawy Mazowieckiej. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako nauczyciel historii, był wicedyrektorem jednej z podstawówek a potem zespołu szkół zawodowych w Skierniewicach. Do Związku Nauczycielstwa Polskiego wstąpił w 1981 r. W 1998 r. został wybrany na prezesa ZNP.
Po raz pierwszy stało się o nim głośno w 1999 roku, kiedy ZNP wystąpiło przeciwko wprowadzeniu do polskiej oświaty gimnazjów. Doszło wtedy między innymi do okupacji budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z czasem Broniarz chyba jednak zmienił zdanie, bo w 2016 r. wyprowadził na ulice polskich miast nauczycieli w proteście przeciwko... likwidacji gimnazjów.
Zwolennicy obecnego rządu zarzucają mu, że jest zaangażowany politycznie po stronie opozycji i swojego czasu często bywał np. na manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji. Sam Broniarz podkreśla, że robił to jako osoba prywatna i nie miesza się do polityki jako szef ZNP.
Broniarz jest dzisiaj niekwestionowanym liderem środowiska nauczycielskiego.
Igor Hrywna


Bartoszyce
Pomimo trwającego protestu nauczycieli, rozpoczynające się w dziś egzaminy gimnazjalne w bartoszyckich szkołach zostaną przeprowadzone. Wczoraj rano odwiedziliśmy SP1, w której uczy się ostatni rocznik gimnazjalistów. Jak mówi dyrektor Halina Jędrzejewska, egzaminy gimnazjalne odbędą się. — Uczniowie napiszą je w auli, więc będzie trochę ciaśniej. Uczniowie są już powiadomieni.
Do egzaminów szykuje się także Gimnazjum nr 2. Jeszcze w poniedziałek trwały poszukiwania osób z przygotowaniem pedagogicznym, które mogłyby zasiąść w komisjach. W środę pisanie egzaminów rozpoczną również uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach. — Jesteśmy przygotowani również na przeprowadzenie egzaminów ósmych klas — mówi dyrektor szkoły Lubomira Tchórz.


Elbląg
Elbląski samorząd zapewnia, że testy gimnazjalne odbędą się w terminie. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w 19 na 21 przedszkoli protestuje ponad 2 tysiące nauczycieli. Z danych urzędników wynika, że do strajku nie przystąpiło zaledwie 212 nauczycieli, licząc dyrektorów i ich zastępców. W 10 elbląskich szkołach muszą zostać przeprowadzone testy gimnazjalne (35 oddziałów, 889 uczniów). Ratusz zapewnia, że sytuacja jest opanowana.
— Mamy deklaracje nauczycieli, że przyjdą do szkół, by przeprowadzić egzamin. Są to ci nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku. Zagrożone są egzaminy w dwóch placówkach: w SP 11 i 25. Do szkół zostaną również oddelegowani pracownicy Departamentu Edukacji, posiadający kwalifikacje do przeprowadzenia tego egzaminu — mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.


Ełk
Władze miejskie mówią, że komisje są skompletowane. Wygląda na to, że dyrektorom udało się skompletować już odpowiednie komisje, ale... — Jak na razie komisje udało się skompletować, ale wystarczy, że jedna osoba się nie stawi i może pojawić się wówczas problem. Dyrektorzy zgłaszają już, że większy problem może być z egzaminem ósmoklasistów. Są zaplanowane na przyszły tydzień, więc poczekajmy, jak sytuacja będzie się rozwijała — mówi wiceprezydent Ełku Artur Urbański. — Strajk odbywa się we wszystkich 8 szkołach i 5 przedszkolach. W dwóch przedszkolach nie było komisji związkowych, nie odbyły się tam referenda i placówki te pracują normalnie.


Giżycko
W Giżycku strajkują wszystkie szkoły. O tym, że egzaminy odbędą się, uczniowie i rodzice zostali poinformowani przez dyrektorów szkół poprzez librus, facebook, oficjalną stronęmiasta mojegizycko.pl. Członkowie komisji, którzy będą czuwać nad przebiegiem egzaminów gimnazjalnych, zostali przeszkoleni w tym zakresie.

Iława
W Iławie egzaminy odbywają się we wszystkich trzech gimnazjach. Łącznie w gimnazjach działających przy szkole podstawowej nr 1 oraz szkole podstawowej nr 5 (jednostki podlegające pod miasto Iława) przystąpiło do nich 250 uczniów. Egzaminy odbywają się także w gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego (podlega pod powiat iławski), gdzie sprawdzana jest wiedza 64. uczniów.

Lubawa
W Lubawie egzaminy gimnazjalne mają odbywać się normalnie.

Mrągowo
We wszystkich szkołach, w których trwa strajk nauczycieli, zostały skompletowane listy egzaminatorów na egzaminy gimnazjalne.
Żadna ze szkół nie wycofała się ze strajku, a dzieci, które przychodzą do szkół są pod opieką i mają zajęcie.

