Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Nieracjonalne odchudzanie to kłopoty

2019-02-27 19:58:48 (ost. akt: 2019-02-27 20:00:36)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zaburzenia odżywiania stają się poważnym problemem. Cierpi na nie około 70 mln ludzi na świecie. Dotykają przede wszystkim młodych ludzi, coraz częściej dzieci.

Od ośmiu lat stale rośnie liczba odchudzających się dzieci. Obecnie diety, które mają zredukować wagę, stosuje co czwarte polskie dziecko, ponad 20 proc. myśli natomiast o ich wprowadzeniu. W większości przypadków jadłospisy ułożone są nieprawidłowo i codzienne posiłki nie dostarczają dzieciom niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Może to skutkować zahamowaniem wzrostu, zaburzeniami koncentracji, osteoporozą, odwodnieniem, a nawet depresją – podkreślają eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Zaburzenia odżywiania na całym świecie stają się coraz poważniejszym problemem. Według danych The Renfrew Center Foundation for Eating Disorders cierpi na nie ok. 70 mln ludzi. Klasyfikowane przez WHO jako zaburzenia psychiczne dotykają przede wszystkim ludzi młodych, coraz częściej nawet dzieci.

– Jeżeli do tych dzieci odchudzających się dołączymy dzieci, które myślą o tym, żeby się odchudzać, których jest około 22 proc., to mamy prawie 50 proc. dzieci zagrożonych zaburzeniami odżywiania. Najczęściej te dzieci stosują nieracjonalne diety, które właśnie do takich zaburzeń prowadzą – mówi Magdalena Siuba-Strzelińska, zastępca kierownika Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Odchudzają się przede wszystkim dziewczęta. Z danych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej do stosowania diet skłonne są przede wszystkim piętnastolatki – dziewczęta w tym wieku odchudzają się nawet trzykrotnie częściej niż ich młodsze o cztery lata koleżanki. Dziewczynki w wieku nastoletnim przywiązują znacznie większą wagę do wyglądu niż chłopcy, częściej też odczuwają niezadowolenie z własnego ciała.

– Chłopcy, jeżeli już podejmują próby odchudzania, to jednocześnie włączają aktywność fizyczną, dlatego że zależy im na dobrych wynikach w sporcie. Dziewczęta tak nie działają, dla dziewcząt bardzo ważna jest samoocena, a poza tym podszepty koleżanek – mówi Magdalena Siuba-Strzelińska.

Eksperci zwracają uwagę na to, że nieracjonalne odchudzanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Organizm nastolatków wciąż się rozwija i potrzebuje składników odżywczych w odpowiedniej ilości, przede wszystkim białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia i magnezu. Ich brak powoduje w pierwszym rzędzie osłabienie i brak koncentracji – w efekcie dziecko ma znacznie gorsze wyniki w nauce.

Do konsekwencji nieracjonalnego odchudzania należy także zahamowanie wzrostu, osteoporoza w wieku dorosłym, odwodnienie, upośledzenie działania układu pokarmowego. U dziewcząt mogą wystąpić zaburzenia cyklu menstruacyjnego, w skrajnych przypadkach prowadzące do niepłodności lub trudności z utrzymaniem ciąży. Wiele nastolatków cierpi również na depresję, niekiedy połączoną z tendencją do autoagresji.

opr. bar na podst. newseria.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Natalia #2706103 | 79.186.*.* 29 mar 2019 11:47

  Dobrymi tabletkami okazały się dla mnie akurat Slimunox. Stosowałam je nie przerwanie przez 3 miesiące. Tyle trwa pełna kuracja. Początek słaby ale koniec genialny. Spadek wagi bliski 15kg po pełnej kuracji

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zena #2703196 | 79.184.*.* 25 mar 2019 08:26

  Moim zdaniem bezpiecznym sposobem na odchudzanie to dieta sokowa. Sokowa ale pod warunkiem ze będzie to sok wytłaczany. Tylko taki dostarczy odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Dlatego warto zainwestować w dobrą wyciskarkę np. philipiaka , która będzie codziennie pracować przez kilka lat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Eco #2702445 | 178.235.*.* 23 mar 2019 16:37

   Głośna ta Twoja wyciskarka Marta ? I gdzei można taką kupić ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Marta #2697582 | 79.184.*.* 14 mar 2019 14:23

    Uważam że soki odgrywają ogromna rolę podczas odchudzania. Jedna szklanka wytłoczonego soku z warzyw i owoców to mega porcja zdrowia i pewność ze szczupła sylwetka nas nie opuści. Kupiłam wyciskarke philipiaka tylko po to aby pić każdego dnia na drugie śniadanie i kolację taki sok.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Marzena #2692836 | 79.188.*.* 5 mar 2019 23:56

     Prawda jest taka że dzieci zwłaszcza te najmłodsze nie karmią się same więc często to rodzice ponoszą winę jak później one wyglądają. Ja w jadłospisie omijam tłuste potrawy gotując lekko w czym wydatnie pomaga mi parowar Philipiaka. Dzieci są zdrowe i nie mają nadwagi.

     ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)