Quantcast

Czwartek, 29 października 2020. Imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

Takie rzeczy tylko u nas, na wsi

2018-12-15 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-16 12:25:32)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Co dzieje się, kiedy mieszczuch ląduje na wsi? Zaczyna zupełnie nowe życie. Takie, w którym jest miejsce na przyjaźnie i niespieszną codzienność oraz odkrywanie nowych zainteresowań.

Kiedy rodzina Zawadzkich w 2006 roku postanowiła wyprowadzić się na wieś, wiele osób z otoczenia nie mogło wyjść ze zdumienia. Najbardziej dziwili się mieszkańcy wsi, do której postanowili się przenieść. Pierwsze prace remontowe starej chaty dostarczały wielu nieprzyjemnych niespodzianek, a jedna z sąsiadek stwierdziła z przerażeniem — "jak zamierzacie żyć w takiej ruinie!?". Dziś rodzina twierdzi, że była to jedna z najlepszych decyzji, jaką podjęli w życiu.

— Gdybym nie przeprowadziła się na wieś, nigdy nie odkryłabym swojej nowej pasji, czyli ceramiki — twierdzi z przekonaniem Nina Zawadzka. — Tutaj, na wsi, poznałam osoby, które zaraziły mnie rękodzielniczym bakcylem. Kiedy koleżanka zaczęła prowadzić projekt rzemiosł zapomnianych, zaczęłam robić kwiaty z papieru, ale też wtedy zetknęłam się z tzw. ceramiką pruską. Kiedy skończył się projekt wszyscy nie wyobrażali sobie, by zrezygnować z tworzenia ceramiki. Może w nieco innej już formie, ale jednak.

Pasja do ceramiki była dla niej kompletnym zaskoczeniem. Całe życie przepracowała bowiem w biurze straży pożarnej. W szkliwieniu jednak pomaga wykształcenie chemiczne. Ceramika pochłonęła ją do tego stopnia, że pasją zaraziła pozostałych członków rodziny. Dziś jej córka, Joanna, prowadzi Pracownię Ceramiki w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach, który jest filią Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach. To ona podpowiada też mamie, jakie pomysły może wykorzystać w ceramice. Razem zaczynały, a dziś dla jednej z nich ceramika stała się sposobem na życie zawodowe, a dla drugiej — na życie, po prostu.


http://m.wm.pl/2018/12/orig/ceramika2-516075.jpg


— W swojej ceramice wykorzystuję rośliny z ogrodu, pola. Motywem są też na przykład liście miłorzębu — dodaje Nina Zawadzka. — Czasem paterę ozdobią trawy z łąki, innym razem owies. Czy wspólna pasja jest źródłem sporów? Ależ skąd! Przykładem jest jedna z pater. Córka podsunęła pomysł, a ja wykonałam.
— Czasem pomysłów mam dużo, ale brakuje czasu na ich realizację. Więc dzwonię do mamy i mówię: no weź, zrób to. I mama robi — dodaje ze śmiechem córka - Joanna Zawadzka.

Pani Nina organizuje też wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce. Wynajmują autokar, zabierają chętnych i ruszają w Polskę.
— Organizujemy też plenery — dodaje pani Nina. — Od paru lat raz w roku wynajmujemy pokoje w agroturystyce w okolicach Olsztyna, jedzie z nami plastyczka — Danuta Krajewska i malujemy. Danusia nam tłumaczy, a my malujemy. Dziewczynom tak się spodobało, że chcą jeździć częściej.


http://m.wm.pl/2018/12/orig/ceramika1-516074.jpg


Dopiero pobyt na wsi otworzył całej rodzinie oczy na naturę. Dosłownie. Kiedyś przez myśl by im nie przeszło, by wstawać wcześnie tylko po to, by obserwować przyrodę. Doceniają też zalety naturalnych sposobów uprawy ogrodu, bez chemii. Rodzina twierdzi również, że w ich domu wciąż są goście. Zupełnie inaczej, niż to bywało w mieście, kiedy znajomi wiecznie nie mieli czasu na wizytę.
— Wcześniej, kiedy mieszkaliśmy praktycznie obok siebie, w mieście, z rodziną widziałyśmy się rzadko — mówią. — Dziś też śmiejemy się, że pomagamy innym zatrzymać się, odpocząć. Kiedy przyjeżdżają do nas mieszczuchy wciąż są w pędzie. Po chwili orientują się, że nie muszą się spieszyć. U nas zdają sobie sprawę, że najcenniejszy jest ten czas, kiedy pijemy spokojnie kawę i podziwiamy warmińskie pejzaże. Tuż za oknem mamy co chwilę spektakl, który przygotowuje nam natura. Jest tutaj dużo ptaków. Odwiedzają nas różne zwierzęta. Borsuk jest stałym bywalcem kompostownika. Często można zobaczyć zająca. Takie rzeczy tylko u nas, na wsi.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB