Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Po rezygnacji Jurka Owsiaka z funkcji szefa WOŚP Polacy namawiają: Jurek, zostań!

2019-01-15 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-15 21:21:06)
Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak

Autor zdjęcia: Archiwum GO/gc

W internecie trwa akcja namawiana Jerzego Owsiaka, by nie rezygnował z kierowania WOŚP. Dołączają do niej znane osoby. Ich zdaniem odejście charyzmatycznego społecznika, budzącego też ogromne negatywne emocje, może zagrozić istnieniu WOŚP.

Jerzy Owsiak zrezygnował z kierowaniem Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ta decyzja podjęta po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza wzbudziła spotkała się z protestami. Avaaz, wielka międzynarodowa organizacja społeczna, walcząca m.in. o prawa człowieka i ochronę środowiska, upowszechnia petycję pod hasłem „Jurek zostań”. — WOŚP cię potrzebuje. Polska cię potrzebuje. Potrzebujemy cię my.

We wtorek po południu podpisało ją prawie 250 tys. osób. Autorem apelu jest Jarosław Kozak, historyk kultury emigracji polskiej. W 2011 roku założył na FB grupę Pokojowa Nagroda Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka. Kozak przyznał, że zaskoczyła go decyzja Owsiaka o rezygnacji. — Wyciągnął wobec siebie najsurowsze konsekwencje za zdarzenie, na które nie miał wpływu, ale do którego doszło na imprezie organizowanej przez WOŚP — wyjaśnił. Przyznał, ze obawia się o wykorzystanie śmierci Pawła Adamowicza do jeszcze brutalniejszej walki z WOŚP, a nawet do likwidacji Orkiestry. — Stąd mój apel do Jurka Owsiaka — dodał.

O pozostanie u steru WOŚP zaapelowało do Owsiaka wiele znanych osób. Należy do nich Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Podkreśliła, że nie Owsiak jest źródłem tego zła, które się stało, ale my, wszyscy Polacy, którzy pozwalają na to, by hejty i groźby były bezkarne.
Oświadczenie wydała też Anna Dymna, krakowska aktorka i założycielka fundacji Mimo Wszystko. — Jeżeli zależy nam na tym, żeby zakończyły się te wszystkie walki polsko-polskie, by zatrzymać falę nienawiści, jeżeli naprawdę chcemy się dogadać, to ważni ludzie w kraju, wszelkie autorytety, ludzie nauki, kultury, media, władze państwowe, samorządowe, politycy wszystkich opcji, Kościół powinni poprosić Jurka Owsiaka, by nadal kierował Orkiestrą — napisała.

Do apeli dołączył olsztyński dalekomorski żeglarz Tomasz Cichocki. — Panie Jurku, niech Pan nas nie zostawia — poprosił na Facebooku. — Nie twierdzę, że tylko dzięki niemu stajemy się przynajmniej raz w roku lepsi. Ale chyba nikt nie zaprzeczy, że bez tej lokomotywy Orkiestra już nigdy nie zagra tak samo...
Zdaniem wybitnego socjologa prof. Wojciecha Sadurskiego Owsiak powinie zostać. — Nie dopuśćmy, by zabójca zabił także WOŚP — podkreślił.
O pozostanie poprosiły Jerzego Owsiaka feministyczna działaczka Wanda Nowicka, s. Małgorzata Chmielowska i publicysta katolicki Szymon Hołownia i wielu innych.

Głos Pawła Wiejasa, wydawcy z Wirtualnej Polski, jest jednym z nielicznych, wyłamujących się z tego chóru. — Jerzy Owsiak ma złamane serce — napisał. — Pozwólmy mu odejść. Nóż symbolicznie trafił w nas wszystkich, w tym Jerzego Owsiaka.

Z kolei zdaniem Andrzeja Maciejewskiego posła Kukiz'15 emocje są złym doradcą. — Po ludzku go rozumiem co może czuć i rozumiem jego decyzję, ale radzę mu poczekać i zastanowić się — powiedział nam. — A my też nie naciskajmy. Dajmy mu czas.

Mirosław Pampuch poseł Nowoczesnej uważa, że Jerzy Owsiak powinien zrealizować swoje hasło zapowiadające, ze Orkiestra będzie grała do końca świata i dzień dłużej. — I tego od niego oczekuję — stwierdził. — Powinien też pamiętać o tysiącach wolontariuszy, zaangażowanych w WOŚP. Ten okręt powinien płynąć z Jerzym Owsiakiem jako kapitanem.

Ewa Mazgal

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PATRIOTA #2664577 | 81.15.*.* 17 sty 2019 12:00

  TO PRZYKRE, ALE WSZYSTKIE KOMENTARZE MÓWIĄCE ABY JUREK OWSIAK POZOSTAŁ W WOŚP ZOSTAŁY USUNIĘTE.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wiki #2663783 | 178.36.*.* 16 sty 2019 09:44

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie apeluje do Jerzego Owsiaka o zostanie. W ostatnim czasie z pięknęj idei zrobił polityczną pałkę do nawalania swoich wrogów i popierania lewactwa. Dla jasności idea WOŚP świetna i szlachetna, ale najstarszy na świecie 67 letni gówniarz już powinien odejść z jej zarządzania., mnie bardzo źle się kojarzy.

 3. Proszę #2663767 | 37.47.*.* 16 sty 2019 09:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jurku nie wracaj

 4. PZ #2663731 | 188.146.*.* 16 sty 2019 08:15

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. WOŚP ostatnimi czasy robi więcej szkody niż pożytku, zbierają 1 promil budżetu NFZ, 1/1000 kwoty! Kto dzieli ludzi? Klasa polityczna i celebrejts, dzielą ci którzy mają w tym biznes. P. Owsiak niestety dołączył do tego grona. Im mniej takich ludzi w mediach tym lepiej. Mogłaby jeszcze odejść Ostaszewska która ostatnio aktorstwo uważa jako hobby, bo więcej w niej polityka niż aktora. Polityka to najgorszy syf jaki może być, dzielenie społeczeństwa, kłótnie, zgrzyty i wojny, to właśnie mają nam zwykłym ludziom do zaoferowania.

 5. Heh #2663680 | 88.156.*.* 15 sty 2019 23:33

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie wszyscy. Znowu ktoś się wypowiada za mnie. Jestem Polakiem i nie namawiam go by został. Moim zdaniem powinien odejść. Przez takie tytuły tworzone sa podziały, które doprowadzają do konfliktów w społeczeństwie. Może gdyby media wykazywały choć trochę profesjonalizmu i nie tworzyły fałszywych tytułów, nie zawłaszczały zdania czytelnika i nie wypowiadały się za niego to nie dochodziłoby do takich podziałów. Bo w końcu kto karmi społeczeństwo informacjami, sugestiami? Najdziwniejsze jest tylko potem "my jesteśmy dziennikarzami, przekazujemy tylko informacje" i rączki czyste? Zastanów się matole jeden z drugim zanim coś napiszesz.