Wtorek, 18 czerwca 2019. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Kuria odpowiada na zarzuty

2019-02-22 12:15:57 (ost. akt: 2019-02-22 13:52:24)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zdaniem Fundacji "Nie lękajcie się" metropolici warmińscy abp. Edmund Piszcz, abp. Wojciech Ziemba i abp. Józef Górzyński ukrywali przestępstwa seksualne dwóch księży. Kuria zaprzecza i przypomina, że zasada zero tolerancji dla nadużyć seksualnych jest dla warmińskiego Kościoła priorytetowa.

Zobacz także: Biskup elbląski w raporcie do papieża Franciszka I. Chodzi o duchownych, którzy chronili księży-pedofilów Biskup elbląski w raporcie do papieża Franciszka I. Chodzi o duchownych, którzy chronili księży-pedofilów Fundacja "Nie lękajcie się" przekazała papieżowi Franciszkowi I raport, zawierający - według działaczy fundacji - zestawienia przypadków, w których polscy...

Zobacz także: Archidiecezja Warmińska wydała oświadczenie w sprawie księdza Romana K. Archidiecezja Warmińska wydała oświadczenie w sprawie księdza Romana K. W oświadczeniu, podpisanym przez rzecznika archidiecezji, czytamy, że arcybiskup Józef Górzyński zdecydował o skierowaniu sprawy księdza Romana K. do Kongregacji...


Fundacja przygotowała niedawno raport dotyczący wykorzystywania seksualnego nieletnich przez polskich księży. Przedstawiono tam także dwie sprawy dotyczące archidiecezji warmińskiej. Zdaniem fundacji dwaj byli metropolici warmińscy i obecny metropolita abp. Józef Górzyński mieli lekceważyć sprawy wykorzystywania seksualnego nieletnich przez dwóch księży.

Pierwsza dotyczy księdza Romana K, który został w USA skazany za napaść seksualną na 17-latce, a który po deportacji do Polski sprawował funkcję proboszcza parafii w Orzechowie.

Druga dotyczy z kolei księdza Jarosława M, który w 2018 roku został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat próby oraz na dodatkową karę grzywny w wysokości 10 tys. zł. Zdaniem Fundacji ksiądz był przenoszony z parafii do parafii i od 2014 roku jest proboszczem w Brzydowie.

Oświadczenie Kurii Archidiecezji Warmińskiej w sprawie „Raportu nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych”

W opublikowanym 21 lutego 2019 r. „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub
kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych”, przygotowanym przez fundację „Nie lękajcie się” na stronach 12 i 13 przedstawione zostały sprawy ks. Jarosława M. i ks. Romana K. Odnosząc się do ich treści, pragnę poinformować, że podano tam nieprawdziwe informacje.

Po pierwsze w sprawie ks. Romana K. w 2003 roku Archidiecezja Warmińska postępowała zgodnie z obowiązującym wówczas prawem. Sprawa ks. Romana K. prowadzona była przez amerykański wymiar sprawiedliwości, a także badana przez prokuraturę rejonową w Olsztynie, która nie postawiła mu żadnych zarzutów. W Stanach Zjednoczonych sprawa zakończyła się zawarciem ugody. Należy zaznaczyć, że w USA przypadek ks. Romana K. mimo przedstawianych oskarżeń, nie był podnoszony i rozpatrywany ani w kategoriach gwałtu, rozumianego jako pożycie seksualne, ani w kategoriach pedofilii. W przedstawionym raporcie nieprawdą jest, że chodziło o czyny pedofilskie. Arcybiskup Metropolita Warmiński w październiku 2018 roku w celu wyjaśnienia wątpliwości skierował sprawę do Kongregacji Nauki Wiary, a także zwiesił ks. Romana K. w pełnieniu obowiązków duszpasterskich proboszcza, do czasu rozstrzygnięcia kwestii przez Stolicę Apostolską.

Po drugie, jeśli chodzi o sytuacje ks. Jarosława M. to już od początku, z chwilą otrzymania wiadomości o możliwości popełnienia przestępstwa przez ks. Jarosława M., Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński natychmiast zawiesił go w obowiązkach proboszcza, odsunął od pracy z dziećmi i młodzieżą i powiadomił Kongregacje Nauki Wiary. W zamieszczonym raporcie nieprawdą jest, że ks. Jarosław M. nadal jest proboszczem w Brzydowie.

W związku z powyższym zarzuty jakie zostały postawione wobec biskupów warmińskich są całkowicie bezpodstawne. Jednocześnie pragnę przypomnieć, że zasada zero tolerancji dla nadużyć seksualnych jest dla nas priorytetowa.

Ks. kan. Marcin Sawicki
Rzecznik Archidiecezji Warmińskiej

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gm #2686810 | 109.241.*.* 23 lut 2019 10:13

  Obłuda i fałsz. Jak zawsze.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. No nie #2686777 | 88.156.*.* 23 lut 2019 09:12

  I jeszcze tylko wierzyć biskupom w kwestii pedofilii . Bez jaj proszę !!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Papież #2686759 | 95.160.*.* 23 lut 2019 08:46

  Moi drodzy. Informuję, że w Toruniu mamy nowego świętego- Ojciec Tadeusz Nienasycony. A od naszych pedofili się odwalcie!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lob #2686724 | 93.237.*.* 23 lut 2019 06:42

  Moze doczekam tej chwili ,kiedy polski katolik przejrzy na oczy i uswiadomi sobie w jakim bagnie on siedzi. Moze...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Czarno to widzę #2686500 | 83.31.*.* 22 lut 2019 18:33

  Nie będzie kar dla księży jeśli nie będą oni traktowani jak zwykli obywatele, którymi oczywiście są. Dowodem na to jest brak ich danych w rejestrze przestępców seksualnych. Amen.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)