Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Donald Tusk Słowo „słup” pasuje do innego premiera...

2018-11-05 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-05 19:32:35)

Autor zdjęcia: TVN24/x-news

Polityka\\\ Donald Tusk w końcu stanął przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Przesłuchanie trwało od godz. 10 do 17. To wydarzenie komentują dla nas posłowie: Anna Wasilewska (PO) i Wojciech Kossakowski (PiS).

Komisja śledcza do sprawy Amber Gold działa od połowy 2016 roku. Jej zadaniem jest zbadanie, czy państwo nie zaniechało swoich powinności wobec firmy, która okradła klientów na kilkaset milionów złotych. Ale jest to też, jak twierdzą niektórzy, komisja polityczna.


W 2014 roku straty spowodowane jego Marcina P., założyciela Amber Gold, prokuratura oceniała w na 851 mln zł. Marcin P. w latach 2005-2009 był kilkakrotnie skazywany za oszustwa, jednak kary pozbawienia wolności były warunkowo zawieszane.

W 2013 roku Komitet Stabilności Finansowej zauważył, że wyłudzenie pieniędzy przez Amber Gold od ponad 11 tys. osób było możliwe m.in. dzięki zaniechaniom ze strony instytucji publicznych, wskazując przede wszystkim na Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ABW oraz CBŚ, a także część banków współpracujących z Amber Gold.

Przewodniczącą komisji jest Małgorzata Wasserman, posłanka PiS. Członkowie przesłuchali w tej sprawie m.in. Marka Belkę, Waldemara Pawlaka, byłych ministrów Sławomira Nowaka i Jacka Rostowskiego, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, funkcjonariuszy CBA, ABW, BOR, kontrwywiadu wojskowego, przedstawicieli prokuratur z Gdańska i Łodzi oraz teściową Michała P. 


Wczoraj przesłuchany został Donald Tusk, były premier i obecny przewodniczący Rady Europejskiej. Pytano go między innymi o prace jego syna dla linii lotniczych OLT Express. Amber Gold było głównym udziałowcem tych linii. Linie zostało zlikwidowane we wrześniu 2012 roku i są uznawane za tzw. piramidę finansową.


Poniedziałkowe (5.11.2011) przesłuchanie rozpoczęło się o godz. 10 i trwało do godz. 17. 

— Wam jest potrzebna ta komisja — powiedział Donald Tusk. — Potrzebny wam jest ten spektakl. Wy nie zrobiliście nic, żadnego ruchu. Dlaczego udajecie, że chcecie cokolwiek wyjaśnić? Dlaczego od trzech lat sugerujecie różne brzydkie rzeczy na temat mojej rodziny?
Na to przewodnicząca Wassermann odpowiedziała: — Podczas gdy pan nadzorował służby, zrobiono z pana syna „słupa”.
Tusk odparł: — Proszę nie używać słowa „słup” w kontekście mojego syna. To pasuje do innego premiera...

Anna Wasilewska, posłanka PO, podziwia Donalda Tuska za spokój i opanowanie.
— Dla mnie to spektakl polityczny, pełen arogancji i agresji ze strony posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zadają mało konkretnych pytań, słychać raczej oświadczania, a Donald Tusk miażdży swoich adwersarzy — przewodniczącą Wassermann i jej kolegów — mówi Wasilewska. — Przyjechał z Brukseli, choć nie musiał stawać przed taka komisją, ale to zrobił. Dysponuje przecież wielką wiedzą. Ale to, co robią połowie PiS, jest karygodne. A poza tym niektórzy prawnicy uważają, że taka komisja jest niekonstytucyjna.

Wojciecha Kossakowskiego, posła PiS, zapytaliśmy, czy jego zdaniem komisja zbliża się do wyjaśnienia prawidłowości i legalności działań państwa wobec Amber Gold.
— Trzeba poczekać na raport końcowy komisji — odpowiedział Kossakowski. — Myślę, że wobec oczekiwań Polaków, a szczególnie tych, którzy zostali pokrzywdzeni przez Amber Gold, taka komisja musiała powstać. I w moim odczuciu pracuje dobrze. Oglądałem fragment przesłuchania Donalda Tuska. Były premier występował jako świadek, ale to świadek kluczowy. Czekam na raport końcowy komisji, który może zakończyć się wnioskami do prokuratury lub innych organów ścigania.
Ewa Mazgal
e.mazgal@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2619789 | 88.156.*.* 8 lis 2018 16:58

  TUSK DO CIEBIE PASUJE SŁUP I CZUB PASORZYT

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zulugula #2619026 | 79.124.*.* 7 lis 2018 18:52

  za grube ryby stoją za tym oszustwem , aby ta sprawa kiedykolwiek została wyjaśniona - a naiwniacy niech dalej lecą na ,, gruszki na wierzbie '' które obiecują oszuści - Bezpieczna Kasa Grobelnego niczego nie nauczyła naiwniaków , którzy dalej dają się łapać jak muchy na lep

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. booker #2617792 | 77.253.*.* 6 lis 2018 13:51

  polecam książkę niebezpieczne związki donalda tuska

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz