Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Państwo zabrało jej pieniądze. "Składki brali, to niech teraz je oddadzą"

2018-10-25 20:01:23 (ost. akt: 2018-10-25 15:30:45)
Jeśli są przyzna rację pani Anecie, państwo będzie musiało wypłacić jej nie tylko zaległe pieniądze, ale także odsetki.

Jeśli są przyzna rację pani Anecie, państwo będzie musiało wypłacić jej nie tylko zaległe pieniądze, ale także odsetki.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Urodziła dziecko, ale ZUS nie chce wypłacić jej zasiłku macierzyńskiego. — Składki brali, to niech teraz je oddadzą. Tak się dba o rodziny? — irytuje się Aneta Kostrzewska.

Aneta Kostrzewska z Olsztyna przez trzy lata pracowała w jednym z olsztyńskich stowarzyszeń. Zajmowała się pracą biurową. Obowiązki wykonywała sumiennie, a pracodawca sumiennie przelewał jej składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS składki pobierał.

W listopadzie ubiegłego roku pani Aneta urodziła dziecko. Poszła na urlop macierzyński i zamiast pensji zaczęła dostawać zasiłek macierzyński należny kobietom, które zostały mamami. Wszystko było dobrze, ale zaledwie przez trzy miesiące. W lutym już Kostrzewska pieniędzy nie dostała.

— Bez uprzedzenia. Po prostu nie przelali mi zasiłku. Gdybym do nich nie poszła dopytać, to bym nawet nie wiedziała, o co chodzi — mówi młoda mama. — Zostałam z maleńkim dzieckiem bez pieniędzy.

Pani Aneta jest zasmucona i rozżalona. Złożyła w sądzie pracy pozew. Pozwała ZUS i domaga się wypłaty należnego zasiłku razem z odsetkami. I nie może zrozumieć jakim prawem urzędnicy pozwalają sobie na takie traktowanie ludzi. — To jest polityka prorodzinna i zachęta do rodzenia dzieci? To kpina! Dlaczego ja muszę po sądach chodzić, zamiast zająć się wychowaniem dziecka i cieszyć się, że zostałam mamą — denerwuje się. Jak mówi, całe szczęście, że ma męża, który teraz utrzymuje całą rodzinę.

Urzędnicy olsztyńskiego oddziału ZUS, którzy odebrali naszej czytelniczce zasiłek, nie czują się winni. — Pani Aneta Kostrzewska jako pracownik płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia chorobowego powyżej dwudziestu pracowników powinna świadczenia mieć wypłacane przez pracodawcę — tłumaczy tok rozumowania urzędników Anna Ilukiewicz, rzeczniczka oddziału.

I dodaje: — Jednakże w związku z wnioskiem płatnika składek (czyli pracodawcy — red.) z 21 marca 2018 roku o przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty zasiłków od 1 lutego 2018 roku decyzją z 13 kwietnia 2018 r. odmówiono przejęcia wypłaty świadczeń krótkoterminowych. Od powyższej decyzji odwołanie złożył płatnik składek. Sprawa aktualnie oczekuje na rozpoznanie przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Konsekwencją powyższej decyzji było rozpoznanie dokumentacji złożonej do wniosku płatnika, w tym m.in. wniosku pani Anety Kostrzewskiej w przedmiocie zasiłku macierzyńskiego. W rezultacie decyzją 6 czerwca 2018 roku ZUS przyznał prawo do zasiłku macierzyńskiego na okres od 1 lutego 2018 do 15 listopada 2018 r. oraz zobowiązał płatnika składek do niezwłocznej wypłaty zasiłku nie później niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji. Od powyższej decyzji odwołanie złożyła pani Aneta Kostrzewska. Sprawa czeka teraz na rozpoznanie przez Sąd Rejonowy w Olsztynie.

— I tak to wygląda. Trwa wymiana pism, na każde pismo jest miesiąc na odpowiedź. A ja nie mam z czego żyć, bo mąż kokosów nie zarabia — martwi się kobieta.

Krótko mówiąc, w sądzie są teraz dwie sprawy. Poza sprawą pani Anety, jej pracodawca dowodzi, że to urząd powinien wypłacać zasiłki, a nie on.

Pani Aneta w odwołaniu od decyzji ZUS powołuje się na ważny wyrok Sądu Najwyższego. Jasno stwierdził on, że to ZUS ma wypłacać zasiłki, bo pracodawca jest tylko pośrednikiem. Sąd nie wydał jeszcze wyroku w tej sprawie. Jeśli przyzna rację pani Anecie, państwo będzie musiało wypłacić jej nie tylko zaległe pieniądze, ale także należne odsetki.

Małgorzata Kundzicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 22 sty.2o19. #2667711 | 195.136.*.* 22 sty 2019 22:51

  Pani M. RAFALCKA Panie M .ZIOBRO .Olsztyniski ZUS nadal okrada biedne niemowle.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 17.st .2o19. #2664877 | 195.136.*.* 17 sty 2019 18:02

  Panistwo. Polskie. nadal okrada biedne nimowle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 2019.skandal.bezprawie. #2651877 | 195.136.*.* 30 gru 2018 11:03

  Panistwowy,Zaklad Z U S .Nadal okrada biedne dzecko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jak to jest ? #2625836 | 83.31.*.* 18 lis 2018 06:23

  A ksiądz ZUS płaci ? Panowie w sutannach nie mają problemu ze składkami , parafianie zapłacą za nich , ZUS płaci im emerytury, i to jakie ! .Czemu ta grupa fikcyjnego świata jest jakaś wyjątkowa , nie płaci podatków , prawo ma w ..... , i żyją jak w raju , jak to jest ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. 05.11.2018 #2616913 | 195.136.*.* 5 lis 2018 14:15

  Polskie prawo zobowiązuje: Ustawodawca Polski zabezpieczył dokładną wykładnią prawa. Zagwarantował ustawą prawa dziecka do zasiłku macierzyńskiego. Dziennik ustaw z 2014r. Poz. 159 ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. Świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego obejmują: Rozdział 6 Zasiłek macierzyński Art. 29. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: 1)urodziła dziecko; 4) w razie śmierci ubezpieczonej zasiłek macierzyński przysługuje, najbliższej rodzinie dziecka. W celu osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu Pracy. Zasiłek macierzyński przysługuje również: 1) W skutek upadłości lub likwidacji pracodawcy. Obwieszczenie Marszałka sejmu Rzeczpospolitej Polski z dnia 17.12.2013 (poz.159) Dla matki i dziecka jest nieważne czy to zrobi bezpośrednio ZUS czy przez pośrednika (pracodawcę lub komornika) O tym musi niezwłocznie zadecydować sąd. Nie można temu dziecku w dalszym ciągu zaniżać warunków życia!!! Na co czeka sąd? Na amnestię?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (46)