Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

ZUS chce być skuteczniejszy w kontrolowaniu zwolnień lekarskich. Urzędnicy mają nowy sposób na oszustów

2019-01-15 17:55:41 (ost. akt: 2019-01-15 17:20:48)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od 1 stycznia 2019 r. zmienił się sposób zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych, w sprawach związanych z kontrolą zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Teraz na kontrolę wezwać można nie tylko listem poleconym, ale nawet telefonicznie lub... mailem.

Po wprowadzeniu e-zwolnień pracownik nie dostarcza już sam druku do zakładu pracy. Wiadomość o wystawieniu dokumentu i okresie niezdolności do pracy przekazana elektronicznie trafia od razu do ZUS i pracodawcy. Dzięki temu ZUS i pracodawca szybciej mogą przeprowadzić kontrolę zwolnienia.

Do tej pory wezwanie chorego na kontrolę odbywało się listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Oznaczało to konieczność uwzględnienia czasu niezbędnego na dostarczenie przesyłki przez pocztę i termin na jej odebranie tj. okres, przez jaki placówka pocztowa jest zobowiązana przechowywać przesyłkę w przypadku doręczenia zastępczego.

Często taki sposób powiadomienia oznaczał, że zanim wzywany odebrał korespondencję, już wrócił do pracy i sprawdzenie zasadności wystawionego zwolnienia lekarskiego było niemożliwe.

Od początku 2019 roku regulacje prawne pozwalają wezwać chorego na kontrolę przez ZUS jak i za pośrednictwem pracodawcy nie tylko listownie. Wezwanie może być również telefoniczne lub drogą elektroniczną. Zawiadomienie, sporządzone w formie pisemnej, może zostać przesłane: listem poleconym, listem zwykłym, a w wyjątkowych sytuacjach przesyłką kurierską. Zawiadomienie w tej formie jest przekazywane w tych przypadkach, gdy nie jest możliwe skuteczne zawiadomienie listowne, telefoniczne lub e-mailem.


Zawiadomienie o badaniu przesyłane jest na adres pobytu w czasie zwolnienia od pracy wskazany w zaświadczeniu lekarskim, lub przekazany przez chorego w przypadku zmiany tego adresu w trakcie czasowej niezdolności do pracy. Ubezpieczony, gdy zmieni adres pobytu ma obowiązek poinformowania o tym fakcie Zakład oraz płatnika składek w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.

Zawiadomienie przekazane telefoniczne ma skutek doręczenia, jeżeli rozmowa jest rejestrowana, a ubezpieczony wyraził zgodę na nagranie. W przypadku e-maila doręczający musi otrzymać potwierdzenie jego odbioru przez ubezpieczonego.

Źródło: ZUS w Olsztynie/ Anna Ilukiewicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ledwo cieply #2666204 | 178.0.*.* 20 sty 2019 11:20

  Są rowni i rowniejsi. Temu zusowi to mozna zdjecie pod nos podsunać jak jeden z drugim co na L4 chorego udaje i tak nic z tym nie zrobią, bo kolega partyjny. Pozdrawiam p. Wilczka i zycze szybkiego powrotu do zdrowia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rena #2664191 | 91.238.*.* 16 sty 2019 19:08

  ZUS niech najpierw kontroluje nauczycieli ,Kto chory siedzi na kompie i czyta mejle trzeba się puknąć głowę zamiast takie głupoty wymyślać przez ZUS

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec Klewek #2664050 | 37.47.*.* 16 sty 2019 15:30

  Pracownik ZUS W Olsztynie bedacy na zasilku rechabilitacyjnym, pelniacy funkcje Przewodniczacego Rady Gminy pobiera jednoczesnie diete radnego z U.Gm oraz swiadczenie rehabilitacyjne, czy prawo na to pozwala? Więc drogi ZUS zacznijcie od bałaganu na własnym podwórku !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 24h #2663955 | 89.231.*.* 16 sty 2019 13:09

  Czy ZUS jest taki "odważny" i skontroluje "chorych" policjantów i nauczycieli ? A lekarzy wystawiających nienależne L4 ? Wątpliwe ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. aaa #2663900 | 83.9.*.* 16 sty 2019 12:05

  A ja bym wprowadziła kary dla lekarzy wystawiających lewe L4

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)