Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Brexit? Wielka Brytania straci

2019-03-18 10:00:00 (ost. akt: 2019-03-18 10:10:45)
Bartłomiej E. Nowak

Bartłomiej E. Nowak

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Co z tym Brexitem? W nocy z 29 na 30 marca mija termin członkowska Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. O możliwych rozwiązaniach mówi Bartłomiej E. Nowak, politolog, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

— Panie doktorze, ostatnia wiadomość (rozmawialiśmy w piątek) jest taka: premier Theresa May ma poprosić Unię Europejską, do czego zobowiązała ją Izba Gmin, o przedłużenia czasu na Brexit. Ale po co wydłużenie tego okresu? Przecież brytyjscy parlamentarzyści nie godzą się na wyjście z umową podpisaną z UE, nie godzą się też na twardy Brexit, nie godzą się na powtórzenie referendum.
— Szefowie państw lub rządów krajów UE mogą się na tę prośbę zgodzić lub nie. Jeśli mieliby się zgodzić, potrzebują od strony brytyjskiej jakiegoś uzasadnienia. Nie wystarczy im odpowiedź: — Bo nie mamy pomysłu, co z tym zrobić. Wielka Brytania musi przedstawić nowe propozycje. I pozycja premier May jest bardzo trudna, bo parlament nie określił, czego chciałby od tego porozumienia. Najwięcej kontrowersji budzi kwestia irlandzkiego bezpiecznika czyli tzw. backstopu.
— O co tu chodzi?
— O brak „twardej” granicy między Irlandią a Irlandia Północną, czego chce UE. Nie chce na tej granicy kontroli towarów. Natomiast Wielka Brytania obawia się, że takie rozwiązanie pozostawiłoby ją w Unii Celnej z UE nie wiadomo na jak długo. Wynegocjowane przez May porozumienie zakłada wystąpienie Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku (gwarantującego swobodny przepływ osób, swobodny przepływ kapitału, swobodny przepływ towarów i swobodny przepływ usług) oraz Unii Celnej. Jeżeli jednak premier May postarałaby się zbudować ponadpartyjne porozumienie dla miękkiego Brexitu, to wtedy być może Wielka Brytania pozostałaby w unii celnej, za czym opowiada się Partia Pracy.
— No dobrze. Premier May będzie rozmawiała z partnerami unijnymi. Co z tego może wyniknąć?
— Zgodę na przedłużenie czasu na Brexit prawdopodobnie uzyska, bo takie sygnały już płyną z UE, ale będzie ono krótkie. Maksymalnie do czerwca. Jeżeli jednak będzie dłuższe to Wielka Brytania będzie musiała uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja. Sa analizy prawne, mówiące, że by nie było żadnych wątpliwości, Wielka Brytania powinna wyjść z UE przed tym terminem.
— A co nasz czeka w najbliższych dniach?
— Premier May zapewne po raz trzeci przedstawi porozumienie Izbie Gmin. I wydaje się, ze po raz trzeci ono polegnie, bo przewaga poprzednio głosujących przeciw niemu była zbyt duża. Myślę, że premier May chce posłów przyprzeć do muru i zaproponuje takie możliwości: zgoda na jej porozumienie z UE, brak porozumienia i referendum w sprawie porozumienia. Jeżeli Brytyjczycy opowiedzieliby się w nim za porozumieniem z UE, zostaliby w Unii Europejskiej na nieokreślony czas. Premier May ma jeszcze jedną możliwość. Rząd brytyjski może jednostronnie wycofać wniosek o wszczęcie procedury wyjścia z UE bez żadnych konsekwencji. A Unia nie może tego odmówić. Gdyby tak się stało, Wielka Brytania miałaby czas na rzeczową debatę i uniknęłaby najgorszego czyli twardego Brexitu. Co zrobi premier May nie wiem, ale podziwiam jej upór i odporność na ciosy, choć w moim przekonaniu nie jest dobrym strategiem.
— Dlaczego?
— Ponieważ mogła kwestie Brexitu rozgrać inaczej. Wynik referendum to 52 (za wystąpieniem z UE) do 38, a więc większość była nieznaczna. Wtedy May mogła zainicjować debatę, a ona bardzo szybko powiedziała: — Jak Brexit to Brexit.
— Jakie teraz są nastroje wśród Brytyjczyków?
— Dzisiaj minimalnie wygraliby zwolennicy pozostania w Unii. Ale podział społeczeństwa jest głęboki i potrzebna jest debata nad skutkami Brexitu. A z wszystkich analiz, także brytyjskich, wynika, że — czy będzie on miękki czy twardy — Wielka Brytania straci. Wychodzą z unii celnej i jednolitego rynku Brytyjczycy będą musieli podpisywać nowe umowy handlowe z tzw. krajami trzecimi, na przykład ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie już zażądali obniżenia standardów żywności wpuszczanej na rynek brytyjski, bo chcą im sprzedawać wołowinę hodowaną hormonach i bardzo „chemiczne” kurczaki. Wielka Brytania będzie też cierpiała na brak rąk do pracy, jeżeli zabraknie imigrantów. Wszystkie racjonalne przesłanki są przeciw Brexitowi. Brak refleksji nad tym jest uderzający.
— A co będzie z Polakami?
— Na szczęście podpisaliśmy właśnie dwustronną umowę na wypadek twardego Brexitu. Obywatele UE w Wielkiej Brytanii są objęci ochroną. Gorzej będą mieli ci, którzy chcieliby do Wielkiej Brytanii dopiero przyjechać. Nie sądzę jednak, by było ich wielu, bo kurs funta spada (w piątek wynosił 5,04 zł).
Ewa Mazgal
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2715944 | 88.156.*.* 13 kwi 2019 07:59

  ANGLJA WYPROWADZIŁA BIEDE KOMUNISTYCZNO GŁUPKOW SWIATA NA POZIOM STANDARTOWY , TERAZ ZAJMIE SIE SWOIM KROLESTWEM BY ZYC JAK POCZEK W MASLE KUMASZ CZUBKU ZYDOWSKI

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianin #2715939 | 88.156.*.* 13 kwi 2019 07:51

  TYLKO TAK MYSLO JAK TY IDIOTO , ANGLIJA MA POTENCJAŁ SAMA W SOBIE , POD KAZDYM WZGLENDEM PRZEMYSŁOWYM PRODUKCYJNYM ITD , NIE MUSI SŁUCHAC GŁUPKOW PIJAKOW ZYDOWSKICH Z UNJI ,

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nemo #2704978 | 2.206.*.* 27 mar 2019 15:53

  Kończ chłopie, wstydu oszczędź...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Brexit wyjdzie UK na dobre #2702073 | 164.127.*.* 22 mar 2019 18:53

  Niech biały Obama ze zdjęcia nie wtrąca się w nie swoje sprawy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lov #2701645 | 83.5.*.* 22 mar 2019 07:45

  Z takim ryjem pchać się do mediów !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)