Sobota, 14 grudnia 2019. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Busy ruszyły w Polskę, by promować tzw. piątkę Kaczyńskiego

2019-03-18 19:09:16 (ost. akt: 2019-03-18 19:32:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

W Polskę ruszyły busy w barwach PiS propagujące tzw. piątkę Kaczyńskiego. Urzędnicy odwiedzą wszystkie gminy, gdzie na spotkaniach z samorządowcami i mieszkańcami mają przedstawiać szczegóły najnowszych propozycji rządowych.

Na Warmii i Mazurach, tak jak w całym kraju, ruszyła akcja informacyjna na temat „Nowej Piątki”, czyli pakietu ostatnich propozycji rządowych. A chodzi o poszerzenie programu Rodzina 500+, dodatkową emeryturę, przywracanie lokalnych połączeń autobusowych, brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia, a także obniżenie kosztów pracy.


Specjalne busy z pracownikami z urzędu wojewódzkiego odwiedzą wszystkie gminy w naszym regionie.


Na spotkaniach z samorządowcami i mieszkańcami urzędnicy będą przybliżać szczegóły najnowszych propozycji PiS. W poniedziałek dwa busy pojechały do Braniewa i Nidzicy. Z urzędnikami do Nidzicy pojechał także wojewoda Artur Chojecki.

— To kampania informacyjno-konsultacyjna — tłumaczył przed wyjazdem Artur Chojecki. — Element konsultacji projektów, które przedstawia rząd, a które na konwencji PiS zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński. Chcemy przedstawić te projekty władzom samorządowym, jak też mieszkańcom regionu, zapoznać ich ze szczegółami tych propozycji — dodał.Na konwencji partyjnej z okazji tak zwanej piątki Kaczyńskiego lider PiS obiecał 500+ na pierwsze dziecko, trzynastki dla emerytów i rencistów, zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia, niższą stawkę PIT dla pozostałych, a także przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.


— Chcemy mówić o każdej z tych propozycji, szczególnie mając na uwadze te, które będą już na etapie projektu ustawy — podkreślił wojewoda Chojecki. — Dla każdej z tych propozycji została bowiem opracowana mapa drogowa, określająca etapy jej wdrażania.

Zgodnie z tą mapą drogową w pierwszej kolejności rząd chce się zająć trzynastką dla emerytów. I tak 1 maja powinna wejść w życie ustawa o trzynastkach dla emerytów, które miałby wynosić tyle, co najniższa emerytura, czyli obecnie 1100 złotych brutto.

— Od lipca wejdzie w życie projekt ustawy dotyczący rozszerzenia programu Rodzina 500 plus — zapowiedział wojewoda. — A od 1 października ma obowiązywać ustawa o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia.

PiS chce, aby także od 1 października weszła w życie ustawa o obniżonym, 17-procentowym PIT.


— Mamy dwa busy i chcemy dotrzeć do każdej gminy w województwie, spotkać się z samorządowcami, mieszkańcami — dodał wojewoda, zapewniając, że sam będzie chciał odwiedzić jak największą liczbę miejscowości. — Akcja informacyjna potrwa co najmniej do końca kwietnia — zapowiedział.

To nie pierwszy raz, kiedy PiS wykorzystuje busy w promowaniu swoich projektów. Podobnie było przed wyborami samorządowymi, kiedy w Polskę wyjechały tak zwane kampanijne autobusy PiS. Były na nich widoczne hasła programowe, takie jak: Rodzina 500+ czy 300 dla ucznia.

Czy najnowsze propozycje programowe PiS mogą zatrząść budżetem? Minister finansów Małgorzata Czerwińska jest zwolenniczką stabilności finansów publicznych, co może oznaczać, że chce trzymać wydatki państwa w ryzach, nie dopuszczając do wzrostu deficytu.

— Między ekonomią a polityką jest cienka granica — zauważa dr Tomasz Wierzejski, ekonomista z UWM w Olsztynie. — Wydaje się, że nie jesteśmy jeszcze tak bogatym państwem, żebyśmy mogli sobie pozwolić na tak bogatą ofertę socjalną, ale z drugiej strony można sobie wyobrazić pewne przesunięcia w budżecie. Trzeba też pamiętać o jednej rzeczy, szczególnie gdy chodzi o VAT. Jeżeli zwiększamy dochody społeczeństwa, to wzrosną też wydatki. A jak te rosną, to trochę pieniędzy z wydatków socjalnych też wraca do budżetu. Trzeba to dobrze przeliczyć, bo ekonomiści różnie to liczą. Nie wiem, czy nie jest to jednak troszeczkę za dużo. A ciężko później byłoby zrobić krok wstecz.

Andrzej Mielnicki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mamaPlus #2700297 | 37.47.*.* 19 mar 2019 17:40

  Wolałam Szydlo busy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kebiz #2700086 | 88.156.*.* 19 mar 2019 12:16

  To ci dopiero fucha: jeździć po terenie i "sprzedawać" obiecanki Pinokia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. k #2699970 | 89.228.*.* 19 mar 2019 09:23

  A kiedy w Olsztynie?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kiełbasa browary i inne towary narodzie kocha #2699926 | 193.46.*.* 19 mar 2019 08:29

  kiełbasa browary i inne towary narodzie kochany ja Tobie dam.......a zapłacisz za nie sam.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. głos młodych średnich #2699742 | 5.173.*.* 18 mar 2019 20:29

  Jako 30 latek który ma dość już tego syfu jakim było i nadal jest PO PIS SLD PSL będę głosował na konfederacje Korwin, Liroy, Braun. Coś się w końcu musi ruszyć, rozdawać każdy potrafi, ale ludzie chcą się bogacić pracą a nie zabieraniem tym którzy pracują a dawaniem dla nierobów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz