Wtorek, 23 lipca 2019. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Jesteś FOMO? To niedobrze. Nawet bardzo niedobrze

2018-12-04 20:00:00 (ost. akt: 2018-12-04 20:06:26)

Można powiedzieć: jaka cywilizacja, takie i choroby cywilizacyjne. Kiedyś to była cukrzyca albo nadciśnienie. Dzisiaj jest nim na przykład FOMO.

Co to jest FOMO? To przeraźliwy strach przed tym, że ominie nas jakaś ważna informacja czy wydarzenieMa to oczywiście związek z wszechogarniającym nas internetem. Bo upraszczając FOMO, to strach, że nie w necie ominie nas coś bardzo ważnego.

Stąd osoby z FOMO stale sprawdzają, co piszą ich sieciowi znajomi czy ulubienie blogerzy. Niektórym zastępuje to prawdziwe życie. Ten rodzaj uzależnienia dotyka przede wszystkim osoby młode, które nie potrafią już wyobrazić sobie życia bez sieci i smartfona, tak jak starsi bez telewizora czy samochodu.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że problem jest. Lęk przed odłączeniem z sieci jest dość powszechny. Problem z FOMO ma bowiem aż 16% polskich internautów, a kolejne 65% znajduje się w grupie ryzyka.
I, co oczywiste, najbardziej zagrożeni są ludzie młodzi. Płeć i miejsce zamieszkania są bez znaczenia.

To, że przed zaśnięciem ( 37%) i po przebudzeniu (25%) zajmujemy się w łóżku przeglądaniem wpisów raczej nie dziwi. Okazuje się jednak, że aż 20% z nas jada razem z internetem. A 8% nie potrafi odłączyć się od sieci nawet w czasie mszy. Te wskaźniki dla osób dotkniętych FOMO są oczywiście znacznie wyższe.

Generalnie to badanie potwierdza to, co i tak właściwie wiemy. Choć warto zwrócić uwagę na to, że w naszym życiu staje się ważniejszy już nie tyle internet jako taki, co media społecznościowe. I stają się one coraz większym pożeraczem naszej rzeczywistości. Z cytowanych badań wynika bowiem, że FOMO najbardziej zagrożeni są ci, którzy najintensywniej korzystają z mediów społecznościowych. I co gorsza takie osoby mają też niższą samooceną w porównaniu do przeciętnych użytkowników Internetu.

To ostatnie każdy z nas powinien sobie przemyśleć.

Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rajca co ma jajca #2637221 | 86.29.*.* 4 gru 2018 21:34

    ale jajca !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz