Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Internet już tak nie boli

2019-04-07 20:51:01 (ost. akt: 2019-04-07 21:03:02)

Autor zdjęcia: Pixabay

Coraz więcej seniorów korzysta z internetu. Mają konta na portalach społecznościowych, mejlują, robią zakupy z dostawą do domu. Ale wciąż wielu woli pójść na pocztę, aby opłacić rachunki.

Kiedyś był strach i obawy, że coś można popsuć. Dziś coraz więcej seniorów korzysta z internetu. Nie tylko wykorzystują sieć do kontaktu z bliskimi i znajomymi, ale coraz częściej robią w sieci zakupy i płacą rachunki.

A że internet nie zna czegoś takiego jak PESEL, pokazała niedawno Elżbieta II. 93-letnia królowa brytyjska opublikowała na Instagramie swój pierwszy post. Pokazuje w nim zdjęcie listu, który w 1843 roku został wysłany do jej pradziadka księcia Alberta. Autorem listu jest Charles Babbage, brytyjski matematyk, uznany za pioniera komputerów. Uczony opisuje w liście działanie zaprojektowanej przez siebie maszyny różnicowej.

Polacy powyżej 50 roku życia są coraz bardziej aktywni w internecie. — Nie kupują w sieci tak powszechnie jak inne grupy wiekowe, ale już prawie jedna trzecia z nich to robi. W grupie wiekowej 55-64 lata jest to 27 procent, a w grupie wiekowej 65 plus — 29 procent — mówi Anna Rak z Trusted Shops w Polsce. — Kupują oni bardzo często ubrania i dodatki, akcesoria, perfumy, kosmetyki, książki, muzykę, filmy.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Trusted Shops wynika, że ponad 90 procent użytkowników korzysta z opcji zamawiania produktów online, a coraz aktywniejszą grupą wśród nich są właśnie seniorzy. A co srebrne pokolenie kupuje przez internet? Według raportu „E-commerce w Polsce 2018” przede wszystkim odzież i dodatki, kosmetyki, książki i płyty. Co więcej, badani deklarują, że planują zakupy wycieczek i mebli.

— Ale nigdy przez internet nie kupię butów. Buty trzeba przymierzyć, dlatego powinno się je kupować w sklepie obuwniczym — uważa Barbara Baturo-Warszawska z Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki”. — Przez internet zwykle kupuję odzież. Chociaż to trochę loteria, bo co producent, to inny rozmiar. Niedawno kupiłam sukienkę, okazała się za duża i musiałam ją wymienić. Czytam też internetowe wydania gazet, ale omijam portale plotkarskie.

23% Polaków powyżej 59 roku życia płaci przez internet rachunki za prąd

Pani Barbara ma też konto na Facebooku. — Na moje nieszczęście — uśmiecha się. — Przeglądanie Facebooka zjada czas. A mogłabym w tym czasie wyjść z domu i pogawędzić z sąsiadami.

Z badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynika ponadto, że z bankowości internetowej korzysta 73 procent dorosłych Polaków. Jednak odsetek ten maleje wraz z wiekiem, bo w grupie wiekowej 59 plus z internetu korzysta 29 proc. Na przykład zaledwie 23 procent Polaków powyżej 59 roku życia płaci przez internet rachunki za prąd. Większość woli opłacać rachunki na poczcie, w oddziale bankowym lub w zakładzie energetycznym.

— Powodem nie jest bojaźń seniorów przed internetem, ale zupełnie coś innego — stwierdza Barbara Baturo-Warszawska i wyjaśnia: — Często osoby te są samotne, brakuje im kontaktu z ludźmi. Wyjście na pocztę to okazja do spotkania znajomych, do rozmowy. Dlatego tak bardzo przydałyby się w Olsztynie miejsca, gdzie seniorzy mogliby się spotkać, pogawędzić, pograć choćby w karty. Po prostu z kimś pobyć.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stara baba z jajami #2713012 | 169.197.*.* 9 kwi 2019 14:01

    z butami rzeczywiście problem - ja kupuję tylko producentów, których już znam i wiem jakiej numeracji u nich szukać

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Rodzice powinni to wiedzieć #2711593 | 193.243.*.* 8 kwi 2019 08:42

    Szanowni Państwo. 25 kwietnia będzie Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Dla wszystkich zainteresowanych osób polecam materiały: http://petycja.eu/wp-content/uploads/201 6/09/ekspertyza_gardner.pdf

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz