Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Coraz częściej jeżdżą na haju

2018-11-21 07:11:00 (ost. akt: 2018-11-20 21:01:45)
Łąkorz wypadek

Łąkorz wypadek

Autor zdjęcia: Ryszard Ulatowski

Już nie tylko pijani kierowcy stanowią zagrożenie na drogach. Do osób, które łamią prawo i mogą przyczynić się do śmierci innych coraz częściej na Warmii i Mazurach dołączają ci, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem narkotyków.

Na początku listopada na jednym ze skrzyżowań w Olsztynie na światłach zatrzymało się auto. Z jego wnętrza dobiegała głośna muzyka, a za kierownicą siedział młody mężczyzna, który nie tylko nie reagował na zmiany świateł sygnalizatora, ale także na pukanie w szybę auta przez osoby, które zaniepokoiły się jego stanem.

Na miejsce wezwano stróżów prawa, którzy wybili szybę i wydostali kierowcę na zewnątrz. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

— Wstępne badanie nie potwierdziło, aby kierowca był chory — relacjonował asp. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Badanie alkomatem nie potwierdziło obecności alkoholu w organizmie 32-latka. Mężczyzna nie potrafił logicznie wytłumaczyć, co było przyczyną tego, że zasnął. W związku z podejrzeniem, że powodem mogło być przedawkowanie środków odurzających, mieszkańcowi Olsztyna została pobrana krew. Analiza pozwoli ustalić, czy młody mężczyzna nie wsiadł za kierownicę, będąc pod wpływem środków odurzających.

Z kolei inne zdarzenie zakończyło się tragicznie. Latem wieczorem na drodze powiatowej w Łąkorzu w powiecie nowomiejskim doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Kierujący osobówką na prostym odcinku drogi potrącił dwie dziewczynki jadące na rolkach. Obie nastolatki poniosły śmierć.
— Mężczyzna został przewieziony do komendy, gdzie został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie — podawała mł. asp. Ludmiła Mroczkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. — Przeprowadzone badanie wykazało, że był trzeźwy. Wstępne badania moczu wykazały jednak, że 28-latek mógł znajdować się pod działaniem środków psychoaktywnych. Pobrano od niego krew do analizy.

Niedługo potem okazało się, że podejrzenia stróżów prawa okazały się słuszne. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na postawienie 28-latkowi zarzutów spowodowania — pod wpływem środków odurzających oraz prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem tych środków — wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Niestety, warmińsko-mazurscy mundurowi przyznają, że przypadki prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków i tym podobnych substancji, to – zwłaszcza w przypadku młodych ludzi – nie jest rzadkością.

Z danych olsztyńskiej komendy wojewódzkiej wynika, że w 2016 roku policjanci ruchu drogowego na Warmii i Mazurach przeprowadzili 184 badania, podczas których wykryto 20 osób kierujących pod wpływem środków odurzających. W 2017 roku policjanci przeprowadzili mniej, bo 175 badań, ale „złapano” więcej kierowców „na haju” — 25 osób prowadziło pod wpływem środków odurzających.

— To wynik tego, że policjanci, nawet podczas rutynowych kontroli, sięgają po tzw. narkotestery, jeśli nabierają podejrzeń, że kierowca może być pod wpływem środków psychoaktywnych — wyjaśnia kom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. — Te urządzenia szybko i na miejscu pozwalają nam stwierdzić, czy osoba prowadząca samochód jest na przykład pod wpływem narkotyków. Ponadto osoby, co do których policjanci nabierają podejrzeń, że mogą być odurzeni, są zawożeni do szpitala by pobrać krew do badań, których pozytywne wyniki stanowią dowód w sądzie.

Co ważne, prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków lub podobnych im substancji, wedle prawa jest traktowane jak jazda pod wpływem alkoholu. Co jednak ważniejsze, o czym pokazują policyjne dane, wiele osób zapomina, człowiek pod wpływem np. narkotyków, który zdecydował się na prowadzenie samochodu, jest potencjalnym zabójcą.

— Podobnie jak pod wpływem alkoholu człowiek ma spóźnione reakcję, podobnie jak postrzeganie, a to powoduje ogromne zagrożenie na drodze, co pokazuje przykład z powiatu nowomiejskiego — zaznacza kom. Wasyńczuk.

łr


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tylko legalizacja narkotykow #2628296 | 5.172.*.* 21 lis 2018 10:58

  sprawi , ze bandyci przestana nimi handlowac

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ale #2628277 | 37.47.*.* 21 lis 2018 10:40

  A kulsony nie ćpają ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lekarz weterynarz #2628276 | 37.47.*.* 21 lis 2018 10:39

  Narkolepsja to nie ćpanie to choroba tan pan zasnoł bo jest chory A nie naćpany

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. As #2628254 | 81.190.*.* 21 lis 2018 10:05

  Hahaha narkotesty Hahahha nie ma na papier nie ma na nic A oni o narkotestach gadają tylko żeby przed opinią publiczną ładnie wyglądało

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Szymek #2628236 | 82.160.*.* 21 lis 2018 09:44

  Zakaz powinien dotyczyć również leków psychotropowych i antydepresyjnych. Ci ci zażywają lub ich rodziny doskonale wiedzą, że jak otumanienie są to tak silnych lekach. Co do alkoholu, jest bardzo proste rozwiązanie alko-blokada w każdym samochodzie rozwiąże problem. Na początku dla wszystkich skazanych za jazdę pod wpływem potem dla wszystkich. UE mogła nakazać czujniki ciśnienia w oponach, a nie może alko-blokady nakazać. A do tych co krzyczą o morderstwie: Proszę zaobserwować, jak chodzą ubranie piesi. Bez odblasków, pchają się pod koła, próbują wymusić przed samochodem przejście... a skąd wiecie, czy za kółkiem nie jedzie pijany, naćpany lub na psychotropach? Czy jak widzicie gościa z pistoletem/nożem/maczetą, to też pchacie się przed niego? A może ten 32 latek zasłabł i nie wiedział co się dzieje? No ale najłatwiej napisać, że ćpun.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)