Quantcast

środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Pomysły na udane i aktywne ferie

2019-01-09 14:26:12 (ost. akt: 2019-01-09 14:51:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Sabina Junkrowska

Już za kilka dni ruszają ferie zimowe. W naszym województwie ferie portwają od 21 stycznia do 3 lutego. Obecnie zimy nie zawsze zapewniają aurę odpowiednią dla typowo zimowych atrakcji. Jednak to nie powód, by spędzić ferie przed telewizorem.

Od 14 do 27 stycznia przerwę w lekcjach będą mieli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Tydzień później wolne rozpocznie się w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tam ferie potrwają od 21 stycznia do 3 lutego.

Od 28 stycznia do 10 lutego wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni na ferie ruszą uczniowie z Lubelskiego, Łódzkiego, Podkarpackiego, Pomorskiego i Śląskiego. Lekcji nie będzie tam między 11 a 24 lutego 2019 r.

Zimą można cieszyć się aktywnościami niedostępnymi w czasie innych pór roku, a ferie to doskonały moment, by zachęcić dzieci do skorzystania z nich. Ruch to bowiem dla dzieci doskonały sposób na relaks i nabranie sił, aby sprostać wyzwaniom czekającym na nie w drugiej części roku szkolnego. Z kolei dla rodziców to dobry moment, by pogłębić więź i relację z dzieckiem, a przy okazji wdrożyć w życie noworoczne postanowienia o zadbaniu o własną kondycję i figurę.

- Warto, jeśli tylko mamy taką możliwość, korzystać ze sportowych ferii całą rodziną. Wspólna zabawa i ruch na świeżym powietrzu pomogą pogłębić rodzinne relacje. Co więcej, aktywność sportowa rodziców daje dziecku jasny sygnał, że aktywne spędzanie czasu jest czymś naturalnym, a dzięki temu może stać się ważną częścią życia dziecka i wartościową alternatywą w przyszłości - mówi psycholog Anna Słaboń.

Śnieg dostarcza wiele okazji do ruchu. Biały puch zachęca do bitwy na śnieżki, robienia „aniołków” czy lepienia bałwana. Najbliższe wzniesienie i sanki lub plastikowe jabłuszko to także doskonały sposób na radosną zabawę. Najmłodsi są także ciekawi świata – a ferie to doskonała okazja, by lepiej go poznały.

Obecnie zimy nie zawsze zapewniają aurę odpowiednią dla typowo zimowych atrakcji. Jednak to nie powód, by spędzić ferie przed telewizorem. Wiele miejscowości ma miejskie lodowiska – zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. Ich zaletą jest to, że można z nich korzystać nawet, gdy temperatury nie spadają poniżej zera, a łyżwy wypożyczyć można na miejscu.

Inną sportową atrakcją dostępną cały rok są kryte baseny. Ferie to dobry moment na to, by najmłodsi członkowie rodziny nauczyli się pływać, przygotowując się w ten sposób do sezonu letniego. Pod dachem są także kręgielnie czy popularne ostatnio parki trampolin. Również niektóre szkoły czy kluby sportowe, proponują dzieciom ciekawe formy aktywnych zajęć na czas ferii.

Planując aktywne zabawy pamiętajmy o zapewnieniu dziecku wystarczającej ilości energii, tak by wystarczyło jej na skorzystanie z różnych zimowych atrakcji.
Łącząc zimowe atrakcje z właściwym odżywianiem zapewnimy dziecku udane ferie i pełen energii powrót do kolejnych wyzwań, które czekają na nie w drugim półroczu.

Olsztyńscy policjanci, strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw na śniegu i lodzie.

Już po raz siódmy w naszym powiecie, tuż przed zimowym wypoczynkiem, odbędą się festyny edukacyjne, w których udział weźmie około 1500 dzieci z powiatu olsztyńskiego. Podczas pokazów ratowniczych przedstawiciele służb będą propagowali bezpieczne zachowania.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zoz #2659216 | 88.156.*.* 9 sty 2019 16:23

  Co te zdjęcie ma oznaczać? Że już można za samochodem na drodze publicznej? Kiedy ferie się zaczynają to Rodzice doskonale wiedzą bez tej niemieckiej gazety. Ale nie dowiedziałem się nic co możemy zrobić w tym mieście razem z dziećmi czego nie wiedziałem. Jest basen i lodowisko?? Super. Skoczymy chyba od Ostródy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wogo #2659209 | 188.147.*.* 9 sty 2019 16:15

   Jakim trzeba być debi**m, żeby takie zdjęcie dołączać do artykułu. Tego nie da się ogarnąć.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz