Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Wkrótce rusza kwalifikacja wojskowa. Kto musi się do niej stawić?

2019-01-23 11:17:26 (ost. akt: 2019-01-23 11:34:17)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. Obejmie ona około 210 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2000 roku.

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

Kwalifikacja wojskowa obejmie m.in.:

*) mężczyzn urodzonych w 2000 roku,

*) mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

*) mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

*) mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po 26 kwietnia 2019 r. (po zakończeniu kwalifikacji wojskowej), i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

*) kobiety urodzone w latach 1995-2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach i powiatach, podane zostaną do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

*) kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;

*) kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;

*) kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

*) kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:

*) dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,

*) dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),

*) aktualną fotografię o wymiarach 35 x 40 mm bez nakrycia głowy,

*) dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby, stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny, powinny zabrać ze sobą:


*) dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,

*) dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy),

*) książeczkę wojskową.

Źródło: MSWiA
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ANALNY DOWÓDCA #2668941 | 94.254.*.* 24 sty 2019 15:26

  PAMIETAJ MARIONETKO :KIEDY TY PRZYJMUJESZ ROZKAZY ,ONA PRZYJMUJE NA TWARZ !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jacyrk #2668459 | 37.47.*.* 23 sty 2019 19:53

  Ja chcialem i chcem i dupa nie wezmą bo to trzeba cała procedurę przejść jak bym miał w kosmos lecieć a ja chcem służyć i nie mogę to jest chore

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szczęściarze. #2668298 | 83.9.*.* 23 sty 2019 17:24

   Pragnę oficjalnie się poskarżyć na niekompetencje komisji wojskowej w moim przypadku.Na komisję przybyłem w zasadzie kompletnie wyposażony w nóż rzeźnicki,tasak oraz atrapę rewolweru.Na pytanie do jakiej formacji wojskowej chcę przynależeć ,zgodnie z prawdą odparłem że do kosynierów i sam zadeklarowałem że odbiję Lwów.Lecz ci nie mądrzy ludzie skierowali mnie na badania psychiatryczne,psychiatra zadał mi podchwytliwe pytania ,po co mi broń,sprawa była oczywista miałem jeszcze parę spornych spraw do załatwienia na mieście.Mimo mojej niezwykłej przydatności wojskowej oraz planów odbicia polskich terenów drugiej RP,przyznano mi kat E co jest jawną niesprawiedliwością,zwłaszcza że ludzie po służbie wojskowej nie przedstawiają rzeczywistej wartości bojowej,co sprawdziłem osobiście w czasie licznych konfrontacji.Wyrazy współczucia mile widziane.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. hmmm #2668255 | 185.138.*.* 23 sty 2019 16:48

    rosół bez kury to zupa , chłopak bez wojska to dupa

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. DARIUSZ #2668113 | 83.6.*.* 23 sty 2019 14:28

    tylko obowiązkowa służba wojskowa zrobi z gimbusów mężczyzn !! koty powinny wiedzieć gdzie ich miejsce !!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)