Piątek, 19 kwietnia 2019. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Czyżby Europejczycy przestali przeglądać się na FB?

2018-11-05 13:20:00 (ost. akt: 2018-11-05 13:22:25)

Skoro nie ma cię na Facebooku, to nie istniejesz. Jeszcze całkiem niedawno to stwierdzenie było najprawdziwszą prawdą. Z drugiej strony, już od ładnych paru lat wieszczono, że FB dostaje zadyszki.

Ba, niektórzy twierdzili, że dziecko Marka Zuckerberga przegrywa wyścig z nowymi serwisami społecznościowymi, bardziej dopasowanymi do potrzeb głównie młodych ludzi. Wiadomo to zresztą nie od dzisiaj, że FB starzeje się wraz ze swoimi użytkownikami.

Problemem FB jest jednak coś zupełnie innego. Po pierwsze, to głośna afera związana z wyciekiem danych 50 milionów użytkowników, które bez ich wiedzy wykorzystywała firma Cambridge Analytica (wtedy w ciągu kilku dni wartość akcji Facebooka spadła aż o 73 mld dolarów).

Drugi, to upublicznienie tego, co zainteresowani wiedzieli od dawna. Mianowicie tego, że FB jest zaśmiecony setkami tysięcy fejkowych kont, które służą do manipulowania użytkownikami dla korzyści politycznych czy finansowych. Stąd wielu ludzi pożegnało się z FB.

Dlatego Mark Zuckerberg ma coraz większe problemy. Tym bardziej, że FB musiał znacząco zwiększyć wydatki związane z bezpieczeństwem danych i sporo wydaje też na walkę z fałszywymi kontami i fake newsami. W ten sposób chce poprawić swój nadszarpnięty wizerunek.

Jak podaje BBC FB ma problem ze wzrostem liczby użytkowników. Wiadomo, że kto się nie rozwija, ten się cofa. Co prawda we wrześniu 2018 roku codziennie na swoje konto zaglądało 1,49 miliarda ludzi czyli o 9% więcej niż rok temu. W planach było jednak 1,51 mld. Tak czy inaczej, to wzrost. Ale Amerykanie osiągnęli go przede wszystkim w Indiach, Indonezji i Filipinach (w sumie mieszka tam ponad 1,5 miliarda ludzi)

W USA nastąpił niewielki wzrost liczby użytkowników. Natomiast w Europie ich liczba spadła. To poważny sygnał ostrzegawczy dla giganta z kalifornijskiego Menlo Park. Tym bardziej, że jego użytkownicy coraz częściej zamiast z profilu korzystają z dostępnych na FB prywatnych powiadomień.

Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. janusz #2620738 | 81.190.*.* 9 lis 2018 19:43

    a ten ciongle pierdoli 3 po 3 buahaaahaaaaaaa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jakub #2616898 | 176.221.*.* 5 lis 2018 14:00

    Pana profil na FB nadal istnieje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz