Quantcast

środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Koniec z podwójną jakością produktów. Polacy nie będą gorsi od Niemców

2019-04-03 20:02:41 (ost. akt: 2019-04-03 19:54:55)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie bardziej rygorystycznych i skuteczniej egzekwowanych przepisów w zakresie ochrony konsumentów. Główne zmiany to zagwarantowanie przejrzystości konsumentom kupującym w internecie, skuteczne kary i jasne przepisy dotyczące kwestii podwójnej jakości produktów w UE.

Zgodnie z nowymi przepisami krajowe organy ochrony konsumentów będą mieć uprawnienia do nakładania skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar w sposób skoordynowany.

W przypadku powszechnie występujących naruszeń, które dotykają konsumentów w kilku państwach członkowskich UE i które są przedmiotem akcji kontrolnej UE, wysokość maksymalnej grzywny w każdym państwie członkowskim wyniesie nie mniej niż 4 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy.

By rozwiązać problem podwójnej jakości produktów konsumenckich negocjatorzy PE i Rady ustalili, że będzie uznawane za praktykę wprowadzającą w błąd kierowanie do obrotu produktu rzekomo identycznego z produktem wprowadzonym w innych państwach członkowskich, jeśli w rzeczywistości produkty te mają znacząco odmienny skład lub cechy charakterystyczne.
Zobacz także: Dobre bo niemieckie? UOKiK podaje wyniki testów zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod koniec ubiegłego roku po raz pierwszy porównał jakość produktów spożywczych w Polsce i w Niemczech. Zakupiono...

W przypadku zakupów przez internet uznano, że należy wyraźnie informować konsumentów o tym, czy kupują produkty lub usługi od przedsiębiorstwa, czy też od osoby prywatnej, tak aby wiedzieli, z jakiej ochrony będą korzystać, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy. Konsument korzystający z wyszukiwarki internetowej będzie wyraźnie informowany o tym, które wyniki wyszukiwania zostały opłacone przez sprzedawcę. Zostanie również poinformowany o głównych parametrach określających kolejność wyników wyszukiwania.Jak ocenia komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Vera Jourova, dzięki temu porozumieniu "dni podwójnych standardów na jednolitym rynku są policzone".

Różniących się od siebie produktów nie będzie można już przedstawiać jako identyczne, wprowadzając tym samym konsumentów w błąd. Sprzedawców, którzy oszukują, będą czekać poważne sankcje. Zakupy online będą bardziej przejrzyste - dodała. Wstępne porozumienie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE.

źródło: kurier.pap.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Redaktor #2709329 | 188.146.*.* 4 kwi 2019 13:59

  niemieckie produkty to gówno jest i tyle w temacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ha ha ha #2709261 | 91.233.*.* 4 kwi 2019 11:41

  Dobre bo niemieckie. Tak dobre jak dobry jest niemiecki Tusk. Czyli dobry dla Niemiec a dla Polski niekoniecznie. No to KODeraści, biegusiem do LIDLA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nieniemiec #2709259 | 89.229.*.* 4 kwi 2019 11:37

  Polacy nie martwcie się krul europy z pewnością wam pomoże.., ale chyba ukarać jak to rudy potrafi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Za czasów PO to był standard #2709231 | 188.146.*.* 4 kwi 2019 10:58

  Na szczęście PO jest już na śmietniku historii a PiS walczy o prawa Polaków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Car Wszechpolski Jarosław I Chciwy #2709176 | 193.243.*.* 4 kwi 2019 08:40

   Do docho:A w Nowym Jorku bezdomni umierają z zimna i głodu i trzeba im z Polski śpiwory i namioty przysyłać.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (15)