Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Wspólnoty otrzymają dotacje na podłączenie do miejskiej sieci

2019-02-22 10:00:00 (ost. akt: 2019-02-22 16:25:34) Artykuł sponsorowany
Przyłączenie  każdego  kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej  oznacza  zmniejszenie liczby indywidualnych pieców i kominów, co przekłada  się  na  ograniczenie  emisji zanieczyszczeń.

Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza zmniejszenie liczby indywidualnych pieców i kominów, co przekłada się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Autor zdjęcia: arch. GO

Nie brakuje programów, dzięki którym możemy żyć bardziej ekologicznie. Ważne, byśmy chcieli z nich skorzystać. Już w marcu w Olsztynie rusza kolejna edycja dofinansowań do wymiany pieców.

— Program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania w budynkach będzie w tym roku kontynuowany — potwierdza Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Zmieniamy jednak zakres dotacji z uwagi na to, że rządowy program „Czyste powietrze” adresowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych. W związku z tym nasz będzie skierowany wyłącznie do wspólnot mieszkaniowych i obejmie modernizację systemów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych.


Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza zmniejszenie liczby indywidualnych pieców i kominów, co przekłada się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
— W tej edycji na dotacje przeznaczymy 120 tysięcy złotych — informuje Dariusz Mikulak, specjalista ds. realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej z Biura Pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. Gospodarki i Infrastruktury Elektroenergetycznej. — Regulamin dotacji przewiduje wykorzystanie środków wyłącznie na wymianę źródła ogrzewania. Nie ma tu dofinansowania na np. ocieplenie budynku lub montaż OZE, czyli np. fotowoltaiki.
— W tej edycji programu preferowane jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej — tłumaczy Dariusz Mikulak. — Nabór wniosków planujemy rozpocząć w marcu, po przyjęciu zmian w regulaminie, które będą procedowane na najbliższej, lutowej sesji rady miasta.

Trzeba zaznaczyć, że w poprzednich edycjach wspólnota musiała do wniosku dołączyć audyt energetyczny budynku, na podstawie którego wyliczano efekt ekologiczny, tj. o ile zostanie zredukowana emisja do powietrza szkodliwych substancji w wyniku przeprowadzonej modernizacji.
Nabór odbywał się w trybie konkursowym — w pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymywały wnioski dotyczące budynków z największą redukcją zanieczyszczeń. Audyt energetyczny budynku jest dokumentem,
który wskazuje również inne działania modernizacyjne pozwalające na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Podobne wymagania będzie trzeba spełnić w tym roku.W roku 2017 udzielono dotacji sześciu wspólnotom oraz dwóm beneficjentom indywidualnym, w wyniku czego zlikwidowano 29 kotłów i pieców na paliwo stałe. W ubiegłym roku sześć wspólnot mieszkaniowym oraz 20 właścicieli budynków jednorodzinnych skorzystało ze wsparcia, dzięki czemu pozbyto się 39 starych pieców.


To jedno z wielu działań podejmowanych przez miasto, które są bronią w walce o czyste powietrze. Wdrożono też m.in. system monitorowania jakości powietrza na 23 olsztyńskich osiedlach. Dzięki systemowi można śledzić na bieżąco jakość powietrza w każdym z nich.
— Sensory mobilne otrzymała również Straż Miejska — dodaje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Obok działań długofalowych możemy zatem w czasie sezonu grzewczego reagować natychmiast. Ważnym elementem wspomagającym nasze działania jest dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Jej celem jest podniesienie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Dzięki temu wykonaliśmy docieplenie m.in. przedszkola na Dajtkach, Zespołu Szkół Mechaniczno - Energetycznych czy internatu Zespołu Szkół Budowlanych.
Chcemy też, żeby program dotacji był kontynuowany, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z dofinansowań umożliwiających ograniczenie niskiej emisji.


http://m.wm.pl/2019/02/orig/biokortowo-531486.jpg


W te działania wpisują się również inwestycje miejskiej spółki MPEC.
— Wśród niech jest budowa ciepłowni biomasowej Kortowo BIO, która zakończy się w tym roku — mówi prezydent Olsztyna. — Produkcja ciepła w tym przypadku nie jest obarczona kosztami uprawnień do emisji CO2, bo nie generuje zanieczyszczeń i jest to tzw. źródło bezemisyjne, czyli ekologiczne.

Są to przedsięwzięcia związane z przyłączaniem nowych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej, z czego korzysta coraz większa liczba mieszkańców. Ciepło wytworzone i dostarczone miejskim systemem ciepłowniczym jest jednym ze sposobów na walkę ze smogiem i poprawę środowiska.

Polub nas na Facebooku: