Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Niezły cyrk z tym cyrkiem

2018-11-19 13:01:37 (ost. akt: 2018-11-19 17:55:50)
cyrk korona

cyrk korona

Autor zdjęcia: cyrkkorona.com.pl

Ponad 350 tys. zł domagają się władze Braniewa od cyrku. Cyrkowcy mieli bez zgody miasta zająć kawałek miejskiej parceli. Sprawą roszczenia wobec cyrku chce się zająć nowy burmistrz.

Do Sądu Okręgowego w Elblągu trafił pozew przeciwko właścicielce cyrku Korona. Miasto Braniewo domaga się od niej 353 tysięcy złotych zapłaty za bezumowne korzystanie z działki miejskiej.
We wrześniu ubiegłego roku cyrk odwiedził Braniewo, choć cyrkowcy nie są w tym mieście mile widziani. Braniewo, obok Wrocławia, Łodzi Kołobrzegu czy Słupska, należy do miast, które nie wynajmują cyrkom miejskich parceli, na których mogłyby stanąć cyrkowe miasteczka. W ten sposób protestują przeciwko objazdowym przedstawieniom cyrkowym z udziałem zwierząt.

Dlatego Korona wynajęła od miejscowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatoka” plac pod cyrkowe miasteczko. Teren ten jednak graniczy z miejską działką. I kiedy cyrkowcy rozstawiali miasteczko, pojawili się miejscy urzędnicy, którzy stwierdzili bezumowne zajęcie terenu należącego do gminy i zażądali opuszczenia działki. Spektakl się jednak odbył. Jednak po kilku dniach właścicielka cyrku otrzymała fakturę za kilkugodzinny postój na kwotę aż 353 760 zł za zajęcie bez umowy gruntu miejskiego.

Jak miasto wyliczyło tę kwotę? Jak tłumaczyli urzędnicy, kwota ta została obliczona na podstawie lokalnych stawek. Według urzędników cyrk zajął 1474 metrów kwadratowych, a roczna stawku wynajmu terenu wynosi 60 zł za mkw., zaś opłata za bezumowne zajęcie to 400 proc. tej stawki. I tak im wyszło ponad 350 tys. zł. Tyle że cyrkowcy nie bawili w Braniewie przez cały rok.

Właścicielka odmówiła zapłaty, ale też trudno się temu dziwić, bo gdyby nawet cyrk zajął też teren miejski, to kwota, którą zażądała w imieniu miasta pani burmistrz, jest oszałamiająca.
— Cała kwota, czyli 353 tys. zł, wynika z naszych zarządzeń — tłumaczyła wcześniej Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa.
Działaniom władz miasta dziwią się cyrkowcy.

— Nie rozumiem, dlaczego pani burmistrz nie chce zasilać budżetu miasta opłatami za wynajem terenów, a tak zaciekle walczy o o absurdalny haracz — mówi Lidia Król-Pinder właścicielka cyrku Korona.
Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki, którego członkiem jest cyrk Korona, uważa że zachowanie władz Braniewa ma znamiona szykan względem przedsiębiorcy, którego działalność jest niezgodna ze światopoglądem urzędniczki. ZPCiR stanowczo protestuje też przeciwko tezie, że współczesny cyrk jest miejscem, w którym zwierzęta w jakikolwiek sposób cierpią. Uważa, że urzędnicy powinni kierować się literą prawa, nie zaś swoimi prywatnymi poglądami.
Gmina Braniewo skierowała sprawę do sądu. Terminu rozprawy jeszcze nie ma. Czy w ogóle do niej dojdzie, to również jest sprawa otwarta.

Za kilka dni w Braniewie zmieni się burmistrz. Urząd obejmie Tomasz Sielicki, który wygrał wybory. Zapytaliśmy go, czy podtrzyma stanowisko miasta w sprawie roszczenia wobec cyrku Korona.
— Słyszałem o tym, ale nie znam szczegółów. Dlatego chcę z prawnikami przeanalizować jeszcze raz tę sprawę i wtedy podejmę decyzję — zapowiada Tomasz Sielicki, burmistrz elekt Braniewa. — Jak w każdej sprawie, tu także trzeba zdrowego rozsądku. Trzeba podejść do niej w sposób życiowy — podkreśla.

am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zelt #2872115 | 37.47.*.* 19 lut 2020 23:12

  Jaki burmistrz taki cyrk

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nic #2628454 | 95.51.*.* 21 lis 2018 15:54

  Co w artykule robi Gmina Braniewo?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lolo #2628163 | 188.112.*.* 21 lis 2018 08:03

  przeciez wiadomo ze zadana kwota jest smieszna i wzieta z sufitu nawet mierny adwokat obroni cyrk bez problemu, ile cyk zajmowal ten teren 1-2 dni wiec ta kwote 350 tys podzielmy na 365 dni = 958 zl * 2 dni = 1917 zl - dzialanie bylej burmistrzi ta kwota to wyliczona pod publike chyba

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pomysl #2628054 | 188.147.*.* 20 lis 2018 22:19

  Jakby zrobił to zwykły obywatel to już dawno karę by dostał. Prowo i uchwały są czyżby Radni i nowy burmistrz nie znali bezpsbstwo budziet będzie w tym mieście. Prywatna i kolesiostwo obym się mylila. Cykru nie, fajerwerków też nie popieram. Czy ktoś pytał mnie czy chce fajerwerek w mieście i innych atrakcji za moje podatki. Nie. Zobaczymy sprawdzimy ile przez 12 miesięcy przebimba miasto!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. julka #2627548 | 83.23.*.* 20 lis 2018 11:47

  Na głupotę nie ma lekarstwa. Czy pani burmistrz pytała ludzi którzy mają małe dzieci czy chcą żeby cyrk przyjeżdżał czy tylko według swojego widzimisię.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)