Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Przejście przez jezdnię na czerwonym świetle będzie dozwolone?

2018-11-09 12:24:20 (ost. akt: 2018-11-09 12:39:04)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Czy będziemy mogli przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle? Dziś to wykroczenie, za które grozi 100 zł mandatu. I chyba nic się nie zmieni.

Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15 zaproponował rewolucję na naszych ulicach. Chodzi o jego pomysł odstąpienia od karania za przechodzenie na czerwonym świetle. Poseł złożył w tej sprawie interpelację do rządu.
„W wielu krajach Europy przechodzenie na czerwonym świetle nie jest zabronione. Przechodzący we własnym zakresie misi się upewnić, że przechodząc, nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie ani innych uczestników ruchu drogowego” — czytamy w interpelacji posła Kukiz'15.

Jak zauważa poseł, sygnał czerwony jest jedynie ostrzeżeniem dla pieszego, wskazówką, że trzeba uważać na nadjeżdżające samochody, a nie nakazem bezwzględnego zatrzymania się i czekania na zielone. Obywatel ma prawo decydować o wkroczeniu na jezdnię.

„Nasze prawo należy do jednych z najbardziej restrykcyjnie nastawionych do zachowań pieszych w całej Europie. W skrajnych przypadkach doprowadza to do karania pieszych za przejście przez jedną jezdnię ulicy jednokierunkowej lub przez pustą ulicę w godzinach wieczornych lub nocnych” — pisze poseł Kukiz'15.

Co na to rządzący? Na razie chyba nie będzie czerwonej rewolucji, bo Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który odpowiedział na interpelację posła, negatywnie ocenił tę propozycję. W ocenie wiceministra dopuszczenie możliwości przekraczania przejścia dla pieszych podczas wyświetlania sygnału czerwonego może przynieść jedynie korzyść w postaci zminimalizowania strat czasu pieszego oczekującego na zmianę światła, kosztem jego bezpieczeństwa.

Zdaniem wiceministra proponowane rozwiązanie nie wpłynie w żaden sposób na poprawę stanu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, wręcz przeciwnie. Może skutkować zwiększeniem liczby wypadków i kolizji z udziałem pieszych.

Przyglądając się statystykom, sporo w tym racji. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach piesi spowodowali 86 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 76 zostało rannych. A w dalszym ciągu główną przyczyną wypadków spowodowanych przez przechodniów, bo ponad połowy, jest nieostrożne wejście na jezdnię. Piesi nie upewniają się, co do możliwości bezpiecznego przejścia i wchodzą wprost pod nadjeżdżające pojazdy. Łamią też zakaz wchodzenia na jezdnię przy czerwonym świetle, co doprowadziło w ubiegłym roku do pięciu wypadków w regionie. Na szczęście nikt w nich nie zginął.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hehw #2620803 | 88.156.*.* 9 lis 2018 21:31

  Według statystyk do największej ilości potrąceń pieszych dochodzi z winy kierowców i to właśnie na przejściach dla pieszych, często na zielonym świetle :) ja widzę że w Polsce lepiej przejść na czerwonym gdy nic nie jedzie niż na zielonym gdy kierowcy maja warunkowe o nikt nie ma zamiaru wpuścić pieszego :) tak więc w Polsce przechodzenie na zielonym jest nawet niebezpieczne bo kierowcy skrecajacy na warunkowym maja ich głęboko :) generalnie dzicz która później mówi że pieszy wtargnal na zielonym :D

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obywatel JG #2620788 | 213.76.*.* 9 lis 2018 21:10

  W cywilizowanych krajach przechodzenie na czerwonym to standard. Zasada prosta trzeba się dobrze upewnić . W tym kraju gdzie lemingi mają mentalność niewolnika i lubią czuć bat nad sobą taka swoboda może ich zabić hahaha

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. *** #2620768 | 188.146.*.* 9 lis 2018 20:30

  Takie propozycje to nie w Polsce. Zbyt dużo pozbawionych wyobraźni osobników jeździ i chodzi po polskich ulicach. Dla wielu światło czerwone to po prostu inny odcień zielonego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. DARIUSZ #2620748 | 83.6.*.* 9 lis 2018 20:02

   chyba jakiś idiota pisze takie artykuły !

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kierowca #2620726 | 188.147.*.* 9 lis 2018 19:08

   To dla kierujących czerwone też nie powinno obowiązywać po co żeby się zatrzymywać tamowac ruch. Po co wogole egzaminy na prawo jazdy

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (52)