Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Nadchodzi podatkowa rewolucja

2018-11-09 18:00:20 (ost. akt: 2018-11-09 17:52:24)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum GO

Exit tax, Twój e-Pit, sankcje za unikanie opodatkowania, niższy CIT. To tylko niektóre zmiany w podatkach, które wejdą w życie za niespełna dwa miesiące. Czasu jest więc niewiele.

W ubiegłym tygodniu parlament przyjął trzy ustawy zmieniające głównie podatki dochodowe, w tym ordynację podatkową. Chodzi o projekt upraszczający podatki, uszczelniający je oraz wprowadzający Twój e-PIT. Senat przyjął już również ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który wesprzeć ma nowa daninę od osób osiągających dochody powyżej 1 mln zł rocznie.

Zmiany przewidziane w tych wszystkich nowelizacjach obejmą praktycznie wszystkich podatników. Mowa nie tylko o osobach fizycznych, ale i o firmach. Dla podatników zmiany nie będą na ogół zbyt korzystne, choć można pochwalić kilka z nich, np. wydłużenie terminu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, ulgę Innovation Box, Twój e-PIT czy wprowadzenie niższej, 9-procentowej stawki CIT,
Mimo to wprowadzenie niższej stawki CIT wiąże się np. z nową możliwością utraty tej preferencji w trakcie roku.
Ministerstwo Finansów mówiło o programie 3xP, czyli o „przejrzystych, prostych i przyjaznych podatkach”. Ale pakiet uchwalonych zmian zdaje się do tej filozofii w ogóle nie pasować, bo w niektórych przypadkach przepisy są trudne do zrozumienia nawet dla specjalistów.


— Nasz system podatkowy generalnie jest bardzo skomplikowany. Co urząd, to nowe prawo. Jestem zdania, że podatki powinny być jak najbardziej uproszczone — mówi dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM. — Kiedyś była mowa o podatku liniowym, którego forsowanie się skończyło. Tworzenie różnych mechanizmów, to zwiększenie pracy dla urzędów skarbowych, więcej komplikacji dla przedsiębiorców i to z punktu widzenia obrotu, czy czynników wpływających na stawkę podatkową — podkreśla.
I dodaje: — Wydaje mi się, że to komplikowanie, a nie upraszczanie systemu podatkowego. Klasycznie — jakaś grupa straci, a jakaś zyska na zmianach. Musimy upraszczać system, bo to mniej komplikacji, wydatków na księgowych czy systemy, które będą wszystko wyliczać.


Co jeszcze się zmieni?
Danina solidarnościowa to dodatkowa stawka podatkowa dla najbogatszych. Zarabiający ponad milion złotych w skali roku (czyli ok 85 tys. zł miesięcznie) zapłacą 4-proc. stawkę podatku od kwoty powyżej tego progu. Stracą nie tylko zatrudnieni na etatach, ale też prowadzący firmę jednoosobową, którzy rozliczają się według liniowej 19-procentowej stawki PIT. Ten podatek, wraz z wprowadzeniem daniny solidarnościowej, przestaje być liniowy. Wpływy z nowego podatku (według szacunków ok. 1,1 mld zł) zasilą Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Exit tax (podatek od wyprowadzki) obejmie z kolei firmy i osoby, które zamierzają przenieść swój majątek za granicę. Obowiązek wprowadzania takiego podatku wynika co prawda z przepisów unijnych, ale w przypadku Polski został przygotowany niezbyt korzystnie dla samego podatnika.

Unijna dyrektywa wskazywała np. na potrzebę jego wprowadzenia tylko dla firm. Ale w polskim wydaniu będzie dotyczył również osób fizycznych. Na wdrożenie przepisów mieliśmy czas do końca przyszłego roku, a będziemy je mieli rok wcześniej. Żeby było jeszcze gorzej — nie we wszystkich krajach UE, w których już wprowadzono ten podatek, obejmuje on również niezrealizowane zyski.
Firma zamierzająca przenieść się za granicę zapłaci 19 proc. wartości przenoszonych aktywów, a osoba fizyczna rozliczająca się według PIT — 3 proc. lub 19 proc. aktywów finansowych powyżej 4 mln zł.

Ze wspomnianych wyżej, korzystnych zmian najatrakcyjniejszą wydaje się wprowadzenie obniżonej 9-proc. stawki CIT dla najmniejszych i startujących firm. Mimo to wielu pracodawców wskazuje, że niski CIT zapłaci stosunkowo niewielki odsetek firm.
Jeśli firma przekroczy przychody w wysokości 5 mln zł, w trakcie roku podatkowego będzie musiała zapłacić 19 proc. CIT od całorocznych przychodów. Na dodatek 9 proc. stawką nie będą objęte przychody np. od sprzedaży papierów wartościowych.
Jeśli zaś chodzi o e-PIT to — zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Finansów — rozwiązanie zwolni podatników z obowiązku samodzielnego składania deklaracji podatkowej. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje wypełnioną deklarację PIT-37 oraz PIT-38, którą podatnik będzie mógł zatwierdzić za pomocą Portalu Podatkowego. Jest to odpowiedź na wzrastającą liczbę wpływających na serwery Ministerstwa Finansów e-PITów. W 2018 roku elektroniczne rozliczenia przekroczyły 11 mln, czyli aż 2/3 wszystkich złożonych zeznań.

W przyszłym roku czekają nas również kolejne zmiany. Obecne ustawy o PIT i CIT prawdopodobnie zastąpią trzy ustawy o podatku od dochodów osobistych, podatkach od dochodów z działalności gospodarczej i od zysków kapitałowych. Mają być znacznie prostsze niż obecnie obowiązujące regulacje.
Ustawy te musi podpisać jeszcze prezydent. Ma na to czas do 30 listopada. To termin, w którym muszą być ogłoszone zmiany w podatkach na następny rok.pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wolf #2621039 | 83.23.*.* 10 lis 2018 10:57

  ILEKROĆ SŁYSZĘ O ,,podatkowej rewolucji" to wiem, że będę musiał płacić więcej

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. www #2620985 | 83.6.*.* 10 lis 2018 09:52

  Niestety nie można natychmiast naprawić czegoś, co przez długi czas było psute.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ya #2620925 | 83.9.*.* 10 lis 2018 08:16

  Pal licho ich wysokość ale przepisy powinny być skonstruowane jak najprościej i tak żeby żaden księgowy czy urzędnik nie był do niczego potrzebny Tak aby każde dziecko z podstawówki mało zrozumieć przepisy i potrafiło samodzielnie się rozliczyć z każdego podatku Tylko tyle i aż tyle

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Moon #2620885 | 37.47.*.* 10 lis 2018 06:56

  A od kiedy podatki były korzystne dla podatnika

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. POLAK #2620876 | 83.31.*.* 10 lis 2018 05:12

  0podatkować kościół i księży , podatki płacimy wszyscy równo . Dlaczego podatek płaci Kowalski a ksiądz albo pan rydzyk nie ? Na policję i szpitale nie ma pieniędzy a na księdza i zabobon są i to miliardy .

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)