Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Dzieci tyją na potęgę

2018-10-24 18:34:43 (ost. akt: 2018-10-24 18:37:02)
Nadwaga i otyłość to problemy, które coraz częściej dotykają również dzieci i młodzież.

Nadwaga i otyłość to problemy, które coraz częściej dotykają również dzieci i młodzież.

Autor zdjęcia: Centrum Medyczne Damiana

Kilkadziesięcioro dzieci miesięcznie trafia do szpitali na Warmii i Mazurach na leczenie chorób będących wynikiem otyłości. Skala problemu jest coraz większa, lekarze biją na alarm, a dzieci tyją na potęgę. Liczby są zatrważające: z badań wynika, że obie dolegliwości dotyczą w Polsce 14 proc. dzieci w wieku 11-15 lat.

Nadwaga i otyłość to problemy, które coraz częściej dotykają również dzieci i młodzież. Z badań wynika, że obie dolegliwości dotyczą w Polsce 14 proc. dzieci w wieku 11-15 lat. Ich występowanie jest przede wszystkim skutkiem złego stylu życia: niewłaściwej diety oraz braku aktywności fizycznej. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy, zwyrodnienia stawów oraz groźnych chorób układu krwionośnego i oddechowego.

1. Alarmujące liczby
Według wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia, w Polsce, aż 36,6 proc. osób powyżej piętnastego roku życia ma nadwagę, natomiast 16,8 proc. cierpi na otyłość. Wyniki są niepokojące, ponieważ w obu przypadkach przewyższają średnie dane uzyskane wśród 28 krajów Unii Europejskiej (34,8 proc. osób z nadwagą oraz 15,4 proc. z otyłością). Alarmujące są również dane pochodzące z badań przeprowadzonych wśród młodzieży w wieku 11-15 lat. Wynika z nich, że u ponad 12 proc. osób w tej grupie odnotowano nadwagę, natomiast u 2 proc. stwierdzono otyłość. W tym przypadku pojawiło się jednak światło w tunelu: w porównaniu z 2010 r. łączna skala zjawiska zmniejszyła się o dwa procent. Wciąż jednak należy trzymać rękę na pulsie i prowadzić szeroko zakrojoną profilaktykę dotyczącą tego problemu.
Nadwaga i otyłość nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale również zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych chorób i powikłań. To istotne zwłaszcza w wieku dziecięcym lub młodzieńczym, kiedy wszelkie zaburzenia zdrowotne mogą utrudniać prawidłowy rozwój organizmu. Według statystyk otyłość stanowi trzeci czynnik wpływający na występowanie innych chorób (po nadciśnieniu i paleniu tytoniu).

2. Coraz więcej cukrzycy typu 2
— Niepokojącym zjawiskiem jest diagnozowanie wśród niepełnoletnich cukrzycy typu 2, która dotychczas występowała wyłącznie u osób dorosłych. Dodatkowo osoby zmagające się ze zbyt dużą masą ciała, bardzo często cierpią na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, problemy z oddychaniem, płaskostopie czy choroby zwyrodnieniowe stawów. W tej grupie występuje również zwiększone ryzyko pojawienia się zawału serca, choroby wieńcowej, udaru mózgu oraz nowotworów. Jak widzimy, lista możliwych powikłań jest niezwykle długa, dlatego otyłość jest współcześnie uznawana za chorobę cywilizacyjną — komentuje mgr Agnieszka Czuchryta, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.
Nadwaga i otyłość występująca wśród dzieci i młodzieży to w większości przypadków konsekwencja niewłaściwego trybu życia: złej diety i braku aktywności fizycznej. Oba czynniki sprawiają, że w organizmie dziecka zostaje zaburzona równowaga między dostarczaną a pożytkowaną energią. Dzieci coraz częściej sięgają po niezdrowe przekąski i posiłki (batony, chipsy i tzw. fast foody), dostarczając do organizmu zbyt dużą ilość tłuszczów, słodyczy, gazowanych napojów, czyli wysokokalorycznych składników.

3. Za mało warzyw i owoców
— W diecie osób młodych bardzo często brakuje warzyw i owoców (codziennie spożywa je jedynie co trzeci nastolatek), przetworów mlecznych, pełnoziarnistych produktów oraz ryb. W etapie dojrzewania nasze dzieci potrzebują tych produktów, ponieważ dostarczają organizmowi żelazo, cynk, wapń, magnez, błonnik, kwas foliowy, witaminy z grupy A i D oraz inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania — komentuje mgr Agnieszka Czuchryta, dietetyk w Centrum Medycznym Damiana. — Warto zaznaczyć, że jakość pożywienia nie rozwiąże w pełni problemu. Istotne jest również to, kiedy nasze dzieci spożywają posiłki. Z powodu porannego pośpiechu, wiele z nich nie je śniadania, a następnie „rekompensuje” sobie braki energetyczne po powrocie ze szkoły, często w godzinach wieczornych. Objadanie się przez snem, negatywnie wpływa na jego jakość, a dzieci następnego dnia są niewyspane i często nie mają ochoty na śniadanie. W ten sposób błędne koło się zamyka. Jako rodzice powinniśmy zatem zadbać o to, co nasze dzieci jedzą i kiedy jedzą – pamiętajmy, że przykład, który im przekażemy, wpłynie na ich nawyki żywieniowe w życiu dorosłym – dodaje.

4. Siedzący tryb życia
Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest siedzący tryb życia, coraz częściej rezygnujemy np. z korzystania z roweru, a zamiast zdrowego spaceru, nawet najmniejsze odległości pokonujemy samochodem. Problem dotyczy również dzieci i młodzieży, które bardzo często biorą przykład z nas, osób dorosłych. Wypoczynek i aktywność na świeżym powietrzu zostają zastąpione zbyt długim oglądaniem telewizji lub korzystaniem z komputera, a to wpływa nie tylko na skłonności do nadwagi lub otyłości, ale również na wady postawy i pogorszenie wzroku. Plagą jest masowe zwalnianie dzieci z wychowania fizycznego, bez racjonalnych i ważnych powodów. Dlatego, warto poznać potrzeby najmłodszych, ponieważ w okresie wczesnego rozwoju psychofizycznego kształtują się indywidualne zdolności i umiejętności. Zaszczepienie wśród nich zamiłowania do sportu zaprocentuje w przyszłości i stanie się podstawą do prowadzenia zdrowego trybu życia, w którym ważne miejsce będzie zajmowała regularna aktywność fizyczna.

5. Genetyka czy środowisko?
Wśród czynników wpływających na nadwagą lub otyłość wymienia się również predyspozycje genetyczne, jednak w większości odpowiadają za nie czynniki środowiskowe, które możemy modyfikować.
Leczenie otyłości zasadniczo różni się od postępowania terapeutycznego w przypadku wystąpienia wielu innych chorób. Ma ono charakter długotrwały, a jego skutek zależy od zaangażowania i silnej woli pacjenta. Do podstawowych elementów należy zmiana diety, w której przede wszystkim musi być dużo warzyw przy każdym z posiłków. Należy wybierać głównie produkty pełnoziarniste, takie jak kasze, pieczywo razowe, płatki owsiane, zaś przetwory mleczne o zawartości tłuszczu do dwóch procent.

6. Regularnie i zdrowo
Codziennie powinna pojawić się porcja owoców np. jako zdrowa przekąska i koniecznie dwa razy w tygodniu należy wzbogacić dietę rybami. Ważne jest także, żeby nasze dzieci spożywały regularne i zbilansowane posiłki oraz niemal całkowicie wyeliminowały słodycze, chipsy, słodkie napoje i inne wysokokaloryczne produkty. Niezbędne jest również wprowadzenie codziennego wysiłku fizycznego, dyscyplina powinna być uzależniona od preferencji naszego dziecka, aby nie zniechęciło się już na początku drogi. W procesie zrzucania wagi warto prowadzić dziennik, który na bieżąco pozwoli ocenić postępy oraz kontrolować ilość spożywanych kalorii. Nie próbujmy jednak zrobić wszystkiego od razu,utrata wagi powinna być stopniowa, ale systematyczna.

7. Aktywność fizyczna to podstawa
Oczywiście, zasadnicza zmiana stylu życia, czyli wprowadzenie racjonalnego odżywiania oraz aktywności fizycznej to podstawa, która powinna dotyczyć dzieci i młodzieży dotkniętej problemem nadwagi czy otyłości. Jednak w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć – warto pomyśleć o ogólnopolskich działaniach edukacyjnych, które pozwolą zmienić społeczną świadomość, dotyczącą korzyści płynących z racjonalnej diety i aktywnego trybu życia. To zadanie każdego z nas, rodziców, nauczycieli, lekarzy — pamiętajmy, że otyłość to jeden z głównych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia m.in. chorób układu krążenia i oddechowego — kończy mgr Agnieszka Czuchryta, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aga #2609125 | 83.9.*.* 25 paź 2018 12:24

  Kiedyś dzieci latały po podwórku w wakacje od rana do nocy i największa karą było dla nich siedzenie w domu, w dzisiejszych czasach dzieci na dwór wychodzą niechętnie, bo nie mogą pograć na komp lub pooglądać bajek na TV.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. deprawacja dzieci #2608908 | 2.164.*.* 25 paź 2018 08:48

  Tysiące dzieci zostanie zachęconych do praktykowania homoseksualizmu. Prawdopodobnie większość szkół biorących udział w tej akcji w ogóle nie poinformowało rodziców, że na terenie szkoły, do której chodzą ich dzieci, zostanie zorganizowana propagandowa kampania homoseksualnego lobby. Całe szkoły mają być oblepione flagami LGBT a na korytarzach ma być promowany homoseksualizm. A rodziców najczęściej nikt nie pyta o zdanie..... http://www.polishclub.org/2 018/10/24/teczowy-piatek-promocja-homose ksualizmu-w-ponad-200-polskich-szkolach/

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kik #2608865 | 188.146.*.* 25 paź 2018 07:40

  ...a mówią,że w szkołach masa dzieci niedożywionych! To w końcu jak to jest? Skoro co drugie dziecko w szkole jest niedożywione to gdzie tu otyłość?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Do Konstytucja #2608863 | 188.146.*.* 25 paź 2018 07:37

  Do Konstytucja! Zrób sobie poprawkę do Konstytucji razem ze swoim mózgiem (lub raczej jego brakiem)!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. !!!! #2608528 | 109.150.*.* 24 paź 2018 19:22

  Jak można komentować wybory jeśli moderator usuwa lub nie publikuje komentarzy!!!Czy w tym mieście będziemy kiedyś mieli polska prasę???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)