Wyjątkowy jesteś właśnie Ty!

2019-03-17 10:00:00(ost. akt: 2019-03-17 09:23:38)
Zespół Fajrant z podopiecznymi Stowarzyszenia Strzał w 10

Zespół Fajrant z podopiecznymi Stowarzyszenia Strzał w 10

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Punk-rockowy zespół Fajrant razem z czterema chłopakami, podopiecznymi stowarzyszenia Strzał w 10, nagrali teledysk „Dobrze żyj”. Premiera odbędzie się 21 marca, w Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Piosenka „Dobrze żyj” zaczyna się tak: — Życie zawsze znajdzie cienie twe/ Idź do przodu, nie poddawaj się/ Wyjątkowy jesteś właśnie ty/ W tobie siła, a więc dobrze żyj... Utwór będzie hymnem olsztyńskiego stowarzyszenia Strzał w 10, zrzeszającego rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa.

Piosenkę nagrał zespół Fajrant. Powstał też teledysk, w którym obok muzyków wystąpili czterej podopieczni stowarzyszenia — Janek, Oskar, Bartek i Michał.

Premierę teledysku odbędzie się 21 marca. Nieprzypadkowo. Tego dnia od 2006 roku obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data też została wybrana nieprzypadkowo — u podstaw zespołu leży trisomia dwudziestego pierwszego chromosomu. Dzień i miesiąc zostały tak wybrane, aby odpowiadały kolejno genowi 21 i trisomii (obecności trzeciego dodatkowego chromosomu).

Fajrant to zespól punk-rockowy. W swoim dorobku ma dwie płyty.

— O tym, że stowarzyszenie Strzał w 10 potrzebuje piosenki i że chce nagrać teledysk dowiedziałem się od kolegi — opowiada Adam Borkułak, wokalista, gitarzysta i autor tekstów z Fajrantu. — Było to na początku roku, do marca mieliśmy więc mało czasu. Ale przypomniało mi się, że mamy taki numer, którego tekst trzeba tylko odrobinę poprawić. Chodziło mi też o to, by mówiąc o osobach z zespołem Downa nie popadać w ckliwość i zastąpić ją mocną punkową nutą. A przy okazji pokazać, że chłopcy mają swoje pasje, grają na instrumentach, są osobowościami. W teledysku wystąpili w irokezach na głowie, punkowych skórzanych kurtkach nabijanych ćwiekami i glanach.

Teledysk był kręcony na trzech planach — w sali prób Fajrantu, przy dawnej SP 27 (trzech członków kapeli przez 8 lat uczyło się tam w jednaj klasie i nawet początkowo chcieli nazwać swój zespół VIII E), w amfiteatrze i obok zamku.

Finałową scenę zrealizowano w sali pod amfiteatrem, gdzie wystąpili nie tylko Adam Borkułak, Bartosz Leszczyński, Marcin Woźnowski i Paweł Brzuszek z Fajrantu oraz chłopcy, ale również inni członkowie stowarzyszenia. Wszyscy zaśpiewali razem.

Żyj tak by nie żałować dni
Żyj, tak by nie zatracić chwil
Żyj tak by nie zabrakło sił
Żyj, tak by sobą zawsze być.
Tak, by nie żałować dni, tak by nie zatracić chwil, dobrze żyj
Tak by nie zabrakło sił, tak by sobą zawsze być, dobrze żyj...

Teledysk będzie można obejrzeć m.in. w lokalnej TVP, na stronie internetowej „Gazety Olsztyńskiej” oraz w telewizjach ogólnopolskich.

— Staramy się o to — mówi Ewa Kowerzanow-Luto, prezes stowarzyszenia Strzał w 10. — Ale na co dzień prowadzimy przede wszystkim działania na rzecz wzrostu wiedzy na temat zespołu Downa. — Zależy nam na tym, by nasze dzieci uczestniczyły w codziennym życiu. Jednym z działań integrujących była m.in. zorganizowana w 2017 toku gra terenowa na zamku, by dzieci mogły się poznać. Odwiedzamy przedszkola i szkoły, które nas zaproszą. Wtedy rodzice i dzieci opowiadają o sobie. Chodzi nam o to, by przełamać bariery uprzedzeń i niezrozumienia. Chcemy, by nasze dzieci żyły w społeczeństwie, a nie na jego marginesie.

W czwartek 21 marca członkowie i podopieczni stowarzyszenia odwiedzą szpital wojewódzki, Warmińsko-Mazurską Filharmonię, Olsztyński Teatr Lalek i oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

— Zaniesiemy tam kolorowe skarpetki nie do pary — dodaje Ewa Kowerzanow-Luto. — To z jednej strony symbol niedopasowania społecznego, z drugiej symbol, tego, że osoby z zespołem Downa mimo różnic są radosnymi pełnymi życia ludźmi. I każdy, kto chce okazać nam solidarność, może tego dnia założyć skarpetki nie do pary.

W teledysku występuje jako wokalista i perkusista Bartek, 13-letni syn pani Ewy.

— Bartek nauczył się otwartości i życia z pełnosprawnymi — opowiada jego mama. — Podczas wywiadu w Radiu Plus usiadł przed mikrofonem i swobodnie odpowiadał na pytania. Marzę, żeby gdy dorośnie mógł pracować. A Bartek marzy, żeby w przyszłości mieć dziewczynę.

Życzliwością swoją zmieniasz świat
Prawdę i odwagę w sobie masz
Wyjątkowy jesteś właśnie Ty
W Tobie siła, a więc dobrze żyj...

Ewa Mazgal

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paweł #2703102 | 83.9.*.* 24 mar 2019 21:48

    Wiem jedno, że bycie społecznikiem wymaga uczciwości i ciężkiej pracy. Pracuję na pełnym etacie. Po pracy: spotkania, papiery, harówka. Przecież nie zabiorę ze sobą do biura dokumentacji mojej fundacji, nie będę kserował, skanował w biurze. Jestem uczciwy, bo jestem wizytówką fundacji. Tylko czy wszyscy tacy są??? NIE, niestety nie są.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. po prostu mama #2699035 | 83.9.*.* 17 mar 2019 12:05

    Fajne dzieciaki. Nie ma lepszych i gorszych dzieci. Wszystkie są kochane, nasze. Jako matka chorego dziecka muszę jednak napisać coś co mnie boli od lat. Jest to fakt, że wśród nas rodziców jest niewielka (może nawet marginalna) grupa tych, którzy fakt posiadania chorego dziecka wykorzystują w innych sferach życia takich jak praca zawodowa, stosunki koleżeńskie, rodzinne. Muszę to napisać, bo sama będac matką chorego dziecka spotkałam się zawodowo z taka brzydką osobą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (36) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. az #2699022 | 83.5.*.* 17 mar 2019 11:43

      Trochę się pogubiłam. Do kogo są skierowane słowa tego HYMNU ? Do osób z ZD czy wszystkich innych ? Zdrowi - dobrze żyją, radzą sobie, lepiej, gorzej więc czy to do nich odnoszą się słowa - ŻYJ BY ...... No cóż za trudne to dla mnie. Cieszę się, że chłopcy dobrze się bawili, przeżyli coś nowego i tak chyba przede wszystkim powinna wyglądać integracja. Na co dzień nie od święta.A zacząć trzeba od integracji wewnątrz stowarzyszenia.

      Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz