Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Olsztyn po raz trzeci stanie się stolicą innowacji!

2019-04-05 08:10:43 (ost. akt: 2019-04-26 07:55:59)

Ruszyły przygotowania do trzeciej edycji Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości. O pracach nad najważniejszą imprezą w Olsztynie, czekających nas nowościach i znaczeniu Kongresu rozmawiamy z organizatorami wydarzenia: Jarosławem Tokarczykiem, prezesem Grupy WM oraz Gustawem Markiem Brzezinem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Przed nami III Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości i po raz trzeci samorząd województwa zdecydował się dołączyć do jego organizacji. Tym bardziej, że podczas tegorocznej edycji skupimy się na przyszłości naszego środowiska.


W centrum zainteresowania samorządu województwa są mieszkańcy regionu. Naszym celem są działania skierowane przede wszystkim na wzrost gospodarczy, innowacyjność, na współpracę z inwestorami, lokalnymi samorządami, sferą nauki. Wszystko to z jednoczesnym poszanowaniem natury. Dzięki takiemu podejściu zyskaliśmy wpływ na kierunki rozwoju Warmii i Mazur, jesteśmy partnerem dla przedsiębiorców i wspólnie kreujemy wizerunek regionu nie tylko atrakcyjnego przyrodniczo, turystycznie, ale także gospodarczo i inwestycyjnie.

Mamy racjonalne podejście do naszego naturalnego bogactwa i rozwijania inteligentnych specjalizacji, bazując na najnowszych technologiach. Dodatkowo zarząd województwa dostrzega szanse, jakie przynosi rozwój zielonych technologii. Zwiększenie wytwarzania energii odnawialnej, poprawa efektywności energetycznej i ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza znajdują się w centrum uwagi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Na realizację tych celów przeznaczyliśmy 15 proc. środków budżetu programu - oś priorytetowa z kwotą alokacji 265 mln euro jest drugą co do wielkości, zaraz po środkach skierowanych na wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności.

Samowystarczalność energetyczna jest jednym z najważniejszych wyzwań rozwojowych, przed jakimi stają samorządy regionów. Nasze województwo z uwagi na swoją rozległość zwraca szczególną uwagę na obszarowe bilansowanie energii, w ramach klastrów energii lub spółdzielni energetycznych. Obecnie nasz region korzysta z energii przesyłanej z elektrowni położonych poza granicami województwa, co czyni nas regionem peryferyjnym. Przebudowa linii energetycznych poprawiła niezawodność dostaw, jednak w dalszej perspektywie musimy zwrócić szczególną uwagę na budowę źródeł lokalnych. Należy uaktualnić inwentaryzację istniejących źródeł wytwarzania energii, wskazać obszary wymagające inwestycji i podjąć próbę wskazania optymalnego dla regionu miksu energetycznego. Takie działania podejmujemy, przystępując do prac nad strategią na lata 2020-2025. Szczególną rolę w tym procesie ma do odegrania również Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna, którą samorząd województwa powołał m.in w celu edukacji i promocji spraw związanych z efektywnością energetyczną. Podsumowując, samowystarczalność energetyczna jest zjawiskiem pożądanym i opłacalnym dla regionu. I osiągalnym, jeśli będziemy działać w sposób przemyślany oraz racjonalny. O tym też będziemy rozmawiać podczas III Kongresu Przyszłości.


Informacje o trzeciej edycji Kongresu wywołały w Internecie falę pozytywnych komentarzy i pytań o to, czego możemy się spodziewać. Jak wyglądają prace nad tegoroczną edycją Kongresu?


Jarosław Tokarczyk: Cieszę się, że Kongres został tak dobrze przyjęty przez mieszkańców regionu. Nasz region potrzebuje i zasługuje na taką imprezę. Jeszcze niedawno, żeby posłuchać najlepszych mówców, czołowych specjalistów w wielu dziedzinach musieliśmy jechać do Warszawy, Krakowa, nawet Rzeszowa.Teraz mamy ich u siebie, na miejscu.

Przygotowania rozpoczęliśmy już kilka miesięcy temu. To ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Chcemy zapewnić uczestnikom Kongresu treści najwyższej jakości, przygotowane przez najlepszych specjalistów. Będzie też kilka niespodzianek.

W poprzednich edycjach Kongresu uczestniczyło łącznie kilka tysięcy osób, a w Internecie jego przebieg i informacje z nim związane śledziło ponad milion ludzi! Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji?


Drugi Kongres Przyszłości podniósł poprzeczkę bardzo wysoko, ale trzecia edycja będzie jeszcze lepsza, jeszcze ciekawsza. W końcu rozwój to główna myśl przewodnia Kongresu. W czerwcu czeka nas jednodniowe, bardzo intensywne spotkanie z ludźmi biznesu, nauki i samorządowcami. Chcemy, żeby uczestnicy Kongresu skorzystali na nim jak najwięcej, dlatego przygotowaliśmy cały zestaw szkoleń, podczas których najlepsi specjaliści podzielą się swoją wiedzą w warsztatowej formie.

Myślę, że wszystkich ucieszy cena biletu. Szkolenia są odpłatne osobno, ale za uczestnictwo w samym Kongresie – w tym za wstęp na główną salę, gdzie pojawi się m.in. Szymon Hołownia, zapłacimy jedynie 20zł. Co istotne – te pieniądze zostaną w całości przeznaczone na pomoc 5-letniej Alicji, podopiecznej Fundacji Przyszłość Dla Dzieci. Alicja urodziła się z wrodzonymi wadami kończyn, nie ma nóg. Jej mama zrezygnowała z pracy, żeby opiekować się córką.

Uczestnicząc w Kongresie pomożemy Alicji, bardzo dobra wiadomość! W tym roku czeka nas jeszcze jedna nowość.


Tak. Kongres jest już wydarzeniem dojrzałym, dlatego w trosce o jak najwyższą jakość imprezy i prezentowanych treści, powołaliśmy Radę Programową z Günterem Verheugenem na czele. Jestem przekonany, że dzięki temu wejdziemy na nowy, jeszcze wyższy poziom. Z korzyścią dla wszystkich uczestników.

Zapraszam na stronę KongresPrzyszlosci.pl i nasz profil na Facebooku. Tam wkrótce wystartuje sprzedaż biletów.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xyz #2722580 | 91.231.*.* 25 kwi 2019 12:45

  Innowacje? Kiedy w końcu zrobicie ta skurwiałą strone GO? Tosz tego gówna nie da się przeglądać na smartfonie!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PSL i innowacja ??? #2719710 | 176.52.*.* 19 kwi 2019 19:02

  Chyba na zasadzie - każdy rolnik postępowy sam zapładnia swoje krowy. Parking przy dworcu PKP zbudujcie a nie lansujcie swoje dyrdymały.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ostatni Sprawiedliwy #2713091 | 188.147.*.* 9 kwi 2019 15:20

  Znaczy co wymyslili, jaką innowację?! Sprzedaż biletow? Toż to nędza

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Taaa #2710057 | 89.228.*.* 5 kwi 2019 17:19

  Stolicą betonu i zasranych trawników

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Warszawiak #2709949 | 217.153.*.* 5 kwi 2019 14:36

  Póki co olsztyn jest stolicą biedy, bezrobocia, beneficjentów 500+, pracy za psi grosz, dziurawych ulic i chodników, miastem bez sportu, perspektyw i możliwości rozwoju, porządnego dworca, z dwiema galeriami handlowymi na krzyż, bazarkiem godnym gminy, amfiteatrem gorszym od Ostródy i Mrągowa, bez poważnych inwesorów i inwestycji. Miasto-kipna, wrzód na mapie, bez aspiracji do bycia miastem wojewódzkim. To tak w skrócie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)