Olecko
W powiecie oleckim do strajku przyłączyły się szkoły z dwóch gmin: Olecko i Kowale Oleckie. Spośród 8 szkół i jednego przedszkola gminy Olecko do strajku przystąpiły trzy placówki: dwie w Olecku (SP 1 i SP 4) i jedna w Gąskach. Klasy gimnazjalne prowadzi tylko SP4 i jej dyrektor zapewnia, że szkoła jest przygotowana do egzaminów. Natomiast w gminie Kowale Oleckie, która prowadzi trzy szkoły podstawowe, do strajku przystąpiły dwie — w Sokółkach i Kowalach Oleckich. Nie strajkuje Szkoła Podstawowa w Stożnem i to właśnie jej nauczyciele pomogą w przeprowadzeniu egzaminów w strajkujących placówkach.


ROZMOWY OSTATNIEJ SZANSY
Wczoraj odbyły się kolejne rozmowy „ostatniej szansy”. Rząd spotkał się ze związkowcami o godzinie 15 w siedzibie Rady Dialogu Społecznego. Niestety...
— Dzisiejsze spotkanie było stratą czasu —stwierdził Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata” FZZ.
— Nadal podtrzymujemy propozycję, jesteśmy gotowi podpisać porozumienie — powiedziała Beata Szydło. — Teraz najważniejsze są egzaminy. Była też prośba, by na czas egzaminów strajk zawiesić, czy złagodzić. Jutro młodzi ludzie powinni bez żadnych problemów przystąpić do egzaminów i uzyskać promocję, która umożliwi im kontynuację nauki.


Ostróda
Do dzisiejszego egzaminu w ostródzkich szkołach ma przystąpić 231 gimnazjalistów. Do egzaminu ósmoklasistów 15 kwietnia powinno przystąpią 270 uczniów w 6 szkołach podstawowych.
— Robimy wszystko, żeby egzaminy odbyły się bez zakłóceń — mówi Bożena Ratajczyk, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Ostródzie. — Obecnie kompletujemy przede wszystkim komisje egzaminacyjne. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół. Niektórzy, jak w szkole nr 2 i 6, skorzystają z pomocy pracowników naszego wydziału, którzy mają przygotowanie pedagogiczne. Inne szkoły wymieniają się nauczycielami, którzy do strajku nie przystąpili.
Kolejny sposób na to, by egzaminy odbyły się bez zakłóceń, to zmniejszanie liczby komisji egzaminacyjnych. Z tego powodu egzaminy będą organizowane w dużych salach, np. gimnastycznych, z dużą liczbą uczniów. Czy to wszystko uda się przeprowadzić? Okaże się dziś o 9 rano.


Węgorzewo
Do ostatniej chwili rodzice i uczniowie nie wiedzieli, czy absolwenci gimnazjów będą mogli napisać egzaminy w zaplanowanym terminie. Wczoraj dyrekcja SP1 w Węgorzewie, w ramach której funkcjonuje miejscowe gimnazjum, informowała, że "egzamin gimnazjalny odbędzie się w planowanym terminie".
"Uczniowie proszeni są o obecność w szkole na 8.20/otwarcie sal egzaminacyjnych/"— czytamy w komunikacie wysłanym do rodziców.

Paweł Jaszczanin/red.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aga z mięsnego #2714877 | 5.173.*.* 11 kwi 2019 17:51

  W sklepie na święta odpowiednio ich potraktuje . - smacznego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A co to! #2714464 | 51.15.*.* 11 kwi 2019 09:00

   "Pamiętajcie, że rady klasyfikacyjne w ostatnich klasach technikum i liceum muszą być do 16.04 (wtorek), a oceny trzeba wpisać do 12 kwietnia (najbliższy piątek). Nie ma ocen i rad nie ma matur. Rady klasyfikacyjnej z emerytów i łapanki nie zrobią". Straszycie już nawet maturzystami??? Link https://wiadomosci.wp.pl/strajk-nauczyci eli-2019-zagrozone-sa-matury-wsrod-naucz ycieli-kraza-sms-y-6369099419084929a

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

   1. Co #2714373 | 83.9.*.* 10 kwi 2019 23:43

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pisowskie mendy że strachu szczują nauczycieli

    1. xyz #2714278 | 178.235.*.* 10 kwi 2019 19:54

     Co pewnie nauczyciele zawiedzeni , że ich kochanym uczniom udało się napisać dzisiejszy egzamin? Nie udało wam się tego zepsuć. Przykro. Strajkujcie dalej, mam nadzieję, że Rząd w końcu dojdzie do wniosku,że zamiast podwyżek należy się wam zniesienie karty nauczyciela.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     1. Popieram #2714277 | 83.9.*.* 10 kwi 2019 19:54

      Brawo nauczyciele, my rodzice trzymamy za Was kciuki. Nie dajcie się i nie czytajcie tych pisowskich cenionych komentarzy bo to postawione trolle są. Cała Ostróda jest z wami.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      Pokaż wszystkie komentarze (49)