Wtorek, 23 lipca 2019. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Jedyne takie usługi w regionie

2019-03-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-22 13:39:40) Artykuł sponsorowany
— Jesteśmy jedyną firmą w regionie, i jedną z niewielu w Polsce, która posiada instalację z technologią chemicznej neutralizacji ścieków — podkreśla Krzysztof Olsiński.

— Jesteśmy jedyną firmą w regionie, i jedną z niewielu w Polsce, która posiada instalację z technologią chemicznej neutralizacji ścieków — podkreśla Krzysztof Olsiński.

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

To jedyna stacja chemicznego czyszczenia wymienników ciepła w regionie. Zamówienia do spółki MPEC spływają nie tylko z północy kraju, ale również z Gliwic czy Krakowa.

Obecnie w węzłach, które są własnością spółki MPEC, jest kilka tysięcy wymienników, a na terenie Olsztyna jest ich kilkanaście tysięcy — ocenia Krzysztof Olsiński, mistrz Płukalni Wymienników spółki MPEC. — Jednak spółki, firmy, a także odbiorcy indywidualni, od lat doceniają właśnie naszą stację chemicznego czyszczenia wymienników ciepła. Coraz więcej osób dzwoni do nas z pytaniami o proces płukania wymienników i po otrzymaniu od nas informacji decyduje się, by korzystać z naszych usług.


Trzeba podkreślić, że wymiennik ciepła to jedna z kluczowych części węzła, przez który do budynku trafia ciepło z miejskiej sieci. Ich czyszczenie jest konieczne ze względu na pracę w specyficznych warunkach. W sieciach i systemach ciepłowniczych gromadzą się zanieczyszczenia, np. kamień, związki wapnia czy rdza. Już w ciągu miesiąca, kiedy tylko rozpocznie się np. proces korozji, zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się w całym systemie ogrzewania budynku. Docierają do rur czy grzejników.

Zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni wymiennika działają jak izolator termiczny. Już kilkumilimetrowa warstwa może obniżyć wymianę ciepła nawet o 60 procent. Niewłaściwa praca wymiennika może prowadzić do większych kosztów eksploatacji instalacji. To wyższe rachunki, niższy komfort cieplny, a nawet uszkodzenia systemu. Aby temu zapobiec wystarczy jeden prosty zabieg — regularne, systematyczne czyszczenie wymienników. To podniesie sprawność instalacji na lata. Trzeba też podkreślić, że wymienniki ciepła są elementem systemu grzewczego zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w firmach.


— W trakcie chemicznego czyszczenia wymienników używane są kwasy, które mają za zadanie rozpuszczać osady kamienia kotłowego oraz inhibitory korozji metali. Jesteśmy jedyną firmą w regionie, i jedną z niewielu w Polsce, która posiada instalację z technologią chemicznej neutralizacji takich ścieków — podkreśla Krzysztof Olsiński. — Zlecenia wykonujemy zgodnie z wymogami przepisów dotyczących ochrony środowiska. Woda ze stacji MPEC-u, która również jest używana w procesie płukania, sprawdzana jest najpierw przez nasze, wewnętrzne, a potem zewnętrzne laboratorium. Troska o środowisko jest naszym priorytetem.

Dodaje również: — Olsztyńska spółka MPEC dysponuje wykwalifikowaną kadrą, która posiada wymagane uprawnienia i umiejętności praktyczne. Jako specjalistyczna firma ciepłownicza od wielu lat zajmujemy się płukaniem różnych rodzajów wymienników ciepła, posiadamy odpowiednie zaplecze techniczne, jak również materiałowe. Dodatkowo wykonujemy próby szczelności, ponieważ po usunięciu osadów zdarza się, że ujawniają się nieszczelności wymienników.
By instalacja służyła nam latami specjaliści polecają płukanie wymienników pracujących na instalacji centralnego ogrzewania co 2 lata, a pracujących na ciepłej wodzie co 3 lata.


— Jakie są korzyści płynące z regularnego czyszczenia wymienników? To więcej ciepła, oszczędność paliwa zużytego do produkcji ciepła i przede wszystkim niższe rachunki — podkreśla Krzysztof Olsiński.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB