Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Unia Europejska to gwarancja naszego bezpieczeństwa

2019-02-11 08:00:00 (ost. akt: 2019-02-12 13:49:40)

SLD przed wyborami do Parlamentu Europejskiego proponuje poważną dyskusję nad budową armii europejskiej. Inne partie raczej nie podnoszą tego postulatu. Dlaczego uważacie go za tak istotny? Zapytaliśmy Marcina Kulaska - Sekretarza Generalnego SLD.

Dzisiejszy świat przestał być spokojny i bezpieczny. Do przeszłości odeszły czasy, gdy mogliśmy z przekonaniem mówić, że groźba wojny, konfliktów między państwami jest sprawą odległych części świata i nas nie dotyczy. Polska musi dzisiaj myśleć o swoim bezpieczeństwie. SLD uważa, że jego gwarancji powinniśmy poszukiwać przede wszystkim w Unii Europejskiej. Jako państwa członkowskie tworzymy nie tylko wspólny rynek, ale także wielką, europejską społeczność. Z tych powodów każde państwo UE ma interes w tym, by chronić pokój i bezpieczeństwo w pozostałych krajach. Dlatego uważamy, że silna armia europejska to klucz do naszego bezpieczeństwa. Polska skorzystałaby na tym projekcie także z innych powodów: nasze granice są granicami zewnętrznymi Unii, a budżet obronny należy do najwyższych w UE. Rola Polski w budowie europejskich sił zbrojnych musiałaby być kluczowa, Polska niejako automatycznie znalazłaby się wśród liderów UE.

Partia rządząca szuka raczej gwarancji bezpieczeństwa za oceanem, w Stanach Zjednoczonych.

Jest to zupełnie niezrozumiałe. Prezydent USA, Donald Trump wyraźnie mówi, że Stany Zjednoczone przestały być policjantem świata. Widać to doskonale na przykładzie sztandarowego projektu Prawa i Sprawiedliwości: baz amerykańskich w Polsce. Donald Trump oświadczył, że USA mogą rozważyć ich budowę, pod warunkiem, że rząd polski za to zapłaci. W rezultacie żadne bazy nie powstały i nie powstaną. Nasze związki polityczne i gospodarcze z USA są słabe, wielokrotnie słabsze niż z pozostałymi krajami UE. Każe to wątpić w realność ewentualnych amerykańskich gwarancji dla Polski. Dzisiaj nie ma powodów, by USA angażowały się w to, co dzieje się w naszej części Europy.

W takim razie dlaczego podejmujecie jako SLD temat przyjęcia przez Polskę euro?

Przede wszystkim dlatego, że Polska w traktacie akcesyjnym zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty. Ale dzisiaj euro jest istotne przede wszystkim dlatego, że gwarantuje nasze bezpieczeństwo. Wspólna waluta jeszcze mocniej zwiąże naszą gospodarkę z gospodarkami innych państw członkowskich. A im więcej związków między Polską a pozostałymi państwami UE, tym jesteśmy bardziej bezpieczni. Więcej państw będzie miało bowiem interes w tym, by w Polsce panował pokój i stabilność.
Polub nas na Facebooku: