Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Oszczędzanie energii po prostu się opłaca

2019-01-25 16:16:18 (ost. akt: 2019-02-01 10:08:00) Artykuł sponsorowany
Jak wskazuje raport Banku Światowego zwiększenie skali stosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce jest korzystne dla gospodarki.

Jak wskazuje raport Banku Światowego zwiększenie skali stosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce jest korzystne dla gospodarki.

Autor zdjęcia: freepik.com

W 2030 roku światowa konsumpcja energii przewyższy o ponad 30 procent obecne wskaźniki. Dlatego tak ważne są działania zmierzające do tego, by produkcja energii miała jak najmniejszy wpływ na środowisko.

— Rozmowę o czystej energii należy rozpocząć od tego, czym jest energia dla nas? — mówi Konrad Nowak, prezes spółki MPEC. — Energia jest niezbędna do funkcjonowania w codziennym życiu, i to w każdym jego aspekcie. Więc nie możemy jej postrzegać, jako coś „złego” i „brudnego”, bo to nielogiczne. Skoro więc musimy ją wytwarzać, to należy odpowiedzieć sobie na pytania: czy jej wytwarzanie może być bardziej przyjazne środowisku? Czy produkcja energii, pomimo wzrostu wymogów środowiskowych musi być wysokokosztowa?


Zgodnie z wnioskami płynącymi ze Szczytu Energetycznego zapotrzebowanie na energię będzie rosło z poziomu 10 do 20 proc. między 2015 a 2030 rokiem. Jak przewiduje z kolei BP Statistical Review of World Energy, już za dziesięć lat osiągnie ono wzrost 17 procent., a w 2030 roku światowa konsumpcja energii przewyższy obecne wskaźniki o ponad 30 procent.


Temat energii potrzebnej do produkcji ciepła zawsze budzi emocje, szczególnie w sezonie grzewczym.
— Energii potrzebujemy w każdym aspekcie naszego funkcjonowania. Jest ona niezbędna do ogrzania naszych mieszkań i domów. Może pochodzić z ciepłowni miejskiej, w której spalane są różne paliwa np. węgiel, ale też jej źródłem mogą być pompy ciepła montowane indywidualnie przez odbiorców — wylicza Konrad Nowak. — Znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło przy zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego w budynku, osiągnie się inwestując w dobrą termomodernizację oraz zmieniając nawyki.

W naszym kraju odsetek budynków o wysokim stopniu termomodernizacji jest bardzo niski, a przecież ponad 40 % ogólnie wytwarzanej energii zużywanej jest na cele bytowe. W rozważaniach na temat czystej energii należy skupić się w pierwszej kolejności na tym, by zmniejszać jej zużycie, bo to jest najbardziej racjonalna ekonomicznie i ekologicznie droga. Mniejsza i bardziej sprawna produkcja energii przekłada się na to, że mniej zanieczyszczamy i degradujemy środowisko naturalne.


Raport kampanii Szóste Paliwo „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce” wskazuje, że wciąż wiele gospodarstw domowych boryka się z ubóstwem energetycznym. Właścicieli domów nie stać na pokrycie wysokich opłat związanych z ogrzewaniem. Powodem tego jest m.in. niska efektywność energetyczna budynków.


Sama pomoc finansowa, dzięki której właściciel otrzyma pieniądze na wymianę kotła, nie rozwiąże więc problemu. Kotły nowoczesnej generacji wymagają określonych paliw, a koszty mogą wzrosnąć, jeśli budynek jest nieocieplony. Badania pokazują, że docieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej i regulacja systemów ogrzewania, mogą ograniczyć emisję trujących substancji, np. bezno(a)pirenu o około 40 procent! Właściwa termomodernizacja budynku zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło zimą, a także na chłód latem.

— Musi zmienić się nasza mentalność i przyzwyczajenia, ponieważ ciągle bardzo dużo energii marnotrawimy — uważa prezes spółki MPEC. — Oczywiście największe efekty można osiągnąć w skali dużego przemysłu i energetyki, ale również w trakcie naszej indywidualnej aktywności powinna nam towarzyszyć dbałość o oszczędzanie energii. To będzie miało bezpośredni wpływ na nasz budżet domowy. Dla przedsiębiorstw takich jak MPEC priorytetem jest, by procesy wytwarzania niezbędnej energii, były prowadzone z najwyższą możliwą sprawnością i miały jak najmniejszy wpływ na środowisko i na nas samych. Jednak to na nas wszystkich ciąży odpowiedzialność, by mądrze korzystać z zasobów energii, by starczyły nam i kolejnym pokoleniom, na jak najdłużej.

http://m.wm.pl/2019/01/orig/dji-0007-525159.jpg

Skąd może pochodzić energia cieplna?
— Przyjęło się, że pozyskiwana jest z dwóch rodzajów źródeł - pierwotnych i odnawialnych — tłumaczy Konrad Nowak. — Pierwotne, czyli paliwa takie jak węgiel czy gaz, w przyszłości wyczerpią się. Energia ze źródeł odnawialnych to ta, przy której produkcji wykorzystuje się promienie słoneczne, wiatr, pływy morskie, geotermię czy biomasę. Dodatkowo należy pamiętać, że produkcja z OZE powoduje znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Ponieważ obecnie zdecydowanie więcej energii pozyskujemy z tych bezpowrotnie traconych zasobów, powinniśmy ograniczyć straty powstałe przy jej produkcji. Dobrym przykładem jest kogeneracja, czyli wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym.
I dodaje:
— O zmianach w codziennym gospodarowaniu energią musi już dziś pomyśleć statystyczny Kowalski — dodaje prezes spółki MPEC. — W tej chwili koszty środowiskowe ponoszą generalnie duzi wytwórcy tacy jak ciepłownie, a odbiorcy mogą to odczuć w cenie. Jednak za kilka lat powinno być tak, że również właściciel domku jednorodzinnego, który ogrzewa dom węglem, będzie musiał płacić podatek od emisji zanieczyszczeń, co podwyższy koszty eksploatacji takiego budynku. Może więc okazać się, że bardziej opłacalne w jego przypadku będzie podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej, w której niebawem duży udział będzie miała energia OZE lub zainwestowanie np. w pompę ciepła. Najwyższy już czas byśmy mieli zdecydowanie większą świadomość ekologiczną. Myślę jednak, że najbardziej przemówi do nas aspekt ekonomiczny stąd wszystkie pośrednie lub bezpośrednie „podatki” ekologiczne mają ten efekt wywołać.


Jak z kolei wskazuje raport Banku Światowego zwiększenie skali stosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce jest korzystne dla gospodarki. Poprawi zdrowie mieszkańców, ograniczy koszty opieki zdrowotnej i złagodzi poważne problemy ekologiczne, w tym problem najgorszego w Europie zanieczyszczenia powietrza.

http://m.wm.pl/2019/01/orig/325639-p9hebj-79-525157.jpg

— Oczywiście decydującym czynnikiem jest ekonomia. Oszczędzanie energii po prostu się opłaca — mówi z kolei Adam Krzyśków, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej sp. z o.o. w Olsztynie. — Technologie OZE tanieją i stają się konkurencyjne w stosunku do klasycznych źródeł. Oczywiście dużym wyzwaniem jest zachęcenie do inwestowania ludzi z niższymi dochodami. To właśnie niska emisja ze spalania „wynalazków” w starych kotłach jest uciążliwa dla mieszkańców Olsztyna i innych miast.
To problem społeczny, który z większą uwagą powinny traktować lokalne samorządy — uważa Adam Krzyśków. — Moim zdaniem w większym stopniu należałoby stosować bodźce ekonomiczne w postaci zróżnicowania stawek podatkowych. Masz ekologiczne ogrzewanie, bez emisji do atmosfery, płacisz mniej podatków do wspólnej kasy. Warto również wspierać rozbudowę miejskich sieci ciepłowniczych oraz rozważyć wydzierżawianie urządzeń do produkcji ciepłej wody lub prądu — mogą to być na przykład instalacje fotowoltaiczne.
Dziś rozwój technologii w dużej mierze skupia się na efektywności energetycznej. Cały świat poszukuje nowych, ekologicznych źródeł energii.
— Potrzebna jest zmiana świadomości i uświadomienie sobie, że każdy z nas ma wpływ na otaczający nas świat — podkreśla Adam Krzyśków. — O tym, że warto oszczędzać energię i inne naturalne zasoby, przekonujemy się, patrząc na rachunek z elektrowni lub wodociągów. Oczywiście efektywność energetyczna to wyzwanie całej cywilizacji. Uczmy się oszczędzania energii, ale również efektywnego zarządzania. Magazynowanie energii, sprawne sieci przesyłowe, inteligentne systemy zarządzania energią to są wyzwania, które stawia przyszłość.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agness34 #2682089 | 212.180.*.* 15 lut 2019 14:57

    Świetnym pomysłem na wsparcie w oszczędzaniu energii są też takie narzedzia do monitoringu zużycia jak np. OneMeter. Kolega używa i bardzo sobie to ceni. Mówi, że na prawdę działa i da się dzięki temu nauczyć oszczędzać i kontrolować wydatki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